Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffrfc #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
De grønblusede fra Domkirkebyen går ind til opgøret mod Randers FC med en stor portion selvtillid i bagagen. Sidste spillerunde bød på en 1-0-sejr over FC Nordsjælland. Det var den første sejr på hjemmebane i Superligaen siden den 12. september sidste år, hvor AC Horsens blev slået med 2-1.
Og det var uden profilen Elias Achouri og midtbanemotoren Jakob Bonde, at Viborg sikrede sig sejren i forrige runde. Nu er de to tilbage efter endt karantæne, og det er naturligvis et stort plus for viborgenserne, som i skrivende stund indtager en tredjeplads med 43 point.
Viborg har de seneste år haft det svært mod Randers, og vi skal faktisk tilbage til 2006 for at finde den seneste hjemmebanesejr mod kronjyderne.
Hvis Viborg skal have held med at gøre ondt på et godt organiseret og kompakt Randers-mandskab, kræver det, at Achouri leverer, som han har gjort hidtil i efteråret. Seks mål og to assists i otte kampe er det blevet til, og det var tydeligt mod FCN, at Jacob Friis og co. manglede tuneseren.
Viborg FF må undvære skadede Nils Mortimer, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson. Marokhy Ndione nævner Viborg ikke som skadet, så angriberen er blevet fravalgt af Jacob Friis.
Randers FC:
Kronjyderne rider på en succesbølge for tiden. I seneste spillerunde kørte de Brøndby IF rundt på røv og albuer på Vestegnen. Randers formåede at gå højt på de gulblusede, og Jesper Sørensens tropper havde mere end svært ved at spille sig ud af presset. Det imponerende var da også, at de offensive Randers-spillere gang på gang formåede at blive farlige, når bolden blev erobret på Brøndbys banehalvdel.
Det er som om, Randers-spillerne har fået pustet nyt liv i sig, siden Rasmus Bertelsen overtog tjansen som cheftræner. Det er ikke til at vide, om Bertelsen igen vælger at gå højt på modstanderen og spille overfaldsfodbold. Det virkede i hvert fald efter planen mod Brøndby, men virker det mod Viborg?
Randers er det eneste ubesejrede hold i Mesterskabsspillet. I øjeblikket indtager de femtepladsen med 40 point. Tre point er der op til Viborg på tredjepladsen, så en sejr på udebane vil betyde, at Bertelsen og co. igen er med i kampen om bronzemedaljer og europæisk fodbold.
Randers FC må se bort fra Mikkel Kallesøe, Daniel Høegh og Frederik Lauenborg, mens Edgar Babayan er tilbage i truppen.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Anyembe – Bonde, Grønning, Leemans – Said, Renato Junior, Achouri
Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, H. Andersson, Johansson, Kopplin – Klysner, Berg Johnsen, Enggård, Nordli – Bundgaard, Odey
Dom:
Randers ligner et hold, som ingen kan stoppe i øjeblikket. Viborg havde svært ved at skabe de helt store chancer mod FC Nordsjælland, og det bliver nok sværere mod et Randers-mandskab, som står godt i den defensive organisation. Vi tror, Randers rejser hjem med en smal 1-0-sejr.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl