Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.05
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
Jacob Friis’ mandskab snuppede tre point i Randers i seneste runde, og Viborg FF er i dén grad med i mesterskabskampen. Hvem havde nogensinde troet, at man kunne skrive den sætning med tre runder tilbage af sæsonen?
Mod Randers FC blev Ibrahim Said dobbelt målscorer, men igen var det Elias Achouri, der imponerede mest, og Brøndby-spillerne må ryste i bukserne over at skulle spille over for den formstærke tuneser.
Nicolas Bürgy sad ude med karantæne i seneste runde, men han er tilbage i Viborgs centrale forsvar søndag eftermiddag. Hjemmeholdet må undvære Mads Lauritsen, Zan Zaletel, Nils Mortimer og Martin Agnarsson, der alle er skadede.
Brøndby IF:
Et stærkt FC København-mandskab i en fyldt Parken kunne Brøndby IF besejre. Et afbudsramt FC København-mandskab med to nederlag i bagagen kunne de blå-gule til gengæld ikke hamle op med hjemme på Brøndby Stadion.
Ja, Jesper Sørensens mandskab er i sandhed et svært hold at blive klog på.
Til gengæld behøver man ikke være matematisk student for at kunne regne ud, hvad Brøndby IF har at spille for resten af sæsonen – nærmest ingenting. Hvis et mirakel indtræffer, bliver Brøndby nummer fire, men ellers ender de blå-gule på femte- eller sjettepladsen langt fra medaljeskamlen og de europæiske pladser.
Daniel Wass afsoner den første af to karantænedage efter sin vanvidstackling mod Elias Jelert, og derudover må Brøndby IF undvære Mathias Greve, der ikke er blevet sin skade kvit.
Desuden er reservemålmand Thomas Mikkelsen og Carl Björk ikke udtaget til opgøret, men det er tilgengæld Marko Divkovic, der nok må tage til takke med en rolle som bænkevarmer.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Daniel Wass
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Bürgy, Anyembe, Bundgaard – Leemans, Grønning, Bonde – Said, Jatta, Achouri
Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys
Dom:
Viborg FF vinder. Hjemmeholdet har alt at spille for og er lige nu og her et bedre hold end Brøndby – måske ikke spiller for spiller, men som en enhed tromler Viborg de blå-gule. Viborg slår Brøndby 2-1 og lader mesterskabsdrømmene leve i domkirkebyen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
