Superligaen fortsætter uden tilskuere

Selvom udendørs kulturbegivenheder er del af regeringens genåbning af Danmark, fortsætter Superligaen og 1. division indtil videre uden tilskuere.



Klubberne i Superligaen og 1. division havde sat næsen op efter snart at kunne invitere tilskuere tilbage på stadion, men det bliver ikke i denne omgang, at der igen bliver åbnet for at komme til fodbold på Superliga-stadions.

– Det med de udendørs kulturbegivenheder indbefatter ikke os, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Claus Thomsen sagde i et interview med Tipsbladet i sidste uge, at han håbede på, at Superligaen og 1. division igen kunne byde velkommen til 500 personer per kamp fra 1. division, men det bliver altså ikke til noget.

I stedet fortsætter Superligaen og 1. division som hidtil, hvor kun spillere, trænere, dommere og øvrige personer med en arbejdsfunktion til kampen har adgang til stadion.

– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, siger Claus Thomsen.

– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.

Divisionsforeningens direktør erklærer på klubbernes vegne sig helt klar til at åbne for tilskuere, så snart man får grønt lys af regeringen og myndighederne.

På pressemødet om genåbningen onsdag formiddag lagde regeringens ministre op til, at yderligere åbninger af samfundet overvejes og evalueres i den kommende tid, først gang midt i marts.

– Vi er mere end klar til at åbne for tilskuere. Vi kan levere på alle parametre, og vi er jo en udendørs aktivitet, skal man ikke glemme. Når vi nu kan levere på alle parametre, har jeg da en forventning om, at vi snart får lov at eksekvere og bringe tilskuerne tilbage, siger Claus Thomsen.

Efter første spillerunde i Superliga-sæsonen var der maksimalt adgang til 500 personer på stadion i efteråret, mens der i de første runder i foråret ikke har været åbent for tilskuere.

Læs mere om Superliga-tilskuertallene og den effekt, eksempelvis Atalanta-Valencia for ét år siden stadigvæk har, i denne analyse.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tæt på en falliterklæring, FCK

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Han er på vej væk fra AGF

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afviser kæmpebud

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– Mildest talt undervældende

Forlader AGF – lægetjek booket

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH