Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Vejle kæmper for vigtige point til overlevelseskampen, når de søndag tager imod Silkeborg hjemme i Nørreskoven.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle spiller nærmest kun tætte opgør i denne sæson. Alle oprykkernes nederlag har været på præcis ét mål, mens seks af sæsonens 18 kampe er endt uafgjort. Det er dog en ringe trøst, når det kun er blevet tre sejre.

Klubben fra Nørreskoven gik på vinterpause med to uafgjorte i streg, og mandag aften blev det så til tre på stribe, da forårspremieren mod AGF endte 0-0. Isoleret set var det ganske fint med et enkelt point hjemme mod de aarhusianske medaljebejlere, men der er brug for flere sejre, hvis Vejle skal sikre overlevelse i Superligaen.

Prelec’ tropper leverede en god indsats i mandagens kamp, hvor de i store dele af opgøret holdt AGF fra scoringsmuligheder. Offensivt mangler der dog fortsat den fornødne skarphed og kreativitet til at få vekslet de mange tætte kampe til sejre. På den positive klinger ligner comebacket til velspillende Emmanouilidis til gengæld en klar forstærkning.

Denis Kolinger sad over med karantæne senest, men er tilbage denne gang, hvor han passende kan afløse Velkov, som er ny mand i karantæne efter gult kort mod AGF.

Silkeborg IF:
Kent Nielsen må være lidt ærgerlig ovenpå søndagens 3-0 nederlag til FCK, som var en kende for stort bedømt ud fra spil og chancer. Silkeborg var nemlig rigtig godt med i opgøret langt henad vejen og havde også flere muligheder for at bringe sig i front i første halvleg.

Skarpheden manglede dog hos de forreste folk, og da FCK’s offensive profiler først begyndte at finde hinanden i anden halvleg var der ikke meget at stille op for Silkeborgs uprøvede midterforsvar med Østrøm og debutanten Rieper.

Afstanden ned til syvendepladsen er dog den samme som før kampen, så klubben fra Søhøjlandet ligger fortsat lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet.

Kent Nielsen måtte senest se bort fra både skadede Alexander Busch og Joel Felix i midterforsvaret, mens topscorer Alexander Lind også manglede helt fremme på grund af karantæne og en brækket hånd.

Lind er klar igen, mens Alexander Busch og Joel Felix stadig er udenfor.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Stefan Velkov
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Ofori, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Thordason – McCowatt, Lind, Klynge

Dom:
Som nævnt ovenfor spiller Vejle lutter tætte kampe på trods af deres placering under nedrykningsstregen.

Søndag eftermiddag dufter det igen af en tæt affære, når Silkeborg gæster Vejle Stadion. Gæsterne er uden sejr i de seneste seks ligakampe, hvor det i øvrigt blot er blevet til tre scoringer.

Vejles sejrsproblemer fortsætter, men for fjerde gange i streg får de hevet et enkelt point i land. 1-1.






22 millioner kroner!




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Legende stopper som cheftræner for Messi

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld

Voldsom straf til Clement Bischoff

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Den bedste handel i Superligaen!

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Storroser dansk super-talent

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’