Optakt: Vejle Boldklub – AGF

Vejle Boldklub skal bruge en sejr over AGF for for alvor at holde liv i håbet om overlevelse, men kan med et nederlag rykke ud.



Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbagf #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub

Der er ikke noget at sige til, hvis folk, der holder med Vejle Boldklub, havde en hård tirsdag.

VB var millimeter fra at sikre en sejr over Viborg FF mandag aften og derved holde liv i overlevelseshåbet, men en omdiskuteret overtidsscoring betød, at de i stedet måtte tage til takke med et point.

Håbet om overlevelse er fortsat ikke helt dødt, men med seks point op og en markant dårligere målscore inden sæsonens sidste tre kampe er det i den grad spinkelt. Dog vil en sejr torsdag holde et vist liv i håbet.

Vejle Boldklub må klare sig uden Arbnor Mucolli, der blev udvist senest. Han kan potentielt afløses af Allan Sousa eller Edgar Babayan i startopstillingen, efter at begge sad på bænken i den seneste kamp.

AGF
11 kampe uden sejr er det blevet til for AGF, og selvom det senest blev til et vigtigt point hjemme mod SønderjyskE, kan “De Hviie” endnu ikke vide sig helt sikre på overlevelse.

Men de kan glæde sig over, at Vejle Boldklub som nævnt ovenfor blot fik et point med fra Viborg FF efter en sen scoring af Alassana Jatta. Mon ikke den gambiske angriber er populær i Aarhus i disse dag?

Vejle Boldklubs remis betyder, at AGF med en sejr vil være helt sikre på overlevelse, mens et uafgjort resultat efter alt at dømme også vil være nok. I tilfælde af en deler torsdag skal AGF nemlig tabe de to sidste stort, mens VB skal vinde de to sidste kampe stort, hvis “De Hviie” skal rykke ned.

AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, ligesom Eric Kahl har været ude i de seneste runder. Nicolai Poulsen var tilbage i startelleveren senest, hvor Frederik Tingager dog måtte gå ud i slutningen af kampen.

Karantæne
Vejle Boldklub: Arbnor Mucolli
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-2-1): Brunst – Kolinger, Albentosa, Opoku – Mølgaard, Hetemi, Ofori, Albornoz – Emmanouilidis, Sousa – Djordjevic

AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Jack Wilshere fik debut, sidste gang AGF gæstede Vejle Boldklub i Superligaen. Den engelske midtbanespiller blev skiftet ind i de sidste minutter og kunne se Mouhamadou Drammeh sikre VB sejren. Denne gang er det sandsynligvis mere spilletid i vente for Wilshere, der leverede et fint indhop senest. 

Vidste du, at…:
Vejle Boldklub og AGF er de to hold, der har været dårligst til at hente point i Kvalifikationsspillet. Kigger man udelukkende på Kvalifikationsspillet, har AGF hentet blot tre point på syv kampe, mens Vejle Boldklub har hentet syv point på ligeså mange kampe.

Dom:
Der er lagt op til en hård og afgørende kamp for begge mandskaber, og derfor er det også svært at spå om resultatet. Men begge mandskaber har visse offensive kvaler, især er Arbnor Mucollis karantæne et slag for Vejle Boldklubs angreb, og derfor tror vi på et remis. Det slutter 1-1 i Nørreskoven.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Manchester City klar til semifinale

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

‘En af sæsonens bedste transfers’

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mens vi venter på Godo

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam