Optakt: Viborg FF – AGF

En duel mellem to top seks-bejlere afvikles søndag i Viborg.



Kampfakta
Kampstart: Søndag kl. 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffagf #sldk

Holdnyt
Viborg FF
Det blev til en hårdtkæmpet og meget tiltrængt sejr over EfB i pokalturneringen i midtugen for Viborg FF, for det kører sandt for dyden ikke for viborgenserne i Superligaen i øjeblikket.

I løbet af de seneste fire kampe har sidste sæsons nummer fire i Superligaen kun hentet ét point, og det var mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Derudover er det blevet til nederlag til Randers FC, FC København og Silkeborg IF.

Derfor er det afgørende at hente nogle point, hvis de skal holde fast i håbet om top seks.

Flere af sommerens nyindkøb som eksempelvis Serginho, Anosike Ementa og Nigel Thomas har vist deres kvalitet ad flere omgange, men helt stabilt er det ikke blevet endnu. Det er ellers folk, der er udset som profiler, men de skal også have tid til at falde til.   

Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester er alle ude med skader. Viborg er især hårdt ramt i defensiven, hvor Jacob Friis nu skal overveje, om han vil flytte Jakob Bonde i midterforsvaret, eller om han vil rykke Daniel Anyembe ind i midterforsvaret og i stedet benytte Srdjan Kuzmic på højrebacken.

AGF
AGF kom tilbage på sejrssporet i midtugen med en smal 1-0-sejr over Nykøbing FC i pokalturneringen, og nu skal aarhusianerne forsøge at hente vigtige point mod Viborg FF i kampen om at ende top seks.

"De Hviie" skal dog til at få sat gang i offensiven, hvis de for alvor skal blande sig i toppen af rækken. Ikke siden kampen mod SIF den 13. august har AGF scoret mere end et mål i en kamp.

Og det er ikke angriber Patrick Mortensen, der kan kritiseres i den forbindelse. Han har scoret halvdelen af AGF’s 10 mål i Superligaen. Foruden anføreren har kun Tobias Bech scoret mere end ét ligamål i denne sæson.

Offensiven bliver ikke hjulpet af, at Mikkel Duelund er ude resten af efteråret, efter at han er blevet opereret i foden. Derudover er Kevin Yakob også ude, mens Mads Emil Madsen også har været ude i de seneste kampe. Michael Akoto er heller ikke med.

Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Bailey Peacock-Farrell

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Daniel Anyembe, Nicolas Bürgy, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Renato Junior, Serginho

AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Frederik Brandhof, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Dom:
Det er to mandskaber, der har haft svært ved at score i Superligaen på det seneste, så der skal nok ikke forventes alt for mange mål. Buddet herfra er dog, at der kommer to scoringer, og at det slutter 1-1 i Viborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Randers FC – AGF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Kæmpe triumf for Frank

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FC Fredericia – OB

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Danskerscoringerne væltede ind

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er alle VM-puljerne