Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #vffvb #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Viborg-spillerne kastede sig i græsset af ren skuffelse, da slutfløjtet lød i mandagens hjemmekamp mod Hvidovre. Klubben fra domkirkebyen formåede ikke at komme på tavlen mod oprykkerne fra Hvidovre, og dermed måtte Viborg nøjes med et meget utilfredsstillende 0-0-resultat.
Viborg har generelt ikke imponeret på hjemmebane i denne sæson, idet man mod Lyngby kom bagud med 2-0, inden man fik kæmpet sig tilbage på 2-2
Derudover er det blevet til et 4-1-nederlag til FC Nordsjælland og en 2-1-sejr ude mod OB, så Viborg står med fem point efter de første fire spillerunder.
Viborg var uden Nicolas Bürgy og anfører Jeppe Grønning mod Hvidovre, og det er uvist, om de to profiler bliver klar til Vejle-kampen.
Vejle Boldklub
Oprykkerne fra Nørreskoven ligger efter fire spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, hvor man er det eneste mandskab, der endnu ikke har hentet point.
Vejle har dog også haft et meget vanskeligt startprogram, hvor man har mødt AGF, FC København, Silkeborg og FC Midtjylland, så man kan ikke sige, at Ivan Prelec’ mandskab har skuffet.
Det siger dog sig selv, at der snart skal point på kontoen for Vejle, og det bør bestemt være muligt mod Viborg, der i denne sæson har spillet markant under niveauet, man viste i sidste sæson.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Zan Zalatel, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Jakob Bonde, Mads Søndergaard, Magnus Westergaard – Serginho, Anosike Ementa, Ibrahim Said
Vejle (3-4-3): Nathan Trott – Stefan Velkov, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Ebenezer Ofori, Gilli Rolantsson, Miiko Alhornoz, Hamza Barry – Musa Juwara, Jasin Assenhoun, German Onugkha
Dom:
Viborg har brug for mere skarphed fra Anosike Ementa, der brændte et hav af chancer mod Hvidovre, og generelt har Jacob Friis’ mandskab ikke overbevist i denne sæson. Vejle er desperate efter at få point på kontoen, så buddet herfra lyder på en pointdeling i Viborg. 1-1.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TRANSFER