Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle spiller nærmest kun tætte opgør i denne sæson. Alle oprykkernes nederlag har været på præcis ét mål, mens seks af sæsonens 18 kampe er endt uafgjort. Det er dog en ringe trøst, når det kun er blevet tre sejre.
Klubben fra Nørreskoven gik på vinterpause med to uafgjorte i streg, og mandag aften blev det så til tre på stribe, da forårspremieren mod AGF endte 0-0. Isoleret set var det ganske fint med et enkelt point hjemme mod de aarhusianske medaljebejlere, men der er brug for flere sejre, hvis Vejle skal sikre overlevelse i Superligaen.
Prelec’ tropper leverede en god indsats i mandagens kamp, hvor de i store dele af opgøret holdt AGF fra scoringsmuligheder. Offensivt mangler der dog fortsat den fornødne skarphed og kreativitet til at få vekslet de mange tætte kampe til sejre. På den positive klinger ligner comebacket til velspillende Emmanouilidis til gengæld en klar forstærkning.
Denis Kolinger sad over med karantæne senest, men er tilbage denne gang, hvor han passende kan afløse Velkov, som er ny mand i karantæne efter gult kort mod AGF.
Silkeborg IF:
Kent Nielsen må være lidt ærgerlig ovenpå søndagens 3-0 nederlag til FCK, som var en kende for stort bedømt ud fra spil og chancer. Silkeborg var nemlig rigtig godt med i opgøret langt henad vejen og havde også flere muligheder for at bringe sig i front i første halvleg.
Skarpheden manglede dog hos de forreste folk, og da FCK’s offensive profiler først begyndte at finde hinanden i anden halvleg var der ikke meget at stille op for Silkeborgs uprøvede midterforsvar med Østrøm og debutanten Rieper.
Afstanden ned til syvendepladsen er dog den samme som før kampen, så klubben fra Søhøjlandet ligger fortsat lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kent Nielsen måtte senest se bort fra både skadede Alexander Busch og Joel Felix i midterforsvaret, mens topscorer Alexander Lind også manglede helt fremme på grund af karantæne og en brækket hånd.
Lind er klar igen, mens Alexander Busch og Joel Felix stadig er udenfor.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Stefan Velkov
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Ofori, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Thordason – McCowatt, Lind, Klynge
Dom:
Som nævnt ovenfor spiller Vejle lutter tætte kampe på trods af deres placering under nedrykningsstregen.
Søndag eftermiddag dufter det igen af en tæt affære, når Silkeborg gæster Vejle Stadion. Gæsterne er uden sejr i de seneste seks ligakampe, hvor det i øvrigt blot er blevet til tre scoringer.
Vejles sejrsproblemer fortsætter, men for fjerde gange i streg får de hevet et enkelt point i land. 1-1.
LIVE
LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
David Nielsen har sagt op
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Sænker prisen mod Midtjylland
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I forhandlinger med Nartey
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE