Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Darío Osorio og hans landshold har fire svære kampe forude og ligger i bunden af VM-kvalifikationspuljen, men det får ikke FCM-profilen til at give op.



IKAST (Tipsbladet): 21-årige Darío Osorio spiller på Chiles landshold med flere af barndommens idoler, der lyste op i Europas største klubber og på landsholdet som ved VM 2010 i Sydafrika.

I tiden i FC Midtjylland er han blevet fast mand på A-landsholdet og fik scoret sit første mål for et år siden i en venskabskamp mod Frankrig.

Men i VM-kvalifikationen har Chile overraskende og skuffende for især hjemlandets fans og medier haft det særdeles svært, og derfor er chilenerne i en voldsomt svær situation som sidst i den 10-hold store kvalifikationspulje.

Der er fem point op til en playoffplads, som Venezuela lige nu sidder på, mens direkte kvalifikation er umulig med 10 point op til Colombia og kun 12 point at spille om.

Darío Osorio (til venstre) i en landskamp for Chile mod Brasilien. Chilenerne skal have heldet med sig, hvis de skal til VM Nordamerika næste år. Foto: Alamy

Og det er en barsk omgang, der venter chilenerne med en kamp mod blandt andre Lionel Messi og Argentinas verdensmestre i næste runde til juni.

Men så længe håbet lever, jagter man VM-drømmen, siger Darío Osorio til Tipsbladet.

– Det er kompliceret lige nu, men vi kommer aldrig til at give op og stoppe med at kæmpe, så længe vi stadig har muligheden. For den mulighed har vi stadigvæk, så selvfølgelig prøver vi at komme til VM. Vi ønsker alle sammen det bedste for landsholdet, og vi kommer til at gøre det bedste, vi overhovedet kan, for at det sker, siger Darío Osorio.

– Vi har Argentina, Uruguay, Brasilien og Bolivia, og ja, det bliver svært. Men jeg kan love, at vi kommer til at kæmpe og give alt, vi har i os for at komme til VM, siger Darío Osorio.

Skulle chilenerne overhale Peru, Bolivia og Venezuela, kommer man i en global playoff om to VM-pladser, hvor man kan trække lilleputten Ny Kaledonien fra Oceanien og hold fra Asien, Afrika og to mulige modstandere fra CONCACAF, der en Mellem- og Nordamerikas forbund.

Tager sig ikke af presset

Hvis man nu er typen, der af og til tjekker chilenske medier, er det tydeligt at se især omkring landsholdssamlinger, at drømmene og forventningerne til Darío Osorio er særdeles høje i hjemlandet.

Det følger med, når man spiller for La Roja og er en profil i Europa, og Darío Osorio forsøger at vende interessen for ham og hans fodboldspil til noget positivt.

– Jeg prøver altid på ikke at tage presset på mig eller lade mig gå på af det. Når jeg spiller på landsholdet, føler jeg, at jeg kan spille uden pres. Vi er en svær og lidt dårlig situation lige nu, men jeg har som så mange andre altid drømt at repræsentere mit land på landsholdet, så jeg forsøger at spille så godt som muligt for holdet uden at føle et pres, siger Darío Osorio, der har vænnet sig til, at der følger opmærksomhed med, når man er professionel fodboldspiller.

– Jeg ved godt, det er helt normalt for alle fodboldspillere. Der opstår interesse, når man begynder at klare sig godt. Men det er også derfor, jeg hele tiden forsøger at holde mig lidt på afstand af det, hvor jeg faktisk ikke ser eller læser noget og prøver på ikke at følge med. Jeg prøver bare at koncentrere mig om arbejdet og om det, jeg selv kan kontrollere, siger den 21-årige FCM-profil.

Til gengæld kan han som andre Superliga-profiler med landshold på andre kontinenter ikke undgå at mærke det fysiske slid, det nogle gange er at rejse til og fra landsholdene.

Flere af FCM’s profiler har lange ture med deres landshold. Foto: Alamy

Det kan australske og newzealandske landsholdsspillere og Osorios holdkammerater som Franculino og Cho Gue-sung også tale med om, men Osorio brokker sig ikke.

– Jeg må være ærlig, det er hårdt. Det er mange timer, man skal flyve, og mange timers tidsforskel at håndtere. Og så er klimaet også vidt forskelligt, så det er kompliceret med de her lange ture. Så jeg gør altid de ting, jeg kan gøre for at få omstillingen til at gå så hurtigt som muligt og jetlagget til ikke at påvirke mig så meget. Der er ikke så meget andet at gøre, og jeg prøver på at blive endnu bedre til omstillingen, siger Darío Osorio om de lange ture, som både landshold og klubber hjælper spillerne med i form af kost- og søvn-råd og i FC Midtjyllands tilfælde ekstra fridage til hvile.

Der er 48 landshold med til VM 2026, der spilles til sommer næste år i USA, Canada og Mexico.

Læs også Randers’ australske målmand Paul Izzo og hans fortælling om de lange ture og tilvænningen til fodbold på et nyt kontinent.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

LIVE: OB – FC København

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Alexander Lind revser Superliga-profil



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker

OB – FC København

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Stort slag for FC København

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Tidligere FCK-talent skifter

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Høgh hyldes af UEFA

– Stemningen i FCK er håbløs!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil overvejer karrierestop

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser