Ordfører til fans: Jeg beder om deres forståelse

Malte Larsen, Socialdemokratiets idrætsordfører, forstår godt, at fodboldfans drømmer om åbne stadioner igen. Men der er andre ting, der er vigtigere at åbne, siger han.



Fra næste uge kan nogle butikker og udendørs idræt i et vist omfang åbne igen. Men danske fodboldfans, der ønsker sig tilbage på stadion, må væbne sig med tålmodighed. Over for B.T. beder Socialdemokratiets idrætsordfører, Malte Larsen, om forståelse.

For der er andet, mener ordføreren for regeringspartiet, der er vigtigere. Eksempelvis at børn og unge kan komme i skole igen. Derfor skal fodboldfans og ikke mindst -klubber vente lidt endnu. Larsen ved dog ikke hvor længe.

– Det tør jeg ikke sige noget om. Det kommer an på, hvordan tingene udvikler sig. Nu sætter vi nye åbninger i gang. Nogen synes, det er for lidt, andre mener, det er for risikabelt, siger han til B.T.

– Jeg har forståelse for, at Superligaen vil have tilskuere på lægterne og gang i økonomien, men jeg beder også om deres forståelse for, at hver gang vi har aktivitet i samfundet, der udvides, så medfører det øget smitte.

Direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slog tidligere onsdag fast over for tipsbladet.dk, at professionel fodbold forbliver lukket land for fans. 

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, indvendte han.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Læs mere om Thomsens syn på muligheden for tilskuere her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen