Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbvff #sldk
Holdnyt
Vejle Boldklub
Vejle Boldklub startede sæsonen katastrofalt med seks nederlag i træk og ligger godt nok stadig nummer 11 og dermed til nedrykning, men siden 1. september har pilen peget opad for Ivan Prelecs mandskab.
I de seks seneste kampe har VB således vundet to, spillet to uafgjort og tabt to. Det giver otte point i perioden, hvilket er sjetteflest i Superligaen.
Det skyldes ikke mindst, at man har strammet op defensivt og kun har lukket syv mål ind, mens flere og flere begynder at bidrage offensivt. Her har German Onugkha med fem mål været den store profil, men også Saeid Ezatolahi, Kristian Kirkegaard og Miiko Albornoz er begyndt at stemple ind.
Nu venter en opgave mod formsvage Viborg FF, og en vejlensisk sejr her vil bringe enorm spænding ind i bundstriden.
Viborg FF
Sidste sæson var én lang fest for Viborg FF, men denne sæson ser mildest talt ikke ud til at blive det.
Viborg FF er aktuelt nummer ni i Superligaen med fire point ned til søndagens modstander, Vejle Boldklub, under nedrykningsstregen, og det tyder på, at det grønklædte mandskab skal holde skarpt øje med udviklingen i bunden i denne sæson.
Især offensivt har Viborg problemer, efter at man over de seneste år har solgt Jay-Roy Grot, Elias Achouri, Sebastian Grønning og Justin Lonwijk. I den forbindelse er det sigende, at ingen Viborg-spiller har scoret mere end to mål i denne sæson.
Viborgs skadesliste tæller Mads Lauritsen, Daniel Ayembe og Magnus Westergaard, men Ibrahim Said er tilbage fra karantæne.
Karantæne
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Elvius, Lauritsen, Barry, Albornoz – Juwara, Onugkha, Ngbakoto
Viborg FF: Lund – Kuzmic, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Mbom – Said, Ementa, Jensen
Dom:
Viborg FF er på papiret favoritter, men herfra er der tro på Vejle Boldklub. Klubben fra Nørreskoven er på hjemmebane og er blevet bedre og bedre de seneste to måneder. Derfor tager de også en sejr søndag og gør det endnu mere spændende i bunden af Superligaen. VB slår Viborg FF med 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT