Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vffob #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Lars Friis’ oprykkermandskab ligger aktuelt nummer otte i Superligaen, men kigger man lidt nærmere på tabellen, kan man se, at der blot er et enkelt point ned til SønderjyskE, der er nummer 11, og at Silkeborg på sjettepladsen blot er to point foran. Det er med andre ord tæt i bunden og omkring midterfeltet i Superligaen.
Viborg fik senest 1-1 ude mod Vejle i en kamp, begge hold have godt med muligheder i. Det var dog ikke alt, der fungerede for VFF, og derfor var der også utilfredshed med spillet efterfølgende fra cheftræneren.
Viborgs har ni point i ni kampe, og det er et enkelt færre end modstanderen fra OB. Til opgøret mod fynboerne er man uden den vigtige stopper Lars Kramer, der har raget en gang karantæne til sig efter for mange gule kort.
Younes Bakiz, Christian Wagner, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard var ikke i truppen mod Vejle Boldklub. Bakiz er tilbage i truppen, mens både Frederiksen og Søndergaard sidder ude med skader ligesom også Daniel Anyembe gør det.
Christian Wagner er ikke med i søndagens trup.
OB
Fynboerne kommer til opgøret med en succesoplevelse, da man har vundet to af de seneste tre kampe. Først blev det til en mandagssejr over SønderjyskE, inden man i seneste weekend tabte 0-2 mod til AaB i Superligaen.
I pokalturneringen i midtugen vandt Andreas Alms tropper med 3-0 ude over 1. divisions tophold, FC Helsingør, og dermed kommer man altså i form til opgøret.
OB ligger med 10 point på syvendepladsen, og der er bare et enkelt point op til det forjættede top seks-land – placeringen som nummer seks sidder Silkeborg på inden runden.
Klubben har omvendt bare to point ned til SønderjyskE, der ligger nummer 11, så det er vigtigt at få skrabet point sammen, så man holder afstanden til holdene under sig samt holder sig til i forhold til top seks.
Hverken Alexander Juel Andersen eller Ryan Johnson Laursen var med i kamptruppen til opgøret mod Helsingør – heller ikke Issam Jebali og Moses Opondo var med. Søndag er Juel Andersen tilbage i truppen, mens at resten sidder over. Johnson Laursen og Jebali har dermed misset flere kampe i streg med skader.
Karantæne:
Viborg FF: Lars Kramer
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Lauritsen, van der Kaap, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot
OB (4-2-3-1): Bernat – Østrøm, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Kløve – Kadrii
Profilen:
Christian Sørensen startede sin professionelle karriere på Fyn, hvor han spillede for Odense-klubben OB. Siden gik turen til blandt andet Silkeborg, men det er først i Viborg, at han har fået sit store gennembrud som Superliga-spiller. I OB blev det blot til 14 kampe i dansk fodbolds bedste række, men hold øje med Christian Sørensen og det giftige venstre ben, der ofte er ophav til Viborg-muligheder.
Vidste du, at…
Statistikken taler bestemt ikke for, at Viborg skal have meget ud af opgøret. Af de seneste 11 Superliga-kampe har OB vundet de syv, mens fire er endt uafgjort. De to hold har mødt hinanden i alt 43 gange i Superliga-regi – bare syv gange har Viborg vundet. Og bare to af de sejre er kommet på banen i Viborg.
Dom:
Det tegner til at blive en lige kamp mellem to hold, der ligger side om side i Superligaen. Og opgøret er da også vigtigt. For det handler om at holde sig til i tabellen omkring top seks, mens der omvendt ikke er langt til de frygtede nederste placeringer.
Vi regner med, at det derfor bliver både intenst og spændende, når OB gæster oprykkerne. Vi tror dog, at fynboerne kommer fra kampen med tre pinde. 2-0 til OB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
