Superligaen fortsætter uden tilskuere

Selvom udendørs kulturbegivenheder er del af regeringens genåbning af Danmark, fortsætter Superligaen og 1. division indtil videre uden tilskuere.



Klubberne i Superligaen og 1. division havde sat næsen op efter snart at kunne invitere tilskuere tilbage på stadion, men det bliver ikke i denne omgang, at der igen bliver åbnet for at komme til fodbold på Superliga-stadions.

– Det med de udendørs kulturbegivenheder indbefatter ikke os, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Claus Thomsen sagde i et interview med Tipsbladet i sidste uge, at han håbede på, at Superligaen og 1. division igen kunne byde velkommen til 500 personer per kamp fra 1. division, men det bliver altså ikke til noget.

I stedet fortsætter Superligaen og 1. division som hidtil, hvor kun spillere, trænere, dommere og øvrige personer med en arbejdsfunktion til kampen har adgang til stadion.

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, siger Claus Thomsen.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Divisionsforeningens direktør erklærer på klubbernes vegne sig helt klar til at åbne for tilskuere, så snart man får grønt lys af regeringen og myndighederne.

På pressemødet om genåbningen onsdag formiddag lagde regeringens ministre op til, at yderligere åbninger af samfundet overvejes og evalueres i den kommende tid, først gang midt i marts.

– Vi er mere end klar til at åbne for tilskuere. Vi kan levere på alle parametre, og vi er jo en udendørs aktivitet, skal man ikke glemme. Når vi nu kan levere på alle parametre, har jeg da en forventning om, at vi snart får lov at eksekvere og bringe tilskuerne tilbage, siger Claus Thomsen.

Efter første spillerunde i Superliga-sæsonen var der maksimalt adgang til 500 personer på stadion i efteråret, mens der i de første runder i foråret ikke har været åbent for tilskuere.

Læs mere om Superliga-tilskuertallene og den effekt, eksempelvis Atalanta-Valencia for ét år siden stadigvæk har, i denne analyse.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Færdig i FC Midtjylland?

Choktransfer?

I svime over Højlund

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Superliga-stortalenter topper international liste

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Manchester United jagter Liverpool-profil

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby henter stort målmandstalent

– Det er absolut bekymrende!

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Forlænger med stortalent

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet