Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbvff #sldk
Holdnyt
Vejle Boldklub
Vejle Boldklub startede sæsonen katastrofalt med seks nederlag i træk og ligger godt nok stadig nummer 11 og dermed til nedrykning, men siden 1. september har pilen peget opad for Ivan Prelecs mandskab.
I de seks seneste kampe har VB således vundet to, spillet to uafgjort og tabt to. Det giver otte point i perioden, hvilket er sjetteflest i Superligaen.
Det skyldes ikke mindst, at man har strammet op defensivt og kun har lukket syv mål ind, mens flere og flere begynder at bidrage offensivt. Her har German Onugkha med fem mål været den store profil, men også Saeid Ezatolahi, Kristian Kirkegaard og Miiko Albornoz er begyndt at stemple ind.
Nu venter en opgave mod formsvage Viborg FF, og en vejlensisk sejr her vil bringe enorm spænding ind i bundstriden.
Viborg FF
Sidste sæson var én lang fest for Viborg FF, men denne sæson ser mildest talt ikke ud til at blive det.
Viborg FF er aktuelt nummer ni i Superligaen med fire point ned til søndagens modstander, Vejle Boldklub, under nedrykningsstregen, og det tyder på, at det grønklædte mandskab skal holde skarpt øje med udviklingen i bunden i denne sæson.
Især offensivt har Viborg problemer, efter at man over de seneste år har solgt Jay-Roy Grot, Elias Achouri, Sebastian Grønning og Justin Lonwijk. I den forbindelse er det sigende, at ingen Viborg-spiller har scoret mere end to mål i denne sæson.
Viborgs skadesliste tæller Mads Lauritsen, Daniel Ayembe og Magnus Westergaard, men Ibrahim Said er tilbage fra karantæne.
Karantæne
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Elvius, Lauritsen, Barry, Albornoz – Juwara, Onugkha, Ngbakoto
Viborg FF: Lund – Kuzmic, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Mbom – Said, Ementa, Jensen
Dom:
Viborg FF er på papiret favoritter, men herfra er der tro på Vejle Boldklub. Klubben fra Nørreskoven er på hjemmebane og er blevet bedre og bedre de seneste to måneder. Derfor tager de også en sejr søndag og gør det endnu mere spændende i bunden af Superligaen. VB slår Viborg FF med 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester City vinder FA Cup
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
Celtic er mester efter vildt drama
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER