Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsif #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
De vandt 1. division, og den gode form er taget med ind i denne sæson, hvor Lars Friis’ mandskab aktuelt er at finde på 10. pladsen. Selv om det måske ikke lyder prangende, har Viborg FF spillet fint og hentet 11 point i 11 kampe og været konkurrencedygtige i langt de fleste kampe.
Senest var det opløftende, da man spillede 1-1 mod ude mod FC København.
Klubben har lukket lidt for mange mål ind i denne sæson – tredjeflest – så det er helt sikkert her, at Lars Friis’ fokus er på at blive bedre.
Når SIF kommer på besøg, skal VFF forsøge at revanchere det 1-4 nederlag, man fik tidligere i efteråret mod de rød-hvide. Dengang var Viborg sådan set fint med, men udnyttede ikke mulighederne, og så løb SIF med sejren.
Viborg FF er uden Mads Frederiksen, Mads Søndergaard og Daniel Anyembe, der også har været ude den seneste tid, og så er Lucas Lund vendt retur til VFF fra U21-tjeneste med en skade, så han er ude af opgøret. Mikkel Andersen ventes at stå.
Silkeborg IF:
Mens VFF sluttede som vinder af 1. division, sluttede Silkeborg på andenpladsen og rykkede altså med op. Begge klubber har vist gode takter, men Kent Nielsens tropper står noteret for seks point mere end Viborg FF, og klubben er nummer fem.
Silkeborg har været med i alle kampe på nær én, klubbens 0-3 nederlag i Herning til FC Midtjylland.
SIF kommer til opgøret i Viborg med udfordringer både offensivt og defensivt, da André Calisir er ude, og Joel Felix er tvivlsom til kampen. Det kan betyde, at det 18-årige forsvarstalent Alexander Busch får chancen fra start. Ude er også venstre back Milan Massop, Alexander Lind, keeper Oscar Hedvall og midtbanespilleren Mads Kaalund, mens Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen.
SIF har udtaget 20 mand til opgøret, hvor kamptruppen skal tælle 18, og det er et udtryk for, at også venstre back Gustav Dahl har problemer og er tvivlsom, ligesom i øvrigt Nicklas Helenius måtte udgå fra træning torsdag. Angriberen er i kamptruppen. Søren Tengstedt er heller ikke udtaget, men det er uvist, om det er en skade, der holder ham ude.
Karantæne:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot
Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Busch, Dahl – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Frans Dhia Putros, 28 år, møder sin tidligere klub Silkeborg IF. Forsvarsspilleren har 10 Superliga-kampe for Viborg FF på cv’et – i Silkeborg nåede han at spille 12 kampe i landets bedste række.
Vidste du, at..:
Sidst de to hold mødtes i Viborg, endte det med seks scoringer og 3-3. Dengang var begge klubber i 1. division, men allerede klar til Superligaen, da de mødtes, og det var SIF, der startede klart bedst ud. Faktisk var holdet foran 3-0 på udebane mod VFF, inden hjemmeholdet fik fat og scorede tre gange. Blandt andet et saksespark af Sebastian Grønning.
Dom:
Det ender nok ikke 3-3 igen, men det bliver et interessant opgør på mange punkter, blandt andet i forhold til, hvem der får overtaget i spillet. Silkeborg vil gerne kombinere og have mange boldberøringer på vejen mod modstanderens mål, mens VFF omvendt gerne vil spille en smule mere direkte og med et aggressivt pres. VFF er samtidig utrolig farlig på standardsituationer.
Man skal ikke lade sig snyde af SIF’s sejr på 4-1 over VFF tidligere i efteråret – her var VFF fint med og kunne også have vundet kampen, inden SIF slog til. Det tegner til at blive et tæt og spændende opgør i Viborg. Vi tror på 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
Fælder dom over Victor Froholdt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
