Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #vffvb #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Viborg-spillerne kastede sig i græsset af ren skuffelse, da slutfløjtet lød i mandagens hjemmekamp mod Hvidovre. Klubben fra domkirkebyen formåede ikke at komme på tavlen mod oprykkerne fra Hvidovre, og dermed måtte Viborg nøjes med et meget utilfredsstillende 0-0-resultat.
Viborg har generelt ikke imponeret på hjemmebane i denne sæson, idet man mod Lyngby kom bagud med 2-0, inden man fik kæmpet sig tilbage på 2-2
Derudover er det blevet til et 4-1-nederlag til FC Nordsjælland og en 2-1-sejr ude mod OB, så Viborg står med fem point efter de første fire spillerunder.
Viborg var uden Nicolas Bürgy og anfører Jeppe Grønning mod Hvidovre, og det er uvist, om de to profiler bliver klar til Vejle-kampen.
Vejle Boldklub
Oprykkerne fra Nørreskoven ligger efter fire spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, hvor man er det eneste mandskab, der endnu ikke har hentet point.
Vejle har dog også haft et meget vanskeligt startprogram, hvor man har mødt AGF, FC København, Silkeborg og FC Midtjylland, så man kan ikke sige, at Ivan Prelec’ mandskab har skuffet.
Det siger dog sig selv, at der snart skal point på kontoen for Vejle, og det bør bestemt være muligt mod Viborg, der i denne sæson har spillet markant under niveauet, man viste i sidste sæson.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Zan Zalatel, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Jakob Bonde, Mads Søndergaard, Magnus Westergaard – Serginho, Anosike Ementa, Ibrahim Said
Vejle (3-4-3): Nathan Trott – Stefan Velkov, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Ebenezer Ofori, Gilli Rolantsson, Miiko Alhornoz, Hamza Barry – Musa Juwara, Jasin Assenhoun, German Onugkha
Dom:
Viborg har brug for mere skarphed fra Anosike Ementa, der brændte et hav af chancer mod Hvidovre, og generelt har Jacob Friis’ mandskab ikke overbevist i denne sæson. Vejle er desperate efter at få point på kontoen, så buddet herfra lyder på en pointdeling i Viborg. 1-1.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW