Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.05
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
Jacob Friis’ mandskab snuppede tre point i Randers i seneste runde, og Viborg FF er i dén grad med i mesterskabskampen. Hvem havde nogensinde troet, at man kunne skrive den sætning med tre runder tilbage af sæsonen?
Mod Randers FC blev Ibrahim Said dobbelt målscorer, men igen var det Elias Achouri, der imponerede mest, og Brøndby-spillerne må ryste i bukserne over at skulle spille over for den formstærke tuneser.
Nicolas Bürgy sad ude med karantæne i seneste runde, men han er tilbage i Viborgs centrale forsvar søndag eftermiddag. Hjemmeholdet må undvære Mads Lauritsen, Zan Zaletel, Nils Mortimer og Martin Agnarsson, der alle er skadede.
Brøndby IF:
Et stærkt FC København-mandskab i en fyldt Parken kunne Brøndby IF besejre. Et afbudsramt FC København-mandskab med to nederlag i bagagen kunne de blå-gule til gengæld ikke hamle op med hjemme på Brøndby Stadion.
Ja, Jesper Sørensens mandskab er i sandhed et svært hold at blive klog på.
Til gengæld behøver man ikke være matematisk student for at kunne regne ud, hvad Brøndby IF har at spille for resten af sæsonen – nærmest ingenting. Hvis et mirakel indtræffer, bliver Brøndby nummer fire, men ellers ender de blå-gule på femte- eller sjettepladsen langt fra medaljeskamlen og de europæiske pladser.
Daniel Wass afsoner den første af to karantænedage efter sin vanvidstackling mod Elias Jelert, og derudover må Brøndby IF undvære Mathias Greve, der ikke er blevet sin skade kvit.
Desuden er reservemålmand Thomas Mikkelsen og Carl Björk ikke udtaget til opgøret, men det er tilgengæld Marko Divkovic, der nok må tage til takke med en rolle som bænkevarmer.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Daniel Wass
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Bürgy, Anyembe, Bundgaard – Leemans, Grønning, Bonde – Said, Jatta, Achouri
Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys
Dom:
Viborg FF vinder. Hjemmeholdet har alt at spille for og er lige nu og her et bedre hold end Brøndby – måske ikke spiller for spiller, men som en enhed tromler Viborg de blå-gule. Viborg slår Brøndby 2-1 og lader mesterskabsdrømmene leve i domkirkebyen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW
