Optakt: Vejle Boldklub – AGF

Vejle Boldklub skal bruge en sejr over AGF for for alvor at holde liv i håbet om overlevelse, men kan med et nederlag rykke ud.



Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbagf #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub

Der er ikke noget at sige til, hvis folk, der holder med Vejle Boldklub, havde en hård tirsdag.

VB var millimeter fra at sikre en sejr over Viborg FF mandag aften og derved holde liv i overlevelseshåbet, men en omdiskuteret overtidsscoring betød, at de i stedet måtte tage til takke med et point.

Håbet om overlevelse er fortsat ikke helt dødt, men med seks point op og en markant dårligere målscore inden sæsonens sidste tre kampe er det i den grad spinkelt. Dog vil en sejr torsdag holde et vist liv i håbet.

Vejle Boldklub må klare sig uden Arbnor Mucolli, der blev udvist senest. Han kan potentielt afløses af Allan Sousa eller Edgar Babayan i startopstillingen, efter at begge sad på bænken i den seneste kamp.

AGF
11 kampe uden sejr er det blevet til for AGF, og selvom det senest blev til et vigtigt point hjemme mod SønderjyskE, kan “De Hviie” endnu ikke vide sig helt sikre på overlevelse.

Men de kan glæde sig over, at Vejle Boldklub som nævnt ovenfor blot fik et point med fra Viborg FF efter en sen scoring af Alassana Jatta. Mon ikke den gambiske angriber er populær i Aarhus i disse dag?

Vejle Boldklubs remis betyder, at AGF med en sejr vil være helt sikre på overlevelse, mens et uafgjort resultat efter alt at dømme også vil være nok. I tilfælde af en deler torsdag skal AGF nemlig tabe de to sidste stort, mens VB skal vinde de to sidste kampe stort, hvis “De Hviie” skal rykke ned.

AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, ligesom Eric Kahl har været ude i de seneste runder. Nicolai Poulsen var tilbage i startelleveren senest, hvor Frederik Tingager dog måtte gå ud i slutningen af kampen.

Karantæne
Vejle Boldklub: Arbnor Mucolli
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-2-1): Brunst – Kolinger, Albentosa, Opoku – Mølgaard, Hetemi, Ofori, Albornoz – Emmanouilidis, Sousa – Djordjevic

AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Jack Wilshere fik debut, sidste gang AGF gæstede Vejle Boldklub i Superligaen. Den engelske midtbanespiller blev skiftet ind i de sidste minutter og kunne se Mouhamadou Drammeh sikre VB sejren. Denne gang er det sandsynligvis mere spilletid i vente for Wilshere, der leverede et fint indhop senest. 

Vidste du, at…:
Vejle Boldklub og AGF er de to hold, der har været dårligst til at hente point i Kvalifikationsspillet. Kigger man udelukkende på Kvalifikationsspillet, har AGF hentet blot tre point på syv kampe, mens Vejle Boldklub har hentet syv point på ligeså mange kampe.

Dom:
Der er lagt op til en hård og afgørende kamp for begge mandskaber, og derfor er det også svært at spå om resultatet. Men begge mandskaber har visse offensive kvaler, især er Arbnor Mucollis karantæne et slag for Vejle Boldklubs angreb, og derfor tror vi på et remis. Det slutter 1-1 i Nørreskoven.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK bød på landsholdsmålmand

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Store spørgsmålstegn inden FCK

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Det er han ekstremt god til

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Brøndby med opløftende nyt om profil

Chelsea-profil forstår ikke sin straf



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor