Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC

Carit Falch debuterer som Vejle-træner mod Randers FC, der kommer med en forrygende sæson i ryggen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion 
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vbrfc #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Constantin Galca sikrede Vejle Boldklub overlevelse i Superligaen i sidste sæson. Nu skal Carit Falch forsøge at gentage den bedrift.

Den tidligere Lyngby-træner har overtaget tøjlerne i Nørreskoven, og dermed slap han for at tage turen med De Kongeblå ned i den næstbedste række. Der tales altså igen dansk på sidelinjen i Vejle.

I testkampene op til sæsonstarten har Carit Falch både oplevet at få tæsk og uddele tæsk. Vejle tabte skuffende med 0-5 til Silkeborg IF, men formåede at vinde 5-1 over Esbjerg. Derudover har vejlenserne vundet over Lübeck og spillet uafgjort mod AaB og Kolding IF.

Vejle har sagt farvel til spillere som Ylber Ramadani, Dominik Kovacic og Hugo Ekitike, mens Manjrekar James, Mouhamadou Drammeh og Kevin Custovic er nye i folden i Nørreskoven. Senest har klubben også hentet russiske Aleksey Chernov, der skal slås med Alexander Brunst og Tobias Haahr Jakobsen om spilletid i målet. 

Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi afsoner karantæne i premieren.

Randers FC:
Det er efterhånden to måneder siden, at den seneste sæson gik på hæld, men hvis de stadig har armene i vejret i Kronjylland, forstår man det godt. Randers FC formåede for første gang at kvalificere sig til mesterskabsspillet, og det krydrede holdet med en pokaltitel. 

Det er den succes, Randers nu skal forsøge at gentage, og som Thomas Thomasbergs tropper vil blive målt op imod i denne sæson. 

Sejren i pokalturneringen betyder, at Randers FC er sikret deltagelse i et europæisk gruppespil, men kronjyderne skal først i aktion i Europa i slutningen af august, og derfor vil der ikke være ekstra belastning på truppen fra starten af sæsonen.

Randers FC har fået tilgang af Nicolai Brock-Madsen og den tidligere Brøndby-spiller Simon Tibbling. Ingen nøglespillere har forladt Randers før premieren.

Holdet tabte ikke en eneste af fire testkampe op til sæsonen.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Saeid Ezatolahi
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst – Yamga, Kolinger, James, Engel – Schoop, Custovic, Mucolli – Sousa, Faghir, Jensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Mistrati, Greve – Kamara, Egho

Profilen:
Det er overvejende sandsynligt, at Wahid Faghir er fortid i Vejle, når transfervinduet er lukket, men han er ikke blevet solgt endnu, og teenageren ser ud til at være i storform før sæsonstarten. I Vejles sidste to testkampe scorede Faghir fire mål. 

Vidste du, at..:
Carit Falch har mødt Randers FC en enkelt gang som cheftræner, og her lykkedes det ham at få skovlen under kronjyderne. I sidste sæson besejrede Lyngby de senere pokalvindere med 2-1 på udebane.

Dom:
Randers FC er et bundsolidt mandskab, og der er ikke noget, der indikerer, at det skulle have ændret sig i løbet af sommerferien. Det bliver dermed noget af en mundfuld for Carit Falch i sin Vejle-debut, og buddet herfra er, at han må se sit hold tabe søndag eftermiddag. Randers FC vinder 2-1 over Vejle.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Bliver det Chido Obis store chance?

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Vil undgå Bendtner-stunt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Topscorer færdig

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Medie med dyster Dorgu-melding

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’