Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Max
Hashtag: #vffagf #sldk
Holdnyt
Viborg FF
Det sluttede uafgjort mellem Viborg FF og OB i midtugerunden, og derfor er der fortsat status quo i toppen af Kvalifikationsspillet, hvor oprykkerne stadig fører an i kampen om syvendepladsen.
Men Jacob Friis’ mandskab kan ikke hvile på laurbærrene endnu. Der er kun et enkelt point ned til de fynske forfølgere, der endda har en bedre målscore. Derfor skal Viborg FF stadig ud og jagte point, og det starter mod AGF søndag.
Viborg har imidlertid været ramt af lidt af et formdyk og har ikke vundet deres seneste fem kampe. Til gengæld har viborgenserne også blot tabt en enkelt af de fem kampe.
Tobias Bech er ude igen og ventes desuden færdig for sæsonen, hvilket har fået Jacob Friis til at afprøve forskellige ting på højre kant. Senest spillede Justin Lonwijk pladsen, og i runden forinden var det Clint Leemans.
AGF
AGF kunne have lukket helt ned for nedrykningssnakken med en sejr i Nørreskoven i midtugen, men det lykkedes ikke. “De Hviie” indkasserede et skuffende nederlag til Vejle Boldklub, og derfor er der fortsat spænding i bunden af rækken.
Flere ting skal dog gå galt for AGF – og rigtigt for Vejle Boldklub – hvis det skal ende med en århusiansk nedrykning.
David Nielsens mandskab har tre point ned til VB og har en markant bedre målscore med to kampe igen, og tager de alle tre point søndag, er de så godt som sikre på overlevelse i Superligaen. Hvis søndagen derimod byder på et AGF-nederlag i Viborg og en VB-sejr i Farum, er der lagt op til en voldsom gyser i sidste spillerunde.
AGF må igen se bort fra Zach Duncan og Benjamin Hvidt, der har været ude hele foråret. Også Eric Kahl har været fraværende i de seneste spillerunder.
Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Kramer, Sørensen – Zamburek, Grønning, Bonde – Lonwijk, Grot, Bakiz
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Det har været en speciel sæson for Alexander Munksgaard. I efteråret røg højrebacken helt ud af truppen i en periode, hvor han næsten udelukkende spillede for reserveholdet, men nu er han tilbage som fast mand på AGF’s højre back. Her har han desuden leveret fine præstationer i foråret.
Vidste du, at…:
Viborg FF’s topscorere i slutspillet er angriberne Jay-Roy Grot og Alassana Jatta, der hver især har scoret tre gange, mens midtbanespiller Jakob Bonde følger efter med to kasser. Hos AGF er forsvarsspiller Frederik Tingager topscorer i slutspillet, og han har stået for to af de fem mål, AGF har scoret over de seneste otte kampe.
Dom:
Sæsonens tre første kampe mellem de to hold er endt i to Viborg FF-sejre og en deler, så statistikken taler ikke for en god søndag for AGF. Herfra er buddet, at AGF heller ikke denne gang tager tre point. “De Hviie” må rejse hjem uden point i baggagen, for det slutter 2-1 til Viborg FF, tror vi.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
Superliga-ekspert i svime over FCK
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
