Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Max
Hashtag: #vffagf #sldk
Holdnyt
Viborg FF
Det sluttede uafgjort mellem Viborg FF og OB i midtugerunden, og derfor er der fortsat status quo i toppen af Kvalifikationsspillet, hvor oprykkerne stadig fører an i kampen om syvendepladsen.
Men Jacob Friis’ mandskab kan ikke hvile på laurbærrene endnu. Der er kun et enkelt point ned til de fynske forfølgere, der endda har en bedre målscore. Derfor skal Viborg FF stadig ud og jagte point, og det starter mod AGF søndag.
Viborg har imidlertid været ramt af lidt af et formdyk og har ikke vundet deres seneste fem kampe. Til gengæld har viborgenserne også blot tabt en enkelt af de fem kampe.
Tobias Bech er ude igen og ventes desuden færdig for sæsonen, hvilket har fået Jacob Friis til at afprøve forskellige ting på højre kant. Senest spillede Justin Lonwijk pladsen, og i runden forinden var det Clint Leemans.
AGF
AGF kunne have lukket helt ned for nedrykningssnakken med en sejr i Nørreskoven i midtugen, men det lykkedes ikke. “De Hviie” indkasserede et skuffende nederlag til Vejle Boldklub, og derfor er der fortsat spænding i bunden af rækken.
Flere ting skal dog gå galt for AGF – og rigtigt for Vejle Boldklub – hvis det skal ende med en århusiansk nedrykning.
David Nielsens mandskab har tre point ned til VB og har en markant bedre målscore med to kampe igen, og tager de alle tre point søndag, er de så godt som sikre på overlevelse i Superligaen. Hvis søndagen derimod byder på et AGF-nederlag i Viborg og en VB-sejr i Farum, er der lagt op til en voldsom gyser i sidste spillerunde.
AGF må igen se bort fra Zach Duncan og Benjamin Hvidt, der har været ude hele foråret. Også Eric Kahl har været fraværende i de seneste spillerunder.
Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Kramer, Sørensen – Zamburek, Grønning, Bonde – Lonwijk, Grot, Bakiz
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Det har været en speciel sæson for Alexander Munksgaard. I efteråret røg højrebacken helt ud af truppen i en periode, hvor han næsten udelukkende spillede for reserveholdet, men nu er han tilbage som fast mand på AGF’s højre back. Her har han desuden leveret fine præstationer i foråret.
Vidste du, at…:
Viborg FF’s topscorere i slutspillet er angriberne Jay-Roy Grot og Alassana Jatta, der hver især har scoret tre gange, mens midtbanespiller Jakob Bonde følger efter med to kasser. Hos AGF er forsvarsspiller Frederik Tingager topscorer i slutspillet, og han har stået for to af de fem mål, AGF har scoret over de seneste otte kampe.
Dom:
Sæsonens tre første kampe mellem de to hold er endt i to Viborg FF-sejre og en deler, så statistikken taler ikke for en god søndag for AGF. Herfra er buddet, at AGF heller ikke denne gang tager tre point. “De Hviie” må rejse hjem uden point i baggagen, for det slutter 2-1 til Viborg FF, tror vi.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
