Oprykkerbrag: Ny målfest og saksesparksscoring?

De to oprykkerklubber mødes i et spændende opgør, hvor Viborg kan trække væk fra bunden, og hvor SIF kan bide sig fast i toppen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsif #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:

De vandt 1. division, og den gode form er taget med ind i denne sæson, hvor Lars Friis’ mandskab aktuelt er at finde på 10. pladsen. Selv om det måske ikke lyder prangende, har Viborg FF spillet fint og hentet 11 point i 11 kampe og været konkurrencedygtige i langt de fleste kampe.

Senest var det opløftende, da man spillede 1-1 mod ude mod FC København.

Klubben har lukket lidt for mange mål ind i denne sæson – tredjeflest – så det er helt sikkert her, at Lars Friis’ fokus er på at blive bedre.

Når SIF kommer på besøg, skal VFF forsøge at revanchere det 1-4 nederlag, man fik tidligere i efteråret mod de rød-hvide. Dengang var Viborg sådan set fint med, men udnyttede ikke mulighederne, og så løb SIF med sejren.

Viborg FF er uden Mads Frederiksen, Mads Søndergaard og Daniel Anyembe, der også har været ude den seneste tid, og så er Lucas Lund vendt retur til VFF fra U21-tjeneste med en skade, så han er ude af opgøret. Mikkel Andersen ventes at stå.

Silkeborg IF:
Mens VFF sluttede som vinder af 1. division, sluttede Silkeborg på andenpladsen og rykkede altså med op. Begge klubber har vist gode takter, men Kent Nielsens tropper står noteret for seks point mere end Viborg FF, og klubben er nummer fem.

Silkeborg har været med i alle kampe på nær én, klubbens 0-3 nederlag i Herning til FC Midtjylland.

SIF kommer til opgøret i Viborg med udfordringer både offensivt og defensivt, da André Calisir er ude, og Joel Felix er tvivlsom til kampen. Det kan betyde, at det 18-årige forsvarstalent Alexander Busch får chancen fra start. Ude er også venstre back Milan Massop, Alexander Lind, keeper Oscar Hedvall og midtbanespilleren Mads Kaalund, mens Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen.

SIF har udtaget 20 mand til opgøret, hvor kamptruppen skal tælle 18, og det er et udtryk for, at også venstre back Gustav Dahl har problemer og er tvivlsom, ligesom i øvrigt Nicklas Helenius måtte udgå fra træning torsdag. Angriberen er i kamptruppen. Søren Tengstedt er heller ikke udtaget, men det er uvist, om det er en skade, der holder ham ude.

Karantæne:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF
(4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Busch, Dahl – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Frans Dhia Putros, 28 år, møder sin tidligere klub Silkeborg IF. Forsvarsspilleren har 10 Superliga-kampe for Viborg FF på cv’et – i Silkeborg nåede han at spille 12 kampe i landets bedste række.

Vidste du, at..:
Sidst de to hold mødtes i Viborg, endte det med seks scoringer og 3-3. Dengang var begge klubber i 1. division, men allerede klar til Superligaen, da de mødtes, og det var SIF, der startede klart bedst ud. Faktisk var holdet foran 3-0 på udebane mod VFF, inden hjemmeholdet fik fat og scorede tre gange. Blandt andet et saksespark af Sebastian Grønning.

Dom:
Det ender nok ikke 3-3 igen, men det bliver et interessant opgør på mange punkter, blandt andet i forhold til, hvem der får overtaget i spillet. Silkeborg vil gerne kombinere og have mange boldberøringer på vejen mod modstanderens mål, mens VFF omvendt gerne vil spille en smule mere direkte og med et aggressivt pres. VFF er samtidig utrolig farlig på standardsituationer.

Man skal ikke lade sig snyde af SIF’s sejr på 4-1 over VFF tidligere i efteråret – her var VFF fint med og kunne også have vundet kampen, inden SIF slog til. Det tegner til at blive et tæt og spændende opgør i Viborg. Vi tror på 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Højlund med helterolle for Napoli

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Peger på særligt problem for Superligaen

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Til tider virkede han modløs og opgivende

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét