Ordfører til fans: Jeg beder om deres forståelse

Malte Larsen, Socialdemokratiets idrætsordfører, forstår godt, at fodboldfans drømmer om åbne stadioner igen. Men der er andre ting, der er vigtigere at åbne, siger han.



Fra næste uge kan nogle butikker og udendørs idræt i et vist omfang åbne igen. Men danske fodboldfans, der ønsker sig tilbage på stadion, må væbne sig med tålmodighed. Over for B.T. beder Socialdemokratiets idrætsordfører, Malte Larsen, om forståelse.

For der er andet, mener ordføreren for regeringspartiet, der er vigtigere. Eksempelvis at børn og unge kan komme i skole igen. Derfor skal fodboldfans og ikke mindst -klubber vente lidt endnu. Larsen ved dog ikke hvor længe.

– Det tør jeg ikke sige noget om. Det kommer an på, hvordan tingene udvikler sig. Nu sætter vi nye åbninger i gang. Nogen synes, det er for lidt, andre mener, det er for risikabelt, siger han til B.T.

– Jeg har forståelse for, at Superligaen vil have tilskuere på lægterne og gang i økonomien, men jeg beder også om deres forståelse for, at hver gang vi har aktivitet i samfundet, der udvides, så medfører det øget smitte.

Direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slog tidligere onsdag fast over for tipsbladet.dk, at professionel fodbold forbliver lukket land for fans. 

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, indvendte han.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Læs mere om Thomsens syn på muligheden for tilskuere her.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AaB spiller sig på førstepladsen



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tottenham-flop i stor transfer

Brøndby-boss teaser for transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Nærmer sig vild FCK-præstation

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”