Osorio: Fokus på kultur, sprog og intensitet

FC Midtjyllands Dario Osorio har sit at se til med tilvænningen i klubben, som han har været i det seneste halve år.



FC Midtjylland hentede i slutningen af sommerens transfervindue den chilenske offensivspiller Dario Osorio til klubben for omkring 37 millioner kroner. For de penge fik midtjyderne en dengang 19-årig gut, der skulle vænne sig til en del.

Det fortæller han om i et interview på FCM's hjemmeside.

– Det har været virkelig intenst, og jeg har arbejdet hårdt på at blive vant til kulturen og sproget, samtidig med at vi har spillet en masse kampe, men jeg har det godt, fortæller Osorio og fortsætter om, hvad der har været anderledes.

– Ligaen er mere taktisk, intens og aggressiv. I Danmark er det vigtigt, at man kan arbejde defensivt, ligesom dødbolde betyder en del, lyder det fra ham, og han peger på, at han muligvis har nogle begrænsninger med holdkammeraterne grundet sprogbarriere, men han føler, at alle hjælper hinanden og arbejder sammen.

Det er blevet til fire mål i 11 kampe for Osorio indtil videre, og han slår fast, at han har i sinde at fortsætte.

– Selvfølgelig vil det være rart at score og være afgørende, men det vigtigste er, at holdet fortsætter med det, vi har gang i. Vi tager det skridt for skridt. Vi skal ikke tro, vi allerede er der, fortæller Dario Osorio.

Endelig fastslår han, at de er nødt til at blive ved med at fokusere på hver eneste kamp – og på den måde vil de komme tættere på målet om mesterskab og europæisk fodbold.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM