IKAST (Tipsbladet): 21-årige Darío Osorio spiller på Chiles landshold med flere af barndommens idoler, der lyste op i Europas største klubber og på landsholdet som ved VM 2010 i Sydafrika.
I tiden i FC Midtjylland er han blevet fast mand på A-landsholdet og fik scoret sit første mål for et år siden i en venskabskamp mod Frankrig.
Men i VM-kvalifikationen har Chile overraskende og skuffende for især hjemlandets fans og medier haft det særdeles svært, og derfor er chilenerne i en voldsomt svær situation som sidst i den 10-hold store kvalifikationspulje.
Der er fem point op til en playoffplads, som Venezuela lige nu sidder på, mens direkte kvalifikation er umulig med 10 point op til Colombia og kun 12 point at spille om.

Darío Osorio (til venstre) i en landskamp for Chile mod Brasilien. Chilenerne skal have heldet med sig, hvis de skal til VM Nordamerika næste år. Foto: Alamy
Og det er en barsk omgang, der venter chilenerne med en kamp mod blandt andre Lionel Messi og Argentinas verdensmestre i næste runde til juni.
Men så længe håbet lever, jagter man VM-drømmen, siger Darío Osorio til Tipsbladet.
– Det er kompliceret lige nu, men vi kommer aldrig til at give op og stoppe med at kæmpe, så længe vi stadig har muligheden. For den mulighed har vi stadigvæk, så selvfølgelig prøver vi at komme til VM. Vi ønsker alle sammen det bedste for landsholdet, og vi kommer til at gøre det bedste, vi overhovedet kan, for at det sker, siger Darío Osorio.
– Vi har Argentina, Uruguay, Brasilien og Bolivia, og ja, det bliver svært. Men jeg kan love, at vi kommer til at kæmpe og give alt, vi har i os for at komme til VM, siger Darío Osorio.
Skulle chilenerne overhale Peru, Bolivia og Venezuela, kommer man i en global playoff om to VM-pladser, hvor man kan trække lilleputten Ny Kaledonien fra Oceanien og hold fra Asien, Afrika og to mulige modstandere fra CONCACAF, der en Mellem- og Nordamerikas forbund.
Tager sig ikke af presset
Hvis man nu er typen, der af og til tjekker chilenske medier, er det tydeligt at se især omkring landsholdssamlinger, at drømmene og forventningerne til Darío Osorio er særdeles høje i hjemlandet.
Det følger med, når man spiller for La Roja og er en profil i Europa, og Darío Osorio forsøger at vende interessen for ham og hans fodboldspil til noget positivt.
– Jeg prøver altid på ikke at tage presset på mig eller lade mig gå på af det. Når jeg spiller på landsholdet, føler jeg, at jeg kan spille uden pres. Vi er en svær og lidt dårlig situation lige nu, men jeg har som så mange andre altid drømt at repræsentere mit land på landsholdet, så jeg forsøger at spille så godt som muligt for holdet uden at føle et pres, siger Darío Osorio, der har vænnet sig til, at der følger opmærksomhed med, når man er professionel fodboldspiller.
– Jeg ved godt, det er helt normalt for alle fodboldspillere. Der opstår interesse, når man begynder at klare sig godt. Men det er også derfor, jeg hele tiden forsøger at holde mig lidt på afstand af det, hvor jeg faktisk ikke ser eller læser noget og prøver på ikke at følge med. Jeg prøver bare at koncentrere mig om arbejdet og om det, jeg selv kan kontrollere, siger den 21-årige FCM-profil.
Til gengæld kan han som andre Superliga-profiler med landshold på andre kontinenter ikke undgå at mærke det fysiske slid, det nogle gange er at rejse til og fra landsholdene.

Flere af FCM’s profiler har lange ture med deres landshold. Foto: Alamy
Det kan australske og newzealandske landsholdsspillere og Osorios holdkammerater som Franculino og Cho Gue-sung også tale med om, men Osorio brokker sig ikke.
– Jeg må være ærlig, det er hårdt. Det er mange timer, man skal flyve, og mange timers tidsforskel at håndtere. Og så er klimaet også vidt forskelligt, så det er kompliceret med de her lange ture. Så jeg gør altid de ting, jeg kan gøre for at få omstillingen til at gå så hurtigt som muligt og jetlagget til ikke at påvirke mig så meget. Der er ikke så meget andet at gøre, og jeg prøver på at blive endnu bedre til omstillingen, siger Darío Osorio om de lange ture, som både landshold og klubber hjælper spillerne med i form af kost- og søvn-råd og i FC Midtjyllands tilfælde ekstra fridage til hvile.
Der er 48 landshold med til VM 2026, der spilles til sommer næste år i USA, Canada og Mexico.
Læs også Randers’ australske målmand Paul Izzo og hans fortælling om de lange ture og tilvænningen til fodbold på et nyt kontinent.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT