Optakt: Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Tipsbladet er her klar med optakten til Superliga-opgøret mellem Vejle Boldklub og FC Midtjylland.



Kampfakta: 
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: Canal 9 og Discovery+
Hashtag: #vbfcm #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub
Nul point efter de tre første spillerunder var selvfølgelig ikke den sæsonstart, som Vejle Boldklub havde håbet på. Oprykkerne startede med svære kampe mod AGF og FC København, inden man i sidste uge på bitter vis tabte i tillægstiden mod Silkeborg. 

Vejles vanskelige startprogram fortsætter med et opgør mod FC Midtjylland, men omvendt er det også en markant fordel for Ivan Prelec’ mandskab, at de møder FC Midtjylland på et tidspunkt, hvor ‘Ulvene’ kæmper for at kvalificere sig til gruppespillet i Conference League. 

Den magre pointhøst står en smule i kontrast til Vejles spillemæssige præstationer, for oprykkerne har egentlig vist gode takter i alle deres tre kampe i denne sæson. Nathan Trott har leveret stærke præstationer i målet, og oppe foran har den russiske angriber German Onugkha også vist sig som en trussel. 

FC Midtjylland
Efter en stærk sæsonstart er tingene gået lidt skævt for FC Midtjylland i holdets seneste kampe. 

Thomas Thomasbergs mandskab kom på glatis i returkampen mod Progrès Niederkorn, hvor man måtte ud i forlænget spilletid, og efterfølgende gav det bagslag, da FC Midtjylland-træneren valgte at spare en håndfuld profiler i udekampen mod Lyngby Boldklub i sidste weekend. FC Midtjylland blev ydmyget med 4-1 i kampen, hvor man blev reduceret til 10 mand efter fem minutters spil. 

FC Midtjylland tabte torsdag for tredje kamp i træk, da det blev til et 1-0-nederlag ude mod cypriotiske Omonia Nicosia, så klubben fra Herning og Ikast har efterhånden brug for en sejr, for at komme tilbage på sporet. Samtidig venter der dog en meget vigtig returkamp mod Omonia Nicosia på torsdag, så Thomas Thomasberg kan igen blive nødt til at rotere mod Vejle, for at holde sine vigtigste spillere klar til returkampen mod Omonia Nicosia. 

FC Midtjylland er uden Stefen Gartenmann, der afsoner karantæne efter det røde kort mod Lyngby, og en skadet Sverrir Ingi Ingason. Det betyder, at midtjyderne er hårdt ramt i forsvaret. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Stefan Gartenmann

Bud på startopstillinger: 
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Provstgaard, Albentosa, Kolinger – Rolantsson, Barry, Ofori, Albornoz – Juwara, Onugkha, Kirkegaard

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Sørensen, Dalsgaard,, Juninho, Paulinho – Gigovic, Martinez, Olsson, Fossum – Simsir, Kaba

Dom: 
Der er lagt op til en potentielt svær kamp for et FC Midtjylland-hold, der har har tabt tre kampe i træk, og de også har en vigtig europæisk kamp på torsdag. Vejle har samtidig vist gode takter i de første runder, og dette kan meget vel blive kampen, hvor oprykkerne får deres første point på kontoen. Buddet herfra lyder på 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

– Det her gør ondt for at være ærlig

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Les Dogues kvæler kroater

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger