Optakt: SønderjyskE – Viborg FF

Oprykkerne fra Viborg skal blot bruge uafgjort mod SønderjyskE for at sikre den syvendeplads, der giver en playoff-kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Max
Hashtag: #sjevff #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE
Henrik Hansens tropper viste ganske gode takter i sidste uges udekamp mod OB, selvom nedrykningen allerede inden kampen var en realitet. SønderjyskeE har generelt præsteret bedre på det seneste, men i sidste ende har det altså ikke været nok til at blive i den bedste række. 

Lørdag handler det så om at få sluttet Superliga-sæsonen af på bedst mulig vis, inden SønderjyskE tager turen ned i 1. division. Det er værd at notere sig, at SønderjyskE er inde i en god stime, hvor holdet er ubesejret i de seneste fire Superliga-kampe, hvor det er blevet til hele seks point. 

SønderjyskE må undvære den karantæneramte Stefan Gartenmann, mens Emil Berggreen fortsat forventes at være ukampdygtig. Patrick Banggaard, Emil Holm, Duplexe Tchamba og Kristofer Kristinsson sad også alle ude mod OB, hvorfor deres deltagelse lørdag også må forventes at være tvivlsom. 

Viborg FF
Oprykkerne har haft en imponerende sæson, og lørdag kan man sikre den syvendeplads, der giver en playoff-kamp om kvalifikation til Conference League. Viborg har inden sidste spillerunde tre point ned til OB, og de to hold har begge en neutral målscore.

Et nederlag til SønderjyskE kan således betyde, at Viborg bliver overhalet af OB. Til gengæld er ét point nok for Jacob Friis’ mandskab. 

Viborg har blot tabt én kamp i kvalifikationsspillet. Efter tre uafgjorte kampe i træk hentede oprykkerne i sidste weekend en 1-0-sejr over AGF og står altså nu med alle muligheder for at snuppe en flot syvendeplads. 

Viborg var uden Tobias Bech mod AGF, hvor unge Anton Gaaei i stedet fik chancen. Bech er ude igen mod SønderjyskE. Det samme gælder Justin Lonwijk, Marokhy Ndione og Ibrahim Said. 

Karantæner:
SønderjyskE: Stefan Gartenmann
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Flø – Soulas, Schouten, Sanneh – Vinderslev, Albæk, Kornvig, Dal Hende – Frederiksen, Christiansen, Gallegos

Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Bürgy, Lauritsen, Sørensen – Leemans, Grønning, Bonde – Gaaei, Grot, Bakiz

Profilen:
Jay-Roy Grot har fået gang i målscoringen i 2022. Efter et efterår uden scoringer har hollænderen således nettet fem gange i foråret. 

Vidste du, at…: 
SønderjyskE og Viborg mødtes også i første runde af kvalifikationsspillet, hvor sidstnævnte hentede en 2-1-sejr. De to holds møder i efteråret endte begge uafgjort, 2-2 og 1-1.

Dom: 
SønderjyskE viste en god mentalitet mod OB, og sønderjyderne vil selvsagt gerne slutte sæsonen af med en sejr. Viborg har dog mere kvalitet og har ikke råd til at snuble, så buddet herfra lyder på en 1-0-sejr til Viborg. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Tipsbladets transfershow: Se det her!




Brøndby IF Silkeborg IF Sean Klaiber, Tonni Adamsen, Daniel Wass LIVE

TransferLIVE: ‘Forventer han er væk til sommer’

Tipsbladets transfershow: Se det her!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afviser to danske klubber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Til lægetjek i Superliga-klub

Forlader AGF – lægetjek booket



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Topscorer kritiserer Silkeborg

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status