Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC

Carit Falch debuterer som Vejle-træner mod Randers FC, der kommer med en forrygende sæson i ryggen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion 
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vbrfc #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Constantin Galca sikrede Vejle Boldklub overlevelse i Superligaen i sidste sæson. Nu skal Carit Falch forsøge at gentage den bedrift.

Den tidligere Lyngby-træner har overtaget tøjlerne i Nørreskoven, og dermed slap han for at tage turen med De Kongeblå ned i den næstbedste række. Der tales altså igen dansk på sidelinjen i Vejle.

I testkampene op til sæsonstarten har Carit Falch både oplevet at få tæsk og uddele tæsk. Vejle tabte skuffende med 0-5 til Silkeborg IF, men formåede at vinde 5-1 over Esbjerg. Derudover har vejlenserne vundet over Lübeck og spillet uafgjort mod AaB og Kolding IF.

Vejle har sagt farvel til spillere som Ylber Ramadani, Dominik Kovacic og Hugo Ekitike, mens Manjrekar James, Mouhamadou Drammeh og Kevin Custovic er nye i folden i Nørreskoven. Senest har klubben også hentet russiske Aleksey Chernov, der skal slås med Alexander Brunst og Tobias Haahr Jakobsen om spilletid i målet. 

Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi afsoner karantæne i premieren.

Randers FC:
Det er efterhånden to måneder siden, at den seneste sæson gik på hæld, men hvis de stadig har armene i vejret i Kronjylland, forstår man det godt. Randers FC formåede for første gang at kvalificere sig til mesterskabsspillet, og det krydrede holdet med en pokaltitel. 

Det er den succes, Randers nu skal forsøge at gentage, og som Thomas Thomasbergs tropper vil blive målt op imod i denne sæson. 

Sejren i pokalturneringen betyder, at Randers FC er sikret deltagelse i et europæisk gruppespil, men kronjyderne skal først i aktion i Europa i slutningen af august, og derfor vil der ikke være ekstra belastning på truppen fra starten af sæsonen.

Randers FC har fået tilgang af Nicolai Brock-Madsen og den tidligere Brøndby-spiller Simon Tibbling. Ingen nøglespillere har forladt Randers før premieren.

Holdet tabte ikke en eneste af fire testkampe op til sæsonen.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Saeid Ezatolahi
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst – Yamga, Kolinger, James, Engel – Schoop, Custovic, Mucolli – Sousa, Faghir, Jensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Mistrati, Greve – Kamara, Egho

Profilen:
Det er overvejende sandsynligt, at Wahid Faghir er fortid i Vejle, når transfervinduet er lukket, men han er ikke blevet solgt endnu, og teenageren ser ud til at være i storform før sæsonstarten. I Vejles sidste to testkampe scorede Faghir fire mål. 

Vidste du, at..:
Carit Falch har mødt Randers FC en enkelt gang som cheftræner, og her lykkedes det ham at få skovlen under kronjyderne. I sidste sæson besejrede Lyngby de senere pokalvindere med 2-1 på udebane.

Dom:
Randers FC er et bundsolidt mandskab, og der er ikke noget, der indikerer, at det skulle have ændret sig i løbet af sommerferien. Det bliver dermed noget af en mundfuld for Carit Falch i sin Vejle-debut, og buddet herfra er, at han må se sit hold tabe søndag eftermiddag. Randers FC vinder 2-1 over Vejle.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd