Oprykkerbrag: Ny målfest og saksesparksscoring?

De to oprykkerklubber mødes i et spændende opgør, hvor Viborg kan trække væk fra bunden, og hvor SIF kan bide sig fast i toppen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsif #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:

De vandt 1. division, og den gode form er taget med ind i denne sæson, hvor Lars Friis’ mandskab aktuelt er at finde på 10. pladsen. Selv om det måske ikke lyder prangende, har Viborg FF spillet fint og hentet 11 point i 11 kampe og været konkurrencedygtige i langt de fleste kampe.

Senest var det opløftende, da man spillede 1-1 mod ude mod FC København.

Klubben har lukket lidt for mange mål ind i denne sæson – tredjeflest – så det er helt sikkert her, at Lars Friis’ fokus er på at blive bedre.

Når SIF kommer på besøg, skal VFF forsøge at revanchere det 1-4 nederlag, man fik tidligere i efteråret mod de rød-hvide. Dengang var Viborg sådan set fint med, men udnyttede ikke mulighederne, og så løb SIF med sejren.

Viborg FF er uden Mads Frederiksen, Mads Søndergaard og Daniel Anyembe, der også har været ude den seneste tid, og så er Lucas Lund vendt retur til VFF fra U21-tjeneste med en skade, så han er ude af opgøret. Mikkel Andersen ventes at stå.

Silkeborg IF:
Mens VFF sluttede som vinder af 1. division, sluttede Silkeborg på andenpladsen og rykkede altså med op. Begge klubber har vist gode takter, men Kent Nielsens tropper står noteret for seks point mere end Viborg FF, og klubben er nummer fem.

Silkeborg har været med i alle kampe på nær én, klubbens 0-3 nederlag i Herning til FC Midtjylland.

SIF kommer til opgøret i Viborg med udfordringer både offensivt og defensivt, da André Calisir er ude, og Joel Felix er tvivlsom til kampen. Det kan betyde, at det 18-årige forsvarstalent Alexander Busch får chancen fra start. Ude er også venstre back Milan Massop, Alexander Lind, keeper Oscar Hedvall og midtbanespilleren Mads Kaalund, mens Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen.

SIF har udtaget 20 mand til opgøret, hvor kamptruppen skal tælle 18, og det er et udtryk for, at også venstre back Gustav Dahl har problemer og er tvivlsom, ligesom i øvrigt Nicklas Helenius måtte udgå fra træning torsdag. Angriberen er i kamptruppen. Søren Tengstedt er heller ikke udtaget, men det er uvist, om det er en skade, der holder ham ude.

Karantæne:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF
(4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Busch, Dahl – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Frans Dhia Putros, 28 år, møder sin tidligere klub Silkeborg IF. Forsvarsspilleren har 10 Superliga-kampe for Viborg FF på cv’et – i Silkeborg nåede han at spille 12 kampe i landets bedste række.

Vidste du, at..:
Sidst de to hold mødtes i Viborg, endte det med seks scoringer og 3-3. Dengang var begge klubber i 1. division, men allerede klar til Superligaen, da de mødtes, og det var SIF, der startede klart bedst ud. Faktisk var holdet foran 3-0 på udebane mod VFF, inden hjemmeholdet fik fat og scorede tre gange. Blandt andet et saksespark af Sebastian Grønning.

Dom:
Det ender nok ikke 3-3 igen, men det bliver et interessant opgør på mange punkter, blandt andet i forhold til, hvem der får overtaget i spillet. Silkeborg vil gerne kombinere og have mange boldberøringer på vejen mod modstanderens mål, mens VFF omvendt gerne vil spille en smule mere direkte og med et aggressivt pres. VFF er samtidig utrolig farlig på standardsituationer.

Man skal ikke lade sig snyde af SIF’s sejr på 4-1 over VFF tidligere i efteråret – her var VFF fint med og kunne også have vundet kampen, inden SIF slog til. Det tegner til at blive et tæt og spændende opgør i Viborg. Vi tror på 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

– Det er en frustration for os alle

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Liverpool – West Ham United

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Stort medie langer ud efter Jens Stage



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Froholdt-video trækker overskrifter

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

‘Det må ikke ske’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stor overraskelse til FCM-træning

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’