Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vffob #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Lars Friis’ oprykkermandskab ligger aktuelt nummer otte i Superligaen, men kigger man lidt nærmere på tabellen, kan man se, at der blot er et enkelt point ned til SønderjyskE, der er nummer 11, og at Silkeborg på sjettepladsen blot er to point foran. Det er med andre ord tæt i bunden og omkring midterfeltet i Superligaen.
Viborg fik senest 1-1 ude mod Vejle i en kamp, begge hold have godt med muligheder i. Det var dog ikke alt, der fungerede for VFF, og derfor var der også utilfredshed med spillet efterfølgende fra cheftræneren.
Viborgs har ni point i ni kampe, og det er et enkelt færre end modstanderen fra OB. Til opgøret mod fynboerne er man uden den vigtige stopper Lars Kramer, der har raget en gang karantæne til sig efter for mange gule kort.
Younes Bakiz, Christian Wagner, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard var ikke i truppen mod Vejle Boldklub. Bakiz er tilbage i truppen, mens både Frederiksen og Søndergaard sidder ude med skader ligesom også Daniel Anyembe gør det.
Christian Wagner er ikke med i søndagens trup.
OB
Fynboerne kommer til opgøret med en succesoplevelse, da man har vundet to af de seneste tre kampe. Først blev det til en mandagssejr over SønderjyskE, inden man i seneste weekend tabte 0-2 mod til AaB i Superligaen.
I pokalturneringen i midtugen vandt Andreas Alms tropper med 3-0 ude over 1. divisions tophold, FC Helsingør, og dermed kommer man altså i form til opgøret.
OB ligger med 10 point på syvendepladsen, og der er bare et enkelt point op til det forjættede top seks-land – placeringen som nummer seks sidder Silkeborg på inden runden.
Klubben har omvendt bare to point ned til SønderjyskE, der ligger nummer 11, så det er vigtigt at få skrabet point sammen, så man holder afstanden til holdene under sig samt holder sig til i forhold til top seks.
Hverken Alexander Juel Andersen eller Ryan Johnson Laursen var med i kamptruppen til opgøret mod Helsingør – heller ikke Issam Jebali og Moses Opondo var med. Søndag er Juel Andersen tilbage i truppen, mens at resten sidder over. Johnson Laursen og Jebali har dermed misset flere kampe i streg med skader.
Karantæne:
Viborg FF: Lars Kramer
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Lauritsen, van der Kaap, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot
OB (4-2-3-1): Bernat – Østrøm, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Kløve – Kadrii
Profilen:
Christian Sørensen startede sin professionelle karriere på Fyn, hvor han spillede for Odense-klubben OB. Siden gik turen til blandt andet Silkeborg, men det er først i Viborg, at han har fået sit store gennembrud som Superliga-spiller. I OB blev det blot til 14 kampe i dansk fodbolds bedste række, men hold øje med Christian Sørensen og det giftige venstre ben, der ofte er ophav til Viborg-muligheder.
Vidste du, at…
Statistikken taler bestemt ikke for, at Viborg skal have meget ud af opgøret. Af de seneste 11 Superliga-kampe har OB vundet de syv, mens fire er endt uafgjort. De to hold har mødt hinanden i alt 43 gange i Superliga-regi – bare syv gange har Viborg vundet. Og bare to af de sejre er kommet på banen i Viborg.
Dom:
Det tegner til at blive en lige kamp mellem to hold, der ligger side om side i Superligaen. Og opgøret er da også vigtigt. For det handler om at holde sig til i tabellen omkring top seks, mens der omvendt ikke er langt til de frygtede nederste placeringer.
Vi regner med, at det derfor bliver både intenst og spændende, når OB gæster oprykkerne. Vi tror dog, at fynboerne kommer fra kampen med tre pinde. 2-0 til OB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
DAGENS SPILFORSLAG
FCM knuser hjerter i Aarhus
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
FC Fredericia – OB
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
