Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Jacob Friis har gang i noget rigtig stort i Viborg FF. De vundet tre kampe i streg, og senest fik de nedbrudt AC Horsens-defensiv, som andre hold har haft så svært ved i løbet af sæsonens første spillerunder.
Klubben er med helt fremme i toppen af tabellen, og den position skal de forsøge at fastholde, når Brøndby IF kommer på besøg søndag eftermiddag. Jay Roy-Grot har været storspillende, hvilket må glæde trænertemaet, da Viborg har flere angribere skadet.
Angriberen Marokhy Ndione sidder ude med en skade, men målmand Mikkel Andersen er tilbage fra skade. Daniel Anyembe har også været skadet de seneste par kampe og er fortsat ude – også Lamin Jawara er skadet.
Brøndby IF
Nicolai Vallys var meget tæt på at blive den store historie i sidste weekend med både mål og assist, men Björn Kopplins hammer i de døende minutter lukkede og slukkede festen på Brøndby Stadion.
Nu skal Niels Frederiksens tropper forsøge at rejse sig oven på skuffelsen, og skuffelser har der i det hele taget være nok af i denne sæson for de blå-gule. Det ser også ud til, at man må undvære flere af holdets profiler.
Thomas Mikkelsen er ude og ikke med i opgøret, mens angriber Ohi Omoijuanfo er blevet sin skade kvit og er i kamptruppen.
Også Mads Hermansen er tilbage for Brøndby IF, men spørgsmåler er, om han er 100 procent klar? BIF har da også udtaget tre keepere til kampen, så Jonathan Ægidius kan stå foran sin debut mod Viborg FF, hvis Hermansen – som forventet – ikke er klar fra start.
Blas Riveros og Kevin Mensah sidder fortsat ude med skader. Ingen spillere er i karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstilling:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Søndergaard, Grønning, Bonde – Said, Grot, Lonwijk
Brøndby IF (4-3-3): Ægidius – Gammelby, Maxsø, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Greve – Vallys – Omoijuanfo, Hedlund
Dom:
Klubbernes seneste møder har været meget tætte, hvor det enten er endt uafgjort eller med en et måls sejr. Buddet herfra bliver også en tæt forestilling, som ender 1-2 til gæsterne fra Brøndby IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

242 millioner sidder på bænken

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Di Marzio med klar melding

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Vanvittig Pogacar-klausul

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Medie roser brandvarm dansker

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Melder sin afsked

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Verdensstjerne ked af Runes skade

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Drama i Brøndby – sådan gik det

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

– Det er rigtig vildt det her!

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Spændende nyt om Simon Kjær

Iskoldt Moukoko-svar

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Er han på vej til Lyngby?

– Meget bedre end i Danmark!

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Nedtur for Thomas Frank

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

– Alt kan ske til sommer

Holger Rune melder ud

FC Midtjylland – Vejle Boldklub
