Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.
Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.
– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.
Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.
– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.
O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.
Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.
Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.
– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.
– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.
– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER