Klubberne i Superligaen og 1. division havde sat næsen op efter snart at kunne invitere tilskuere tilbage på stadion, men det bliver ikke i denne omgang, at der igen bliver åbnet for at komme til fodbold på Superliga-stadions.
– Det med de udendørs kulturbegivenheder indbefatter ikke os, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
Claus Thomsen sagde i et interview med Tipsbladet i sidste uge, at han håbede på, at Superligaen og 1. division igen kunne byde velkommen til 500 personer per kamp fra 1. division, men det bliver altså ikke til noget.
I stedet fortsætter Superligaen og 1. division som hidtil, hvor kun spillere, trænere, dommere og øvrige personer med en arbejdsfunktion til kampen har adgang til stadion.
– Vi har ellers et test-setup klar. Vi kunne sørge for, at alle blev testet, siger Claus Thomsen.
– Vi har styr på hele tilskuerrejsen, og vi kunne justere det alt efter myndighedernes anbefalinger, hvad end det handlede om at sørge for flere kvadratmeter per tilskuer, brug af mundbind, eller hvad kravene måtte være.
Divisionsforeningens direktør erklærer på klubbernes vegne sig helt klar til at åbne for tilskuere, så snart man får grønt lys af regeringen og myndighederne.
På pressemødet om genåbningen onsdag formiddag lagde regeringens ministre op til, at yderligere åbninger af samfundet overvejes og evalueres i den kommende tid, først gang midt i marts.
– Vi er mere end klar til at åbne for tilskuere. Vi kan levere på alle parametre, og vi er jo en udendørs aktivitet, skal man ikke glemme. Når vi nu kan levere på alle parametre, har jeg da en forventning om, at vi snart får lov at eksekvere og bringe tilskuerne tilbage, siger Claus Thomsen.
Efter første spillerunde i Superliga-sæsonen var der maksimalt adgang til 500 personer på stadion i efteråret, mens der i de første runder i foråret ikke har været åbent for tilskuere.
Læs mere om Superliga-tilskuertallene og den effekt, eksempelvis Atalanta-Valencia for ét år siden stadigvæk har, i denne analyse.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
Bayern – PSG
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
