Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #vffvb #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Viborg-spillerne kastede sig i græsset af ren skuffelse, da slutfløjtet lød i mandagens hjemmekamp mod Hvidovre. Klubben fra domkirkebyen formåede ikke at komme på tavlen mod oprykkerne fra Hvidovre, og dermed måtte Viborg nøjes med et meget utilfredsstillende 0-0-resultat.
Viborg har generelt ikke imponeret på hjemmebane i denne sæson, idet man mod Lyngby kom bagud med 2-0, inden man fik kæmpet sig tilbage på 2-2
Derudover er det blevet til et 4-1-nederlag til FC Nordsjælland og en 2-1-sejr ude mod OB, så Viborg står med fem point efter de første fire spillerunder.
Viborg var uden Nicolas Bürgy og anfører Jeppe Grønning mod Hvidovre, og det er uvist, om de to profiler bliver klar til Vejle-kampen.
Vejle Boldklub
Oprykkerne fra Nørreskoven ligger efter fire spillerunder på sidstepladsen i Superligaen, hvor man er det eneste mandskab, der endnu ikke har hentet point.
Vejle har dog også haft et meget vanskeligt startprogram, hvor man har mødt AGF, FC København, Silkeborg og FC Midtjylland, så man kan ikke sige, at Ivan Prelec’ mandskab har skuffet.
Det siger dog sig selv, at der snart skal point på kontoen for Vejle, og det bør bestemt være muligt mod Viborg, der i denne sæson har spillet markant under niveauet, man viste i sidste sæson.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Zan Zalatel, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Jakob Bonde, Mads Søndergaard, Magnus Westergaard – Serginho, Anosike Ementa, Ibrahim Said
Vejle (3-4-3): Nathan Trott – Stefan Velkov, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Ebenezer Ofori, Gilli Rolantsson, Miiko Alhornoz, Hamza Barry – Musa Juwara, Jasin Assenhoun, German Onugkha
Dom:
Viborg har brug for mere skarphed fra Anosike Ementa, der brændte et hav af chancer mod Hvidovre, og generelt har Jacob Friis’ mandskab ikke overbevist i denne sæson. Vejle er desperate efter at få point på kontoen, så buddet herfra lyder på en pointdeling i Viborg. 1-1.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Colombia – Ghana
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER