Superligaen fortsætter uden tilskuere

Selvom udendørs kulturbegivenheder er del af regeringens genåbning af Danmark, fortsætter Superligaen og 1. division indtil videre uden tilskuere.



Klubberne i Superligaen og 1. division havde sat næsen op efter snart at kunne invitere tilskuere tilbage på stadion, men det bliver ikke i denne omgang, at der igen bliver åbnet for at komme til fodbold på Superliga-stadions.

– Det med de udendørs kulturbegivenheder indbefatter ikke os, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Claus Thomsen sagde i et interview med Tipsbladet i sidste uge, at han håbede på, at Superligaen og 1. division igen kunne byde velkommen til 500 personer per kamp fra 1. division, men det bliver altså ikke til noget.

I stedet fortsætter Superligaen og 1. division som hidtil, hvor kun spillere, trænere, dommere og øvrige personer med en arbejdsfunktion til kampen har adgang til stadion.

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, siger Claus Thomsen.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Divisionsforeningens direktør erklærer på klubbernes vegne sig helt klar til at åbne for tilskuere, så snart man får grønt lys af regeringen og myndighederne.

På pressemødet om genåbningen onsdag formiddag lagde regeringens ministre op til, at yderligere åbninger af samfundet overvejes og evalueres i den kommende tid, først gang midt i marts.

– Vi er mere end klar til at åbne for tilskuere. Vi kan levere på alle parametre, og vi er jo en udendørs aktivitet, skal man ikke glemme. Når vi nu kan levere på alle parametre, har jeg da en forventning om, at vi snart får lov at eksekvere og bringe tilskuerne tilbage, siger Claus Thomsen.

Efter første spillerunde i Superliga-sæsonen var der maksimalt adgang til 500 personer på stadion i efteråret, mens der i de første runder i foråret ikke har været åbent for tilskuere.

Læs mere om Superliga-tilskuertallene og den effekt, eksempelvis Atalanta-Valencia for ét år siden stadigvæk har, i denne analyse.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Storklub jagter to danskere

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup