Optur: AGF indhenter snart Brøndby på transfers

Spillerbudgetter 2021/22: AGF vokser markant på spillerbudgettet i disse år, og det giver perfekt mening med de store ambitioner, der er i Århus.



Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.

Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.

Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.

I dag ser vi nærmere på AGF, hvor man gradvist skruer op for spillerbudgettet i håbet om at udfordre de tre rigeste Superliga-hold regelmæssigt i de kommende sæsoner.

GettyImages-1235673953

Spillerbudget: 50 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stigende gennem to-tre år
Økonomisk styrke: 4 bolde
Bagland: 5 bolde
Ungdomsinvestering: 4,5 bolde
Bedste spiller lige nu: Nicolai Poulsen
Mest lovende unge spiller: Albert Grønbæk
Største sportslige spørgsmål i truppen: Fik AGF farten i holdet tilbage ved at hente Mikael Anderson og Mustapha Bundu?
Hvem er de transferansvarlige:Sportschef Stig Inge Bjørnebye, administrerende direktør Jacob Nielsen samt formand Lars Fournais

Næste skridt:
At få virkelig mange penge for et spillersalg. Det kræver også, at man har de helt unge emner, hvilket man måske har, jævnfør FCM’s bud på 25 millioner kroner på Albert Grønbæk på deadlinedag.

Seneste regnskab: 25 millioner kroner (2020/21)
Det var fremragende at få et plus på 25 millioner kroner under corona, hvilket ikke mindst skyldtes salget af Mustapha Bundu.

Der er kommet så meget styr på pengene i Århus, at man i sommerens transfervindue følte sig i stand til at sætte klubrekord to gange med Erik Kahl og Mikael Anderson. Pilen peger op i Århus.


Vurdering
AGF har en trup med stærkt dansk islæt, gode skandinaver og så et håb om, at egne talenter snart fylder endnu mere, end de har gjort i de seneste 18 måneder med flere lovende takter.
AGF har nu god styr på driften, og har formået at tjene penge trods corona.

Nu bliver der støt og sikkert hældt flere penge i spillerbudgettet, og det gør AGF til en seriøs udfordrer til Brøndby, selvom der også på Vestegnen kommer flere penge i budgettet i de kommende år.

AGF vil nok over tid forsøge at få flere pladser dækket af helt unge spillere, men det tager tid, også efter en sæsonstart hvor resultaterne har svinget.



Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Fortryder Chido Obi-beslutning

I spil til stort job

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Chelsea tæver FC Barcelona

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’