Kampfakta
Kampstart: Søndag kl. 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffagf #sldk
Holdnyt
Viborg FF
Det blev til en hårdtkæmpet og meget tiltrængt sejr over EfB i pokalturneringen i midtugen for Viborg FF, for det kører sandt for dyden ikke for viborgenserne i Superligaen i øjeblikket.
I løbet af de seneste fire kampe har sidste sæsons nummer fire i Superligaen kun hentet ét point, og det var mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Derudover er det blevet til nederlag til Randers FC, FC København og Silkeborg IF.
Derfor er det afgørende at hente nogle point, hvis de skal holde fast i håbet om top seks.
Flere af sommerens nyindkøb som eksempelvis Serginho, Anosike Ementa og Nigel Thomas har vist deres kvalitet ad flere omgange, men helt stabilt er det ikke blevet endnu. Det er ellers folk, der er udset som profiler, men de skal også have tid til at falde til.
Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester er alle ude med skader. Viborg er især hårdt ramt i defensiven, hvor Jacob Friis nu skal overveje, om han vil flytte Jakob Bonde i midterforsvaret, eller om han vil rykke Daniel Anyembe ind i midterforsvaret og i stedet benytte Srdjan Kuzmic på højrebacken.
AGF
AGF kom tilbage på sejrssporet i midtugen med en smal 1-0-sejr over Nykøbing FC i pokalturneringen, og nu skal aarhusianerne forsøge at hente vigtige point mod Viborg FF i kampen om at ende top seks.
"De Hviie" skal dog til at få sat gang i offensiven, hvis de for alvor skal blande sig i toppen af rækken. Ikke siden kampen mod SIF den 13. august har AGF scoret mere end et mål i en kamp.
Og det er ikke angriber Patrick Mortensen, der kan kritiseres i den forbindelse. Han har scoret halvdelen af AGF’s 10 mål i Superligaen. Foruden anføreren har kun Tobias Bech scoret mere end ét ligamål i denne sæson.
Offensiven bliver ikke hjulpet af, at Mikkel Duelund er ude resten af efteråret, efter at han er blevet opereret i foden. Derudover er Kevin Yakob også ude, mens Mads Emil Madsen også har været ude i de seneste kampe. Michael Akoto er heller ikke med.
Karantæne
Viborg FF: Ingen
AGF: Bailey Peacock-Farrell
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Daniel Anyembe, Nicolas Bürgy, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Renato Junior, Serginho
AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Frederik Brandhof, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Dom:
Det er to mandskaber, der har haft svært ved at score i Superligaen på det seneste, så der skal nok ikke forventes alt for mange mål. Buddet herfra er dog, at der kommer to scoringer, og at det slutter 1-1 i Viborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fik blackout på Brøndby Stadion
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT