Optakt: Viborg FF – AGF

En duel mellem to top seks-bejlere afvikles søndag i Viborg.



Kampfakta
Kampstart: Søndag kl. 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffagf #sldk

Holdnyt
Viborg FF
Det blev til en hårdtkæmpet og meget tiltrængt sejr over EfB i pokalturneringen i midtugen for Viborg FF, for det kører sandt for dyden ikke for viborgenserne i Superligaen i øjeblikket.

I løbet af de seneste fire kampe har sidste sæsons nummer fire i Superligaen kun hentet ét point, og det var mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Derudover er det blevet til nederlag til Randers FC, FC København og Silkeborg IF.

Derfor er det afgørende at hente nogle point, hvis de skal holde fast i håbet om top seks.

Flere af sommerens nyindkøb som eksempelvis Serginho, Anosike Ementa og Nigel Thomas har vist deres kvalitet ad flere omgange, men helt stabilt er det ikke blevet endnu. Det er ellers folk, der er udset som profiler, men de skal også have tid til at falde til.   

Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester er alle ude med skader. Viborg er især hårdt ramt i defensiven, hvor Jacob Friis nu skal overveje, om han vil flytte Jakob Bonde i midterforsvaret, eller om han vil rykke Daniel Anyembe ind i midterforsvaret og i stedet benytte Srdjan Kuzmic på højrebacken.

AGF
AGF kom tilbage på sejrssporet i midtugen med en smal 1-0-sejr over Nykøbing FC i pokalturneringen, og nu skal aarhusianerne forsøge at hente vigtige point mod Viborg FF i kampen om at ende top seks.

"De Hviie" skal dog til at få sat gang i offensiven, hvis de for alvor skal blande sig i toppen af rækken. Ikke siden kampen mod SIF den 13. august har AGF scoret mere end et mål i en kamp.

Og det er ikke angriber Patrick Mortensen, der kan kritiseres i den forbindelse. Han har scoret halvdelen af AGF’s 10 mål i Superligaen. Foruden anføreren har kun Tobias Bech scoret mere end ét ligamål i denne sæson.

Offensiven bliver ikke hjulpet af, at Mikkel Duelund er ude resten af efteråret, efter at han er blevet opereret i foden. Derudover er Kevin Yakob også ude, mens Mads Emil Madsen også har været ude i de seneste kampe. Michael Akoto er heller ikke med.

Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Bailey Peacock-Farrell

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Daniel Anyembe, Nicolas Bürgy, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Renato Junior, Serginho

AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Frederik Brandhof, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Dom:
Det er to mandskaber, der har haft svært ved at score i Superligaen på det seneste, så der skal nok ikke forventes alt for mange mål. Buddet herfra er dog, at der kommer to scoringer, og at det slutter 1-1 i Viborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Trist Kvistgaarden-melding

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris