Optakt: SønderjyskE – Randers FC

To af de mest positive overraskelser i denne halvsæson runder 2020 af med et opgør i Haderslev.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer. Jørgen Daugbjerg Burchardt 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjerfc #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Glen Riddersholms tropper skal forsøge at sætte et flot punktum for et sublimt efterår søndag eftermiddag.

SønderjyskE indtager før 13. runde fjerdepladsen i Superligaen, og det er ganske imponerende af de forsvarende pokalvindere, som ganske vist var blevet spået en bedre sæson end i fjor, men som få havde ventet at se som en del af topstriden.

Haderslev-klubben tabte senest 1-2 til Brøndby IF, og dermed led SønderjyskE et lille knæk i toppen af tabellen, men det overvejende indtryk af sønderjyderne er stadig med pil op.

SønderjyskE har i dette efterår været et bevis på, at boldbesiddelse ikke altid er nøglen til succes. Kun AC Horsens har således haft bolden mindre end SønderjyskE i de første 12 kampe, men Riddersholms mandskab har været hamrende effektive og direkte. SønderjyskE har ligaens næsthøjeste scoringsprocent.

Det ser godt ud på skadesfronten i SønderjyskE, og Glen Riddersholm kan vælge frit på alle hylder. Profilen Alexander Bah er tilmed retur fra karantæne.

SønderjyskE varmede op til Randers-kampen med en 2-1-sejr over Lyngby Boldklub i pokalturneringen.

Randers FC:
Før niende runde lå Randers FC på tiendepladsen og lignede det bedste bud på et mandskab, der kunne blive viklet ind i bundkampen sammen med Lyngby og AC Horsens.

Men så tog Fanden ved kronjyderne.

I niende runde besejrede Randers FC vicemestrene fra FC København i Parken, og det blev startskuddet til foreløbig fire sejre i træk. Thomas Thomasbergs tropper er lige nu det mest formstærke mandskab i Superligaen.

De mange sejre har medført, at holdet er kravlet op på femtepladsen.

Randers FC havde i starten af sæsonen store problemer med at omsætte chancerne til scoring, men det er åbenlyst blevet bedre. Særligt Alhaji Kamara er i god form og har scoret i de seneste fire kampe.

Tosin Kehinde og Nikola Mileusnic er i ugens løb blevet testet positive for coronavirus, og de misser dermed opgøret mod SønderjyskE. Det samme gør reservekeeper Jonas Dakir, der pådrog sig en hjernerystelse i pokalkampen mod Holstebro.

Randers FC vandt i midtugen 3-1 over Holstebro BK i pokalturneringen.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Schmiedel, Gartenmann, Kanstrup – Bah, Ekani, Albæk, Dal Hende – Simonsen, Wright, Jacobsen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Marxen, Lauridsen – Klysner, Rømer, Mistrati, Greve – Kamara, Egho

Profilen:
Spiller Johan Absalonsen sin sidste kamp for SønderjyskE? Og i karrieren i det hele taget? Den rutinerede offensivspiller har kontraktudløb ved udgangen af 2020, og den er endnu ikke blevet forlænget. Dermed kan det potentielt være slut for veteranen efter søndagens kamp. Han er værd at holde et særligt øje med.

Vidste du, at…:
De to mandskaber har ikke tradition for at spille målløse opgør mod hinanden. Blot en enkelt kamp ud af de seneste 17 er endt 0-0 – det var tilbage i 2017.

Dom:
Det er to formstærke mandskaber med masser af tro på tingene, som tørner sammen. Begge lejre kan gå tilfredse på juleferie uanset søndagens resultat, men intet luner naturligvis mere end en sejr.

Det bliver næppe en målfest, men det kan sagtens blive en seværdig kamp mellem to hold med momentum. Buddet herfra er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Nedtur for Højlund og Napoli

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF