Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vbrfc #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Constantin Galca sikrede Vejle Boldklub overlevelse i Superligaen i sidste sæson. Nu skal Carit Falch forsøge at gentage den bedrift.
Den tidligere Lyngby-træner har overtaget tøjlerne i Nørreskoven, og dermed slap han for at tage turen med De Kongeblå ned i den næstbedste række. Der tales altså igen dansk på sidelinjen i Vejle.
I testkampene op til sæsonstarten har Carit Falch både oplevet at få tæsk og uddele tæsk. Vejle tabte skuffende med 0-5 til Silkeborg IF, men formåede at vinde 5-1 over Esbjerg. Derudover har vejlenserne vundet over Lübeck og spillet uafgjort mod AaB og Kolding IF.
Vejle har sagt farvel til spillere som Ylber Ramadani, Dominik Kovacic og Hugo Ekitike, mens Manjrekar James, Mouhamadou Drammeh og Kevin Custovic er nye i folden i Nørreskoven. Senest har klubben også hentet russiske Aleksey Chernov, der skal slås med Alexander Brunst og Tobias Haahr Jakobsen om spilletid i målet.
Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi afsoner karantæne i premieren.
Randers FC:
Det er efterhånden to måneder siden, at den seneste sæson gik på hæld, men hvis de stadig har armene i vejret i Kronjylland, forstår man det godt. Randers FC formåede for første gang at kvalificere sig til mesterskabsspillet, og det krydrede holdet med en pokaltitel.
Det er den succes, Randers nu skal forsøge at gentage, og som Thomas Thomasbergs tropper vil blive målt op imod i denne sæson.
Sejren i pokalturneringen betyder, at Randers FC er sikret deltagelse i et europæisk gruppespil, men kronjyderne skal først i aktion i Europa i slutningen af august, og derfor vil der ikke være ekstra belastning på truppen fra starten af sæsonen.
Randers FC har fået tilgang af Nicolai Brock-Madsen og den tidligere Brøndby-spiller Simon Tibbling. Ingen nøglespillere har forladt Randers før premieren.
Holdet tabte ikke en eneste af fire testkampe op til sæsonen.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Saeid Ezatolahi
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst – Yamga, Kolinger, James, Engel – Schoop, Custovic, Mucolli – Sousa, Faghir, Jensen
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Mistrati, Greve – Kamara, Egho
Profilen:
Det er overvejende sandsynligt, at Wahid Faghir er fortid i Vejle, når transfervinduet er lukket, men han er ikke blevet solgt endnu, og teenageren ser ud til at være i storform før sæsonstarten. I Vejles sidste to testkampe scorede Faghir fire mål.
Vidste du, at..:
Carit Falch har mødt Randers FC en enkelt gang som cheftræner, og her lykkedes det ham at få skovlen under kronjyderne. I sidste sæson besejrede Lyngby de senere pokalvindere med 2-1 på udebane.
Dom:
Randers FC er et bundsolidt mandskab, og der er ikke noget, der indikerer, at det skulle have ændret sig i løbet af sommerferien. Det bliver dermed noget af en mundfuld for Carit Falch i sin Vejle-debut, og buddet herfra er, at han må se sit hold tabe søndag eftermiddag. Randers FC vinder 2-1 over Vejle.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Henter FC København-spiller
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Kæk Wass: Han filmede!
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
