Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Max
Hashtag: #sjevff #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE
Henrik Hansens tropper viste ganske gode takter i sidste uges udekamp mod OB, selvom nedrykningen allerede inden kampen var en realitet. SønderjyskeE har generelt præsteret bedre på det seneste, men i sidste ende har det altså ikke været nok til at blive i den bedste række.
Lørdag handler det så om at få sluttet Superliga-sæsonen af på bedst mulig vis, inden SønderjyskE tager turen ned i 1. division. Det er værd at notere sig, at SønderjyskE er inde i en god stime, hvor holdet er ubesejret i de seneste fire Superliga-kampe, hvor det er blevet til hele seks point.
SønderjyskE må undvære den karantæneramte Stefan Gartenmann, mens Emil Berggreen fortsat forventes at være ukampdygtig. Patrick Banggaard, Emil Holm, Duplexe Tchamba og Kristofer Kristinsson sad også alle ude mod OB, hvorfor deres deltagelse lørdag også må forventes at være tvivlsom.
Viborg FF
Oprykkerne har haft en imponerende sæson, og lørdag kan man sikre den syvendeplads, der giver en playoff-kamp om kvalifikation til Conference League. Viborg har inden sidste spillerunde tre point ned til OB, og de to hold har begge en neutral målscore.
Et nederlag til SønderjyskE kan således betyde, at Viborg bliver overhalet af OB. Til gengæld er ét point nok for Jacob Friis’ mandskab.
Viborg har blot tabt én kamp i kvalifikationsspillet. Efter tre uafgjorte kampe i træk hentede oprykkerne i sidste weekend en 1-0-sejr over AGF og står altså nu med alle muligheder for at snuppe en flot syvendeplads.
Viborg var uden Tobias Bech mod AGF, hvor unge Anton Gaaei i stedet fik chancen. Bech er ude igen mod SønderjyskE. Det samme gælder Justin Lonwijk, Marokhy Ndione og Ibrahim Said.
Karantæner:
SønderjyskE: Stefan Gartenmann
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Flø – Soulas, Schouten, Sanneh – Vinderslev, Albæk, Kornvig, Dal Hende – Frederiksen, Christiansen, Gallegos
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Bürgy, Lauritsen, Sørensen – Leemans, Grønning, Bonde – Gaaei, Grot, Bakiz
Profilen:
Jay-Roy Grot har fået gang i målscoringen i 2022. Efter et efterår uden scoringer har hollænderen således nettet fem gange i foråret.
Vidste du, at…:
SønderjyskE og Viborg mødtes også i første runde af kvalifikationsspillet, hvor sidstnævnte hentede en 2-1-sejr. De to holds møder i efteråret endte begge uafgjort, 2-2 og 1-1.
Dom:
SønderjyskE viste en god mentalitet mod OB, og sønderjyderne vil selvsagt gerne slutte sæsonen af med en sejr. Viborg har dog mere kvalitet og har ikke råd til at snuble, så buddet herfra lyder på en 1-0-sejr til Viborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FC København scorer millionbeløb
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
