Osorio: Fokus på kultur, sprog og intensitet

FC Midtjyllands Dario Osorio har sit at se til med tilvænningen i klubben, som han har været i det seneste halve år.



FC Midtjylland hentede i slutningen af sommerens transfervindue den chilenske offensivspiller Dario Osorio til klubben for omkring 37 millioner kroner. For de penge fik midtjyderne en dengang 19-årig gut, der skulle vænne sig til en del.

Det fortæller han om i et interview på FCM's hjemmeside.

– Det har været virkelig intenst, og jeg har arbejdet hårdt på at blive vant til kulturen og sproget, samtidig med at vi har spillet en masse kampe, men jeg har det godt, fortæller Osorio og fortsætter om, hvad der har været anderledes.

– Ligaen er mere taktisk, intens og aggressiv. I Danmark er det vigtigt, at man kan arbejde defensivt, ligesom dødbolde betyder en del, lyder det fra ham, og han peger på, at han muligvis har nogle begrænsninger med holdkammeraterne grundet sprogbarriere, men han føler, at alle hjælper hinanden og arbejder sammen.

Det er blevet til fire mål i 11 kampe for Osorio indtil videre, og han slår fast, at han har i sinde at fortsætte.

– Selvfølgelig vil det være rart at score og være afgørende, men det vigtigste er, at holdet fortsætter med det, vi har gang i. Vi tager det skridt for skridt. Vi skal ikke tro, vi allerede er der, fortæller Dario Osorio.

Endelig fastslår han, at de er nødt til at blive ved med at fokusere på hver eneste kamp – og på den måde vil de komme tættere på målet om mesterskab og europæisk fodbold.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb