Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Jacob Friis har gang i noget rigtig stort i Viborg FF. De vundet tre kampe i streg, og senest fik de nedbrudt AC Horsens-defensiv, som andre hold har haft så svært ved i løbet af sæsonens første spillerunder.
Klubben er med helt fremme i toppen af tabellen, og den position skal de forsøge at fastholde, når Brøndby IF kommer på besøg søndag eftermiddag. Jay Roy-Grot har været storspillende, hvilket må glæde trænertemaet, da Viborg har flere angribere skadet.
Angriberen Marokhy Ndione sidder ude med en skade, men målmand Mikkel Andersen er tilbage fra skade. Daniel Anyembe har også været skadet de seneste par kampe og er fortsat ude – også Lamin Jawara er skadet.
Brøndby IF
Nicolai Vallys var meget tæt på at blive den store historie i sidste weekend med både mål og assist, men Björn Kopplins hammer i de døende minutter lukkede og slukkede festen på Brøndby Stadion.
Nu skal Niels Frederiksens tropper forsøge at rejse sig oven på skuffelsen, og skuffelser har der i det hele taget være nok af i denne sæson for de blå-gule. Det ser også ud til, at man må undvære flere af holdets profiler.
Thomas Mikkelsen er ude og ikke med i opgøret, mens angriber Ohi Omoijuanfo er blevet sin skade kvit og er i kamptruppen.
Også Mads Hermansen er tilbage for Brøndby IF, men spørgsmåler er, om han er 100 procent klar? BIF har da også udtaget tre keepere til kampen, så Jonathan Ægidius kan stå foran sin debut mod Viborg FF, hvis Hermansen – som forventet – ikke er klar fra start.
Blas Riveros og Kevin Mensah sidder fortsat ude med skader. Ingen spillere er i karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstilling:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Søndergaard, Grønning, Bonde – Said, Grot, Lonwijk
Brøndby IF (4-3-3): Ægidius – Gammelby, Maxsø, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Greve – Vallys – Omoijuanfo, Hedlund
Dom:
Klubbernes seneste møder har været meget tætte, hvor det enten er endt uafgjort eller med en et måls sejr. Buddet herfra bliver også en tæt forestilling, som ender 1-2 til gæsterne fra Brøndby IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
