Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffrfc #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
De grønblusede fra Domkirkebyen går ind til opgøret mod Randers FC med en stor portion selvtillid i bagagen. Sidste spillerunde bød på en 1-0-sejr over FC Nordsjælland. Det var den første sejr på hjemmebane i Superligaen siden den 12. september sidste år, hvor AC Horsens blev slået med 2-1.
Og det var uden profilen Elias Achouri og midtbanemotoren Jakob Bonde, at Viborg sikrede sig sejren i forrige runde. Nu er de to tilbage efter endt karantæne, og det er naturligvis et stort plus for viborgenserne, som i skrivende stund indtager en tredjeplads med 43 point.
Viborg har de seneste år haft det svært mod Randers, og vi skal faktisk tilbage til 2006 for at finde den seneste hjemmebanesejr mod kronjyderne.
Hvis Viborg skal have held med at gøre ondt på et godt organiseret og kompakt Randers-mandskab, kræver det, at Achouri leverer, som han har gjort hidtil i efteråret. Seks mål og to assists i otte kampe er det blevet til, og det var tydeligt mod FCN, at Jacob Friis og co. manglede tuneseren.
Viborg FF må undvære skadede Nils Mortimer, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson. Marokhy Ndione nævner Viborg ikke som skadet, så angriberen er blevet fravalgt af Jacob Friis.
Randers FC:
Kronjyderne rider på en succesbølge for tiden. I seneste spillerunde kørte de Brøndby IF rundt på røv og albuer på Vestegnen. Randers formåede at gå højt på de gulblusede, og Jesper Sørensens tropper havde mere end svært ved at spille sig ud af presset. Det imponerende var da også, at de offensive Randers-spillere gang på gang formåede at blive farlige, når bolden blev erobret på Brøndbys banehalvdel.
Det er som om, Randers-spillerne har fået pustet nyt liv i sig, siden Rasmus Bertelsen overtog tjansen som cheftræner. Det er ikke til at vide, om Bertelsen igen vælger at gå højt på modstanderen og spille overfaldsfodbold. Det virkede i hvert fald efter planen mod Brøndby, men virker det mod Viborg?
Randers er det eneste ubesejrede hold i Mesterskabsspillet. I øjeblikket indtager de femtepladsen med 40 point. Tre point er der op til Viborg på tredjepladsen, så en sejr på udebane vil betyde, at Bertelsen og co. igen er med i kampen om bronzemedaljer og europæisk fodbold.
Randers FC må se bort fra Mikkel Kallesøe, Daniel Høegh og Frederik Lauenborg, mens Edgar Babayan er tilbage i truppen.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Anyembe – Bonde, Grønning, Leemans – Said, Renato Junior, Achouri
Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, H. Andersson, Johansson, Kopplin – Klysner, Berg Johnsen, Enggård, Nordli – Bundgaard, Odey
Dom:
Randers ligner et hold, som ingen kan stoppe i øjeblikket. Viborg havde svært ved at skabe de helt store chancer mod FC Nordsjælland, og det bliver nok sværere mod et Randers-mandskab, som står godt i den defensive organisation. Vi tror, Randers rejser hjem med en smal 1-0-sejr.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL