Ordfører til fans: Jeg beder om deres forståelse

Malte Larsen, Socialdemokratiets idrætsordfører, forstår godt, at fodboldfans drømmer om åbne stadioner igen. Men der er andre ting, der er vigtigere at åbne, siger han.



Fra næste uge kan nogle butikker og udendørs idræt i et vist omfang åbne igen. Men danske fodboldfans, der ønsker sig tilbage på stadion, må væbne sig med tålmodighed. Over for B.T. beder Socialdemokratiets idrætsordfører, Malte Larsen, om forståelse.

For der er andet, mener ordføreren for regeringspartiet, der er vigtigere. Eksempelvis at børn og unge kan komme i skole igen. Derfor skal fodboldfans og ikke mindst -klubber vente lidt endnu. Larsen ved dog ikke hvor længe.

– Det tør jeg ikke sige noget om. Det kommer an på, hvordan tingene udvikler sig. Nu sætter vi nye åbninger i gang. Nogen synes, det er for lidt, andre mener, det er for risikabelt, siger han til B.T.

– Jeg har forståelse for, at Superligaen vil have tilskuere på lægterne og gang i økonomien, men jeg beder også om deres forståelse for, at hver gang vi har aktivitet i samfundet, der udvides, så medfører det øget smitte.

Direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slog tidligere onsdag fast over for tipsbladet.dk, at professionel fodbold forbliver lukket land for fans. 

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, indvendte han.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Læs mere om Thomsens syn på muligheden for tilskuere her.





Cornelius med klar besked til FCK-ledelse




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere