Osorio: Fokus på kultur, sprog og intensitet

FC Midtjyllands Dario Osorio har sit at se til med tilvænningen i klubben, som han har været i det seneste halve år.



FC Midtjylland hentede i slutningen af sommerens transfervindue den chilenske offensivspiller Dario Osorio til klubben for omkring 37 millioner kroner. For de penge fik midtjyderne en dengang 19-årig gut, der skulle vænne sig til en del.

Det fortæller han om i et interview på FCM's hjemmeside.

– Det har været virkelig intenst, og jeg har arbejdet hårdt på at blive vant til kulturen og sproget, samtidig med at vi har spillet en masse kampe, men jeg har det godt, fortæller Osorio og fortsætter om, hvad der har været anderledes.

– Ligaen er mere taktisk, intens og aggressiv. I Danmark er det vigtigt, at man kan arbejde defensivt, ligesom dødbolde betyder en del, lyder det fra ham, og han peger på, at han muligvis har nogle begrænsninger med holdkammeraterne grundet sprogbarriere, men han føler, at alle hjælper hinanden og arbejder sammen.

Det er blevet til fire mål i 11 kampe for Osorio indtil videre, og han slår fast, at han har i sinde at fortsætte.

– Selvfølgelig vil det være rart at score og være afgørende, men det vigtigste er, at holdet fortsætter med det, vi har gang i. Vi tager det skridt for skridt. Vi skal ikke tro, vi allerede er der, fortæller Dario Osorio.

Endelig fastslår han, at de er nødt til at blive ved med at fokusere på hver eneste kamp – og på den måde vil de komme tættere på målet om mesterskab og europæisk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Det går over i historien”

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’