Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffrfc #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
De grønblusede fra Domkirkebyen går ind til opgøret mod Randers FC med en stor portion selvtillid i bagagen. Sidste spillerunde bød på en 1-0-sejr over FC Nordsjælland. Det var den første sejr på hjemmebane i Superligaen siden den 12. september sidste år, hvor AC Horsens blev slået med 2-1.
Og det var uden profilen Elias Achouri og midtbanemotoren Jakob Bonde, at Viborg sikrede sig sejren i forrige runde. Nu er de to tilbage efter endt karantæne, og det er naturligvis et stort plus for viborgenserne, som i skrivende stund indtager en tredjeplads med 43 point.
Viborg har de seneste år haft det svært mod Randers, og vi skal faktisk tilbage til 2006 for at finde den seneste hjemmebanesejr mod kronjyderne.
Hvis Viborg skal have held med at gøre ondt på et godt organiseret og kompakt Randers-mandskab, kræver det, at Achouri leverer, som han har gjort hidtil i efteråret. Seks mål og to assists i otte kampe er det blevet til, og det var tydeligt mod FCN, at Jacob Friis og co. manglede tuneseren.
Viborg FF må undvære skadede Nils Mortimer, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson. Marokhy Ndione nævner Viborg ikke som skadet, så angriberen er blevet fravalgt af Jacob Friis.
Randers FC:
Kronjyderne rider på en succesbølge for tiden. I seneste spillerunde kørte de Brøndby IF rundt på røv og albuer på Vestegnen. Randers formåede at gå højt på de gulblusede, og Jesper Sørensens tropper havde mere end svært ved at spille sig ud af presset. Det imponerende var da også, at de offensive Randers-spillere gang på gang formåede at blive farlige, når bolden blev erobret på Brøndbys banehalvdel.
Det er som om, Randers-spillerne har fået pustet nyt liv i sig, siden Rasmus Bertelsen overtog tjansen som cheftræner. Det er ikke til at vide, om Bertelsen igen vælger at gå højt på modstanderen og spille overfaldsfodbold. Det virkede i hvert fald efter planen mod Brøndby, men virker det mod Viborg?
Randers er det eneste ubesejrede hold i Mesterskabsspillet. I øjeblikket indtager de femtepladsen med 40 point. Tre point er der op til Viborg på tredjepladsen, så en sejr på udebane vil betyde, at Bertelsen og co. igen er med i kampen om bronzemedaljer og europæisk fodbold.
Randers FC må se bort fra Mikkel Kallesøe, Daniel Høegh og Frederik Lauenborg, mens Edgar Babayan er tilbage i truppen.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Anyembe – Bonde, Grønning, Leemans – Said, Renato Junior, Achouri
Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, H. Andersson, Johansson, Kopplin – Klysner, Berg Johnsen, Enggård, Nordli – Bundgaard, Odey
Dom:
Randers ligner et hold, som ingen kan stoppe i øjeblikket. Viborg havde svært ved at skabe de helt store chancer mod FC Nordsjælland, og det bliver nok sværere mod et Randers-mandskab, som står godt i den defensive organisation. Vi tror, Randers rejser hjem med en smal 1-0-sejr.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
AVIS
Interessant afsløring
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Manchester City – Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT