Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle spiller nærmest kun tætte opgør i denne sæson. Alle oprykkernes nederlag har været på præcis ét mål, mens seks af sæsonens 18 kampe er endt uafgjort. Det er dog en ringe trøst, når det kun er blevet tre sejre.
Klubben fra Nørreskoven gik på vinterpause med to uafgjorte i streg, og mandag aften blev det så til tre på stribe, da forårspremieren mod AGF endte 0-0. Isoleret set var det ganske fint med et enkelt point hjemme mod de aarhusianske medaljebejlere, men der er brug for flere sejre, hvis Vejle skal sikre overlevelse i Superligaen.
Prelec’ tropper leverede en god indsats i mandagens kamp, hvor de i store dele af opgøret holdt AGF fra scoringsmuligheder. Offensivt mangler der dog fortsat den fornødne skarphed og kreativitet til at få vekslet de mange tætte kampe til sejre. På den positive klinger ligner comebacket til velspillende Emmanouilidis til gengæld en klar forstærkning.
Denis Kolinger sad over med karantæne senest, men er tilbage denne gang, hvor han passende kan afløse Velkov, som er ny mand i karantæne efter gult kort mod AGF.
Silkeborg IF:
Kent Nielsen må være lidt ærgerlig ovenpå søndagens 3-0 nederlag til FCK, som var en kende for stort bedømt ud fra spil og chancer. Silkeborg var nemlig rigtig godt med i opgøret langt henad vejen og havde også flere muligheder for at bringe sig i front i første halvleg.
Skarpheden manglede dog hos de forreste folk, og da FCK’s offensive profiler først begyndte at finde hinanden i anden halvleg var der ikke meget at stille op for Silkeborgs uprøvede midterforsvar med Østrøm og debutanten Rieper.
Afstanden ned til syvendepladsen er dog den samme som før kampen, så klubben fra Søhøjlandet ligger fortsat lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kent Nielsen måtte senest se bort fra både skadede Alexander Busch og Joel Felix i midterforsvaret, mens topscorer Alexander Lind også manglede helt fremme på grund af karantæne og en brækket hånd.
Lind er klar igen, mens Alexander Busch og Joel Felix stadig er udenfor.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Stefan Velkov
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Ofori, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Thordason – McCowatt, Lind, Klynge
Dom:
Som nævnt ovenfor spiller Vejle lutter tætte kampe på trods af deres placering under nedrykningsstregen.
Søndag eftermiddag dufter det igen af en tæt affære, når Silkeborg gæster Vejle Stadion. Gæsterne er uden sejr i de seneste seks ligakampe, hvor det i øvrigt blot er blevet til tre scoringer.
Vejles sejrsproblemer fortsætter, men for fjerde gange i streg får de hevet et enkelt point i land. 1-1.
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
– Velkommen hjem Andreas Christensen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU