Oprykkerbrag: Ny målfest og saksesparksscoring?

De to oprykkerklubber mødes i et spændende opgør, hvor Viborg kan trække væk fra bunden, og hvor SIF kan bide sig fast i toppen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsif #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:

De vandt 1. division, og den gode form er taget med ind i denne sæson, hvor Lars Friis’ mandskab aktuelt er at finde på 10. pladsen. Selv om det måske ikke lyder prangende, har Viborg FF spillet fint og hentet 11 point i 11 kampe og været konkurrencedygtige i langt de fleste kampe.

Senest var det opløftende, da man spillede 1-1 mod ude mod FC København.

Klubben har lukket lidt for mange mål ind i denne sæson – tredjeflest – så det er helt sikkert her, at Lars Friis’ fokus er på at blive bedre.

Når SIF kommer på besøg, skal VFF forsøge at revanchere det 1-4 nederlag, man fik tidligere i efteråret mod de rød-hvide. Dengang var Viborg sådan set fint med, men udnyttede ikke mulighederne, og så løb SIF med sejren.

Viborg FF er uden Mads Frederiksen, Mads Søndergaard og Daniel Anyembe, der også har været ude den seneste tid, og så er Lucas Lund vendt retur til VFF fra U21-tjeneste med en skade, så han er ude af opgøret. Mikkel Andersen ventes at stå.

Silkeborg IF:
Mens VFF sluttede som vinder af 1. division, sluttede Silkeborg på andenpladsen og rykkede altså med op. Begge klubber har vist gode takter, men Kent Nielsens tropper står noteret for seks point mere end Viborg FF, og klubben er nummer fem.

Silkeborg har været med i alle kampe på nær én, klubbens 0-3 nederlag i Herning til FC Midtjylland.

SIF kommer til opgøret i Viborg med udfordringer både offensivt og defensivt, da André Calisir er ude, og Joel Felix er tvivlsom til kampen. Det kan betyde, at det 18-årige forsvarstalent Alexander Busch får chancen fra start. Ude er også venstre back Milan Massop, Alexander Lind, keeper Oscar Hedvall og midtbanespilleren Mads Kaalund, mens Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen.

SIF har udtaget 20 mand til opgøret, hvor kamptruppen skal tælle 18, og det er et udtryk for, at også venstre back Gustav Dahl har problemer og er tvivlsom, ligesom i øvrigt Nicklas Helenius måtte udgå fra træning torsdag. Angriberen er i kamptruppen. Søren Tengstedt er heller ikke udtaget, men det er uvist, om det er en skade, der holder ham ude.

Karantæne:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF
(4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Busch, Dahl – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Frans Dhia Putros, 28 år, møder sin tidligere klub Silkeborg IF. Forsvarsspilleren har 10 Superliga-kampe for Viborg FF på cv’et – i Silkeborg nåede han at spille 12 kampe i landets bedste række.

Vidste du, at..:
Sidst de to hold mødtes i Viborg, endte det med seks scoringer og 3-3. Dengang var begge klubber i 1. division, men allerede klar til Superligaen, da de mødtes, og det var SIF, der startede klart bedst ud. Faktisk var holdet foran 3-0 på udebane mod VFF, inden hjemmeholdet fik fat og scorede tre gange. Blandt andet et saksespark af Sebastian Grønning.

Dom:
Det ender nok ikke 3-3 igen, men det bliver et interessant opgør på mange punkter, blandt andet i forhold til, hvem der får overtaget i spillet. Silkeborg vil gerne kombinere og have mange boldberøringer på vejen mod modstanderens mål, mens VFF omvendt gerne vil spille en smule mere direkte og med et aggressivt pres. VFF er samtidig utrolig farlig på standardsituationer.

Man skal ikke lade sig snyde af SIF’s sejr på 4-1 over VFF tidligere i efteråret – her var VFF fint med og kunne også have vundet kampen, inden SIF slog til. Det tegner til at blive et tæt og spændende opgør i Viborg. Vi tror på 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Oprykker henter FCK-emne

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

‘Schmedes er under pres’

Formand freder Jacob Neestrup

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!