Optakt: Viborg FF – Brøndby IF

Viborg FF skal forsøge at fastholde deres position i toppen af tabellen, når Brøndby IF kommer på besøg søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren
Hashtag: #vffbif #sldk

Holdnyt:
Viborg FF
Jacob Friis har gang i noget rigtig stort i Viborg FF. De vundet tre kampe i streg, og senest fik de nedbrudt AC Horsens-defensiv, som andre hold har haft så svært ved i løbet af sæsonens første spillerunder.

Klubben er med helt fremme i toppen af tabellen, og den position skal de forsøge at fastholde, når Brøndby IF kommer på besøg søndag eftermiddag. Jay Roy-Grot har været storspillende, hvilket må glæde trænertemaet, da Viborg har flere angribere skadet.

Angriberen Marokhy Ndione sidder ude med en skade, men målmand Mikkel Andersen er tilbage fra skade. Daniel Anyembe har også været skadet de seneste par kampe og er fortsat ude – også Lamin Jawara er skadet.

Brøndby IF
Nicolai Vallys var meget tæt på at blive den store historie i sidste weekend med både mål og assist, men Björn Kopplins hammer i de døende minutter lukkede og slukkede festen på Brøndby Stadion.

Nu skal Niels Frederiksens tropper forsøge at rejse sig oven på skuffelsen, og skuffelser har der i det hele taget være nok af i denne sæson for de blå-gule. Det ser også ud til, at man må undvære flere af holdets profiler.

Thomas Mikkelsen er ude og ikke med i opgøret, mens angriber Ohi Omoijuanfo er blevet sin skade kvit og er i kamptruppen.

Også Mads Hermansen er tilbage for Brøndby IF, men spørgsmåler er, om han er 100 procent klar? BIF har da også udtaget tre keepere til kampen, så Jonathan Ægidius kan stå foran sin debut mod Viborg FF, hvis Hermansen – som forventet – ikke er klar fra start.

Blas Riveros og Kevin Mensah sidder fortsat ude med skader. Ingen spillere er i karantæne.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen

Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstilling:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Søndergaard, Grønning, Bonde – Said, Grot, Lonwijk

Brøndby IF (4-3-3): Ægidius – Gammelby, Maxsø, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Greve – Vallys – Omoijuanfo, Hedlund

Dom:
Klubbernes seneste møder har været meget tætte, hvor det enten er endt uafgjort eller med en et måls sejr. Buddet herfra bliver også en tæt forestilling, som ender 1-2 til gæsterne fra Brøndby IF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Svensson skriver Superliga-historie

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir