IKAST (Tipsbladet): 21-årige Darío Osorio spiller på Chiles landshold med flere af barndommens idoler, der lyste op i Europas største klubber og på landsholdet som ved VM 2010 i Sydafrika.
I tiden i FC Midtjylland er han blevet fast mand på A-landsholdet og fik scoret sit første mål for et år siden i en venskabskamp mod Frankrig.
Men i VM-kvalifikationen har Chile overraskende og skuffende for især hjemlandets fans og medier haft det særdeles svært, og derfor er chilenerne i en voldsomt svær situation som sidst i den 10-hold store kvalifikationspulje.
Der er fem point op til en playoffplads, som Venezuela lige nu sidder på, mens direkte kvalifikation er umulig med 10 point op til Colombia og kun 12 point at spille om.

Darío Osorio (til venstre) i en landskamp for Chile mod Brasilien. Chilenerne skal have heldet med sig, hvis de skal til VM Nordamerika næste år. Foto: Alamy
Og det er en barsk omgang, der venter chilenerne med en kamp mod blandt andre Lionel Messi og Argentinas verdensmestre i næste runde til juni.
Men så længe håbet lever, jagter man VM-drømmen, siger Darío Osorio til Tipsbladet.
– Det er kompliceret lige nu, men vi kommer aldrig til at give op og stoppe med at kæmpe, så længe vi stadig har muligheden. For den mulighed har vi stadigvæk, så selvfølgelig prøver vi at komme til VM. Vi ønsker alle sammen det bedste for landsholdet, og vi kommer til at gøre det bedste, vi overhovedet kan, for at det sker, siger Darío Osorio.
– Vi har Argentina, Uruguay, Brasilien og Bolivia, og ja, det bliver svært. Men jeg kan love, at vi kommer til at kæmpe og give alt, vi har i os for at komme til VM, siger Darío Osorio.
Skulle chilenerne overhale Peru, Bolivia og Venezuela, kommer man i en global playoff om to VM-pladser, hvor man kan trække lilleputten Ny Kaledonien fra Oceanien og hold fra Asien, Afrika og to mulige modstandere fra CONCACAF, der en Mellem- og Nordamerikas forbund.
Tager sig ikke af presset
Hvis man nu er typen, der af og til tjekker chilenske medier, er det tydeligt at se især omkring landsholdssamlinger, at drømmene og forventningerne til Darío Osorio er særdeles høje i hjemlandet.
Det følger med, når man spiller for La Roja og er en profil i Europa, og Darío Osorio forsøger at vende interessen for ham og hans fodboldspil til noget positivt.
– Jeg prøver altid på ikke at tage presset på mig eller lade mig gå på af det. Når jeg spiller på landsholdet, føler jeg, at jeg kan spille uden pres. Vi er en svær og lidt dårlig situation lige nu, men jeg har som så mange andre altid drømt at repræsentere mit land på landsholdet, så jeg forsøger at spille så godt som muligt for holdet uden at føle et pres, siger Darío Osorio, der har vænnet sig til, at der følger opmærksomhed med, når man er professionel fodboldspiller.
– Jeg ved godt, det er helt normalt for alle fodboldspillere. Der opstår interesse, når man begynder at klare sig godt. Men det er også derfor, jeg hele tiden forsøger at holde mig lidt på afstand af det, hvor jeg faktisk ikke ser eller læser noget og prøver på ikke at følge med. Jeg prøver bare at koncentrere mig om arbejdet og om det, jeg selv kan kontrollere, siger den 21-årige FCM-profil.
Til gengæld kan han som andre Superliga-profiler med landshold på andre kontinenter ikke undgå at mærke det fysiske slid, det nogle gange er at rejse til og fra landsholdene.

Flere af FCM’s profiler har lange ture med deres landshold. Foto: Alamy
Det kan australske og newzealandske landsholdsspillere og Osorios holdkammerater som Franculino og Cho Gue-sung også tale med om, men Osorio brokker sig ikke.
– Jeg må være ærlig, det er hårdt. Det er mange timer, man skal flyve, og mange timers tidsforskel at håndtere. Og så er klimaet også vidt forskelligt, så det er kompliceret med de her lange ture. Så jeg gør altid de ting, jeg kan gøre for at få omstillingen til at gå så hurtigt som muligt og jetlagget til ikke at påvirke mig så meget. Der er ikke så meget andet at gøre, og jeg prøver på at blive endnu bedre til omstillingen, siger Darío Osorio om de lange ture, som både landshold og klubber hjælper spillerne med i form af kost- og søvn-råd og i FC Midtjyllands tilfælde ekstra fridage til hvile.
Der er 48 landshold med til VM 2026, der spilles til sommer næste år i USA, Canada og Mexico.
Læs også Randers’ australske målmand Paul Izzo og hans fortælling om de lange ture og tilvænningen til fodbold på et nyt kontinent.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
David Nielsen har sagt op
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
I forhandlinger med Nartey
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Vil have ham væk fra FC København
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Var direkte fra træningsbanen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark