Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #vffvb #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Viborg-spillerne kastede sig i græsset af ren skuffelse, da slutfløjtet lød i mandagens hjemmekamp mod Hvidovre. Klubben fra domkirkebyen formåede ikke at komme på tavlen mod oprykkerne fra Hvidovre, og dermed måtte Viborg nøjes med et meget utilfredsstillende 0-0-resultat.
Viborg har generelt ikke imponeret på hjemmebane i denne sæson, idet man mod Lyngby kom bagud med 2-0, inden man fik kæmpet sig tilbage på 2-2
Derudover er det blevet til et 4-1-nederlag til FC Nordsjælland og en 2-1-sejr ude mod OB, så Viborg står med fem point efter de første fire spillerunder.
Viborg var uden Nicolas Bürgy og anfører Jeppe Grønning mod Hvidovre, og det er uvist, om de to profiler bliver klar til Vejle-kampen.
Vejle Boldklub
Oprykkerne fra Nørreskoven ligger efter fire spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, hvor man er det eneste mandskab, der endnu ikke har hentet point.
Vejle har dog også haft et meget vanskeligt startprogram, hvor man har mødt AGF, FC København, Silkeborg og FC Midtjylland, så man kan ikke sige, at Ivan Prelec’ mandskab har skuffet.
Det siger dog sig selv, at der snart skal point på kontoen for Vejle, og det bør bestemt være muligt mod Viborg, der i denne sæson har spillet markant under niveauet, man viste i sidste sæson.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Zan Zalatel, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Jakob Bonde, Mads Søndergaard, Magnus Westergaard – Serginho, Anosike Ementa, Ibrahim Said
Vejle (3-4-3): Nathan Trott – Stefan Velkov, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Ebenezer Ofori, Gilli Rolantsson, Miiko Alhornoz, Hamza Barry – Musa Juwara, Jasin Assenhoun, German Onugkha
Dom:
Viborg har brug for mere skarphed fra Anosike Ementa, der brændte et hav af chancer mod Hvidovre, og generelt har Jacob Friis’ mandskab ikke overbevist i denne sæson. Vejle er desperate efter at få point på kontoen, så buddet herfra lyder på en pointdeling i Viborg. 1-1.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
TRANSFER