Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC

Carit Falch debuterer som Vejle-træner mod Randers FC, der kommer med en forrygende sæson i ryggen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion 
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vbrfc #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Constantin Galca sikrede Vejle Boldklub overlevelse i Superligaen i sidste sæson. Nu skal Carit Falch forsøge at gentage den bedrift.

Den tidligere Lyngby-træner har overtaget tøjlerne i Nørreskoven, og dermed slap han for at tage turen med De Kongeblå ned i den næstbedste række. Der tales altså igen dansk på sidelinjen i Vejle.

I testkampene op til sæsonstarten har Carit Falch både oplevet at få tæsk og uddele tæsk. Vejle tabte skuffende med 0-5 til Silkeborg IF, men formåede at vinde 5-1 over Esbjerg. Derudover har vejlenserne vundet over Lübeck og spillet uafgjort mod AaB og Kolding IF.

Vejle har sagt farvel til spillere som Ylber Ramadani, Dominik Kovacic og Hugo Ekitike, mens Manjrekar James, Mouhamadou Drammeh og Kevin Custovic er nye i folden i Nørreskoven. Senest har klubben også hentet russiske Aleksey Chernov, der skal slås med Alexander Brunst og Tobias Haahr Jakobsen om spilletid i målet. 

Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi afsoner karantæne i premieren.

Randers FC:
Det er efterhånden to måneder siden, at den seneste sæson gik på hæld, men hvis de stadig har armene i vejret i Kronjylland, forstår man det godt. Randers FC formåede for første gang at kvalificere sig til mesterskabsspillet, og det krydrede holdet med en pokaltitel. 

Det er den succes, Randers nu skal forsøge at gentage, og som Thomas Thomasbergs tropper vil blive målt op imod i denne sæson. 

Sejren i pokalturneringen betyder, at Randers FC er sikret deltagelse i et europæisk gruppespil, men kronjyderne skal først i aktion i Europa i slutningen af august, og derfor vil der ikke være ekstra belastning på truppen fra starten af sæsonen.

Randers FC har fået tilgang af Nicolai Brock-Madsen og den tidligere Brøndby-spiller Simon Tibbling. Ingen nøglespillere har forladt Randers før premieren.

Holdet tabte ikke en eneste af fire testkampe op til sæsonen.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Saeid Ezatolahi
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst – Yamga, Kolinger, James, Engel – Schoop, Custovic, Mucolli – Sousa, Faghir, Jensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Mistrati, Greve – Kamara, Egho

Profilen:
Det er overvejende sandsynligt, at Wahid Faghir er fortid i Vejle, når transfervinduet er lukket, men han er ikke blevet solgt endnu, og teenageren ser ud til at være i storform før sæsonstarten. I Vejles sidste to testkampe scorede Faghir fire mål. 

Vidste du, at..:
Carit Falch har mødt Randers FC en enkelt gang som cheftræner, og her lykkedes det ham at få skovlen under kronjyderne. I sidste sæson besejrede Lyngby de senere pokalvindere med 2-1 på udebane.

Dom:
Randers FC er et bundsolidt mandskab, og der er ikke noget, der indikerer, at det skulle have ændret sig i løbet af sommerferien. Det bliver dermed noget af en mundfuld for Carit Falch i sin Vejle-debut, og buddet herfra er, at han må se sit hold tabe søndag eftermiddag. Randers FC vinder 2-1 over Vejle.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay