Ordfører til fans: Jeg beder om deres forståelse

Malte Larsen, Socialdemokratiets idrætsordfører, forstår godt, at fodboldfans drømmer om åbne stadioner igen. Men der er andre ting, der er vigtigere at åbne, siger han.



Fra næste uge kan nogle butikker og udendørs idræt i et vist omfang åbne igen. Men danske fodboldfans, der ønsker sig tilbage på stadion, må væbne sig med tålmodighed. Over for B.T. beder Socialdemokratiets idrætsordfører, Malte Larsen, om forståelse.

For der er andet, mener ordføreren for regeringspartiet, der er vigtigere. Eksempelvis at børn og unge kan komme i skole igen. Derfor skal fodboldfans og ikke mindst -klubber vente lidt endnu. Larsen ved dog ikke hvor længe.

– Det tør jeg ikke sige noget om. Det kommer an på, hvordan tingene udvikler sig. Nu sætter vi nye åbninger i gang. Nogen synes, det er for lidt, andre mener, det er for risikabelt, siger han til B.T.

– Jeg har forståelse for, at Superligaen vil have tilskuere på lægterne og gang i økonomien, men jeg beder også om deres forståelse for, at hver gang vi har aktivitet i samfundet, der udvides, så medfører det øget smitte.

Direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, slog tidligere onsdag fast over for tipsbladet.dk, at professionel fodbold forbliver lukket land for fans. 

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, indvendte han.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Læs mere om Thomsens syn på muligheden for tilskuere her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort