Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle spiller nærmest kun tætte opgør i denne sæson. Alle oprykkernes nederlag har været på præcis ét mål, mens seks af sæsonens 18 kampe er endt uafgjort. Det er dog en ringe trøst, når det kun er blevet tre sejre.
Klubben fra Nørreskoven gik på vinterpause med to uafgjorte i streg, og mandag aften blev det så til tre på stribe, da forårspremieren mod AGF endte 0-0. Isoleret set var det ganske fint med et enkelt point hjemme mod de aarhusianske medaljebejlere, men der er brug for flere sejre, hvis Vejle skal sikre overlevelse i Superligaen.
Prelec’ tropper leverede en god indsats i mandagens kamp, hvor de i store dele af opgøret holdt AGF fra scoringsmuligheder. Offensivt mangler der dog fortsat den fornødne skarphed og kreativitet til at få vekslet de mange tætte kampe til sejre. På den positive klinger ligner comebacket til velspillende Emmanouilidis til gengæld en klar forstærkning.
Denis Kolinger sad over med karantæne senest, men er tilbage denne gang, hvor han passende kan afløse Velkov, som er ny mand i karantæne efter gult kort mod AGF.
Silkeborg IF:
Kent Nielsen må være lidt ærgerlig ovenpå søndagens 3-0 nederlag til FCK, som var en kende for stort bedømt ud fra spil og chancer. Silkeborg var nemlig rigtig godt med i opgøret langt henad vejen og havde også flere muligheder for at bringe sig i front i første halvleg.
Skarpheden manglede dog hos de forreste folk, og da FCK’s offensive profiler først begyndte at finde hinanden i anden halvleg var der ikke meget at stille op for Silkeborgs uprøvede midterforsvar med Østrøm og debutanten Rieper.
Afstanden ned til syvendepladsen er dog den samme som før kampen, så klubben fra Søhøjlandet ligger fortsat lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kent Nielsen måtte senest se bort fra både skadede Alexander Busch og Joel Felix i midterforsvaret, mens topscorer Alexander Lind også manglede helt fremme på grund af karantæne og en brækket hånd.
Lind er klar igen, mens Alexander Busch og Joel Felix stadig er udenfor.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Stefan Velkov
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Ofori, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Thordason – McCowatt, Lind, Klynge
Dom:
Som nævnt ovenfor spiller Vejle lutter tætte kampe på trods af deres placering under nedrykningsstregen.
Søndag eftermiddag dufter det igen af en tæt affære, når Silkeborg gæster Vejle Stadion. Gæsterne er uden sejr i de seneste seks ligakampe, hvor det i øvrigt blot er blevet til tre scoringer.
Vejles sejrsproblemer fortsætter, men for fjerde gange i streg får de hevet et enkelt point i land. 1-1.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I svime over Oscar Schwartau
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Drømmer om VM 2026 med Danmark
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år