Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Jacob Friis har gang i noget rigtig stort i Viborg FF. De vundet tre kampe i streg, og senest fik de nedbrudt AC Horsens-defensiv, som andre hold har haft så svært ved i løbet af sæsonens første spillerunder.
Klubben er med helt fremme i toppen af tabellen, og den position skal de forsøge at fastholde, når Brøndby IF kommer på besøg søndag eftermiddag. Jay Roy-Grot har været storspillende, hvilket må glæde trænertemaet, da Viborg har flere angribere skadet.
Angriberen Marokhy Ndione sidder ude med en skade, men målmand Mikkel Andersen er tilbage fra skade. Daniel Anyembe har også været skadet de seneste par kampe og er fortsat ude – også Lamin Jawara er skadet.
Brøndby IF
Nicolai Vallys var meget tæt på at blive den store historie i sidste weekend med både mål og assist, men Björn Kopplins hammer i de døende minutter lukkede og slukkede festen på Brøndby Stadion.
Nu skal Niels Frederiksens tropper forsøge at rejse sig oven på skuffelsen, og skuffelser har der i det hele taget være nok af i denne sæson for de blå-gule. Det ser også ud til, at man må undvære flere af holdets profiler.
Thomas Mikkelsen er ude og ikke med i opgøret, mens angriber Ohi Omoijuanfo er blevet sin skade kvit og er i kamptruppen.
Også Mads Hermansen er tilbage for Brøndby IF, men spørgsmåler er, om han er 100 procent klar? BIF har da også udtaget tre keepere til kampen, så Jonathan Ægidius kan stå foran sin debut mod Viborg FF, hvis Hermansen – som forventet – ikke er klar fra start.
Blas Riveros og Kevin Mensah sidder fortsat ude med skader. Ingen spillere er i karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstilling:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Søndergaard, Grønning, Bonde – Said, Grot, Lonwijk
Brøndby IF (4-3-3): Ægidius – Gammelby, Maxsø, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Greve – Vallys – Omoijuanfo, Hedlund
Dom:
Klubbernes seneste møder har været meget tætte, hvor det enten er endt uafgjort eller med en et måls sejr. Buddet herfra bliver også en tæt forestilling, som ender 1-2 til gæsterne fra Brøndby IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
