Optakt: Viborg FF – AGF

Viborg FF jagter point for at holde fast i syvendepladsen, mens AGF jagter point for at holde fast i deres plads i Superligaen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Max
Hashtag: #vffagf #sldk

Holdnyt
Viborg FF

Det sluttede uafgjort mellem Viborg FF og OB i midtugerunden, og derfor er der fortsat status quo i toppen af Kvalifikationsspillet, hvor oprykkerne stadig fører an i kampen om syvendepladsen.

Men Jacob Friis’ mandskab kan ikke hvile på laurbærrene endnu. Der er kun et enkelt point ned til de fynske forfølgere, der endda har en bedre målscore. Derfor skal Viborg FF stadig ud og jagte point, og det starter mod AGF søndag.

Viborg har imidlertid været ramt af lidt af et formdyk og har ikke vundet deres seneste fem kampe. Til gengæld har viborgenserne også blot tabt en enkelt af de fem kampe.

Tobias Bech er ude igen og ventes desuden færdig for sæsonen, hvilket har fået Jacob Friis til at afprøve forskellige ting på højre kant. Senest spillede Justin Lonwijk pladsen, og i runden forinden var det Clint Leemans.

AGF
AGF kunne have lukket helt ned for nedrykningssnakken med en sejr i Nørreskoven i midtugen, men det lykkedes ikke. “De Hviie” indkasserede et skuffende nederlag til Vejle Boldklub, og derfor er der fortsat spænding i bunden af rækken.

Flere ting skal dog gå galt for AGF – og rigtigt for Vejle Boldklub – hvis det skal ende med en århusiansk nedrykning.

David Nielsens mandskab har tre point ned til VB og har en markant bedre målscore med to kampe igen, og tager de alle tre point søndag, er de så godt som sikre på overlevelse i Superligaen. Hvis søndagen derimod byder på et AGF-nederlag i Viborg og en VB-sejr i Farum, er der lagt op til en voldsom gyser i sidste spillerunde.

AGF må igen se bort fra Zach Duncan og Benjamin Hvidt, der har været ude hele foråret. Også Eric Kahl har været fraværende i de seneste spillerunder.

Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3):
Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Kramer, Sørensen – Zamburek, Grønning, Bonde – Lonwijk, Grot, Bakiz

AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Det har været en speciel sæson for Alexander Munksgaard. I efteråret røg højrebacken helt ud af truppen i en periode, hvor han næsten udelukkende spillede for reserveholdet, men nu er han tilbage som fast mand på AGF’s højre back. Her har han desuden leveret fine præstationer i foråret.

Vidste du, at…:
Viborg FF’s topscorere i slutspillet er angriberne Jay-Roy Grot og Alassana Jatta, der hver især har scoret tre gange, mens midtbanespiller Jakob Bonde følger efter med to kasser. Hos AGF er forsvarsspiller Frederik Tingager topscorer i slutspillet, og han har stået for to af de fem mål, AGF har scoret over de seneste otte kampe.

Dom:
Sæsonens tre første kampe mellem de to hold er endt i to Viborg FF-sejre og en deler, så statistikken taler ikke for en god søndag for AGF. Herfra er buddet, at AGF heller ikke denne gang tager tre point. “De Hviie” må rejse hjem uden point i baggagen, for det slutter 2-1 til Viborg FF, tror vi.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er planen for januars transfervindue

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlænger med to Superliga-talenter

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Presset Frank: Her er vores store problem

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

City-ejer sælger klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne