Optakt: Viborg FF – Vejle Boldklub

Der venter et interessant opgør på Energi Viborg Arena mandag aften mellem de to oprykkere Viborg FF og Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena, Viborg
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffvb #sldk

Holdnyt:
Viborg FF
De grønblusede lignede længe en sikker vinder af nedrykningsspillet, men de seneste spillerunder har Jacob Friis’ mandskab haft svært ved at få melodien til at spille.

To point i holdets sidste tre kampe har bragt spændingen tilbage om syvendepladsen. Et stærkt kørende OB-mandskab er aktuelt et point efter oprykkerne.

I mandagens opgør mod Vejle Boldklub har Jacob Friis en næsten samlet spillertrup til rådighed. Jan Zamburek var syg senest, men er klar igen. Tobias Bech er til gengæld ude af truppen med en skade, ligesom også Marokhy Ndiane er. 

Vejle Boldklub
Ivan Prelecs mandskab blev kørt ud på en vis legemsdel og albuer i seneste spillerunde mod SønderjyskE. Onsdag blev det til et farvel i pokalturneringen, og skal de fortsat klamre sig til et spinkelt håb om ikke også at sige farvel til Superligaen, så skal de besejre Viborg FF.

Til den opgave kan Vejle Boldklub glæde sig over, at Miiko Albornoz er tilbage fra endt karantæne, hvorfor han med al sandsynlighed starter på venstrekanten, som han gjorde det i midtugen mod FCM.

Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen

Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Burgy, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Zamburek, Grot, Bakiz

Vejle Boldklub (3-4-2-1): Brunst – Kolinger, Albentosa, Opoku – Mølgaard, Hetemi, Ofori, Albornoz – Mucolli, Sousa – Djordjevic

Profilen:
Det er umuligt at komme uden om Christian Sørensen, der har imponeret stort for Viborg FF i indeværende sæson. Han har en af ligaens bedste indlægsfødder, og så er han konstant ophavsmand bag chancer. Det er i hvert fald ikke hans skyld, at han kun – i anførelsestegn – står noteret for otte assists.

Vidste du, at…:
Der er gode chancer for, at Jakob Kehlet skal have et kort op af lommen til mandagens opgør. Viborg FF og Vejle Boldklub er nemlig de to klubber med flest karantænepoint i denne sæson. Viborg FF har noteret sig for 68 kort – 65 gule, 3 røde, 11 karantænedage, og de er topscorer med 413 karantænepoint. Vejle Boldklub er ligeledes blevet tildelt 68 kort – 66 gule, 2 røde og 13 karantænedage, hvilket svarer til næstflest karantænepoint med 398 point.

Dom:
Vejle Boldklub er endnu engang pisket til sejr, hvis de vil holde liv i håbet om at blive i Superligaen. Viborg FF må ikke tabe point, hvis de selv vil afgøre kampen om syvendepladsen, hvis OB vel at mærke vinder over FC Nordsjælland. Der er masser på spil, og derfor kan det meget vel blive afgjort ved små marginaler. Buddet bliver alligevel uafgjort. 1-1 ender kampen, men det kan snildt tippe til en snæver sejr den ene eller anden vej.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Viborg køber Osman Addo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby præsenterer stor profil

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber meldes tæt på

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansker bomber løs mod Manchester City

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

– Et gigantisk problem for Danmark

Dansk klub har ham på radaren

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Norwich har budt på stor dansk profil

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Her kan du se FC København mod Napoli

Storklub lurer på Jonas Wind

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon