Optakt: Viborg FF – AGF

En duel mellem to top seks-bejlere afvikles søndag i Viborg.



Kampfakta
Kampstart: Søndag kl. 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffagf #sldk

Holdnyt
Viborg FF
Det blev til en hårdtkæmpet og meget tiltrængt sejr over EfB i pokalturneringen i midtugen for Viborg FF, for det kører sandt for dyden ikke for viborgenserne i Superligaen i øjeblikket.

I løbet af de seneste fire kampe har sidste sæsons nummer fire i Superligaen kun hentet ét point, og det var mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Derudover er det blevet til nederlag til Randers FC, FC København og Silkeborg IF.

Derfor er det afgørende at hente nogle point, hvis de skal holde fast i håbet om top seks.

Flere af sommerens nyindkøb som eksempelvis Serginho, Anosike Ementa og Nigel Thomas har vist deres kvalitet ad flere omgange, men helt stabilt er det ikke blevet endnu. Det er ellers folk, der er udset som profiler, men de skal også have tid til at falde til.   

Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester er alle ude med skader. Viborg er især hårdt ramt i defensiven, hvor Jacob Friis nu skal overveje, om han vil flytte Jakob Bonde i midterforsvaret, eller om han vil rykke Daniel Anyembe ind i midterforsvaret og i stedet benytte Srdjan Kuzmic på højrebacken.

AGF
AGF kom tilbage på sejrssporet i midtugen med en smal 1-0-sejr over Nykøbing FC i pokalturneringen, og nu skal aarhusianerne forsøge at hente vigtige point mod Viborg FF i kampen om at ende top seks.

"De Hviie" skal dog til at få sat gang i offensiven, hvis de for alvor skal blande sig i toppen af rækken. Ikke siden kampen mod SIF den 13. august har AGF scoret mere end et mål i en kamp.

Og det er ikke angriber Patrick Mortensen, der kan kritiseres i den forbindelse. Han har scoret halvdelen af AGF’s 10 mål i Superligaen. Foruden anføreren har kun Tobias Bech scoret mere end ét ligamål i denne sæson.

Offensiven bliver ikke hjulpet af, at Mikkel Duelund er ude resten af efteråret, efter at han er blevet opereret i foden. Derudover er Kevin Yakob også ude, mens Mads Emil Madsen også har været ude i de seneste kampe. Michael Akoto er heller ikke med.

Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Bailey Peacock-Farrell

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Daniel Anyembe, Nicolas Bürgy, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Renato Junior, Serginho

AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Frederik Brandhof, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Dom:
Det er to mandskaber, der har haft svært ved at score i Superligaen på det seneste, så der skal nok ikke forventes alt for mange mål. Buddet herfra er dog, at der kommer to scoringer, og at det slutter 1-1 i Viborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Afviser Youssoufa Moukoko-rygte




LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

West Ham forventer Hermansen-skifte

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

‘FCK er nødt til at lytte’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Medie: FC København nægter

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’