Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena, Viborg
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffvb #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
De grønblusede lignede længe en sikker vinder af nedrykningsspillet, men de seneste spillerunder har Jacob Friis’ mandskab haft svært ved at få melodien til at spille.
To point i holdets sidste tre kampe har bragt spændingen tilbage om syvendepladsen. Et stærkt kørende OB-mandskab er aktuelt et point efter oprykkerne.
I mandagens opgør mod Vejle Boldklub har Jacob Friis en næsten samlet spillertrup til rådighed. Jan Zamburek var syg senest, men er klar igen. Tobias Bech er til gengæld ude af truppen med en skade, ligesom også Marokhy Ndiane er.
Vejle Boldklub
Ivan Prelecs mandskab blev kørt ud på en vis legemsdel og albuer i seneste spillerunde mod SønderjyskE. Onsdag blev det til et farvel i pokalturneringen, og skal de fortsat klamre sig til et spinkelt håb om ikke også at sige farvel til Superligaen, så skal de besejre Viborg FF.
Til den opgave kan Vejle Boldklub glæde sig over, at Miiko Albornoz er tilbage fra endt karantæne, hvorfor han med al sandsynlighed starter på venstrekanten, som han gjorde det i midtugen mod FCM.
Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Burgy, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Zamburek, Grot, Bakiz
Vejle Boldklub (3-4-2-1): Brunst – Kolinger, Albentosa, Opoku – Mølgaard, Hetemi, Ofori, Albornoz – Mucolli, Sousa – Djordjevic
Profilen:
Det er umuligt at komme uden om Christian Sørensen, der har imponeret stort for Viborg FF i indeværende sæson. Han har en af ligaens bedste indlægsfødder, og så er han konstant ophavsmand bag chancer. Det er i hvert fald ikke hans skyld, at han kun – i anførelsestegn – står noteret for otte assists.
Vidste du, at…:
Der er gode chancer for, at Jakob Kehlet skal have et kort op af lommen til mandagens opgør. Viborg FF og Vejle Boldklub er nemlig de to klubber med flest karantænepoint i denne sæson. Viborg FF har noteret sig for 68 kort – 65 gule, 3 røde, 11 karantænedage, og de er topscorer med 413 karantænepoint. Vejle Boldklub er ligeledes blevet tildelt 68 kort – 66 gule, 2 røde og 13 karantænedage, hvilket svarer til næstflest karantænepoint med 398 point.
Dom:
Vejle Boldklub er endnu engang pisket til sejr, hvis de vil holde liv i håbet om at blive i Superligaen. Viborg FF må ikke tabe point, hvis de selv vil afgøre kampen om syvendepladsen, hvis OB vel at mærke vinder over FC Nordsjælland. Der er masser på spil, og derfor kan det meget vel blive afgjort ved små marginaler. Buddet bliver alligevel uafgjort. 1-1 ender kampen, men det kan snildt tippe til en snæver sejr den ene eller anden vej.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
