Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Darío Osorio og hans landshold har fire svære kampe forude og ligger i bunden af VM-kvalifikationspuljen, men det får ikke FCM-profilen til at give op.



IKAST (Tipsbladet): 21-årige Darío Osorio spiller på Chiles landshold med flere af barndommens idoler, der lyste op i Europas største klubber og på landsholdet som ved VM 2010 i Sydafrika.

I tiden i FC Midtjylland er han blevet fast mand på A-landsholdet og fik scoret sit første mål for et år siden i en venskabskamp mod Frankrig.

Men i VM-kvalifikationen har Chile overraskende og skuffende for især hjemlandets fans og medier haft det særdeles svært, og derfor er chilenerne i en voldsomt svær situation som sidst i den 10-hold store kvalifikationspulje.

Der er fem point op til en playoffplads, som Venezuela lige nu sidder på, mens direkte kvalifikation er umulig med 10 point op til Colombia og kun 12 point at spille om.

Darío Osorio (til venstre) i en landskamp for Chile mod Brasilien. Chilenerne skal have heldet med sig, hvis de skal til VM Nordamerika næste år. Foto: Alamy

Og det er en barsk omgang, der venter chilenerne med en kamp mod blandt andre Lionel Messi og Argentinas verdensmestre i næste runde til juni.

Men så længe håbet lever, jagter man VM-drømmen, siger Darío Osorio til Tipsbladet.

– Det er kompliceret lige nu, men vi kommer aldrig til at give op og stoppe med at kæmpe, så længe vi stadig har muligheden. For den mulighed har vi stadigvæk, så selvfølgelig prøver vi at komme til VM. Vi ønsker alle sammen det bedste for landsholdet, og vi kommer til at gøre det bedste, vi overhovedet kan, for at det sker, siger Darío Osorio.

– Vi har Argentina, Uruguay, Brasilien og Bolivia, og ja, det bliver svært. Men jeg kan love, at vi kommer til at kæmpe og give alt, vi har i os for at komme til VM, siger Darío Osorio.

Skulle chilenerne overhale Peru, Bolivia og Venezuela, kommer man i en global playoff om to VM-pladser, hvor man kan trække lilleputten Ny Kaledonien fra Oceanien og hold fra Asien, Afrika og to mulige modstandere fra CONCACAF, der en Mellem- og Nordamerikas forbund.

Tager sig ikke af presset

Hvis man nu er typen, der af og til tjekker chilenske medier, er det tydeligt at se især omkring landsholdssamlinger, at drømmene og forventningerne til Darío Osorio er særdeles høje i hjemlandet.

Det følger med, når man spiller for La Roja og er en profil i Europa, og Darío Osorio forsøger at vende interessen for ham og hans fodboldspil til noget positivt.

– Jeg prøver altid på ikke at tage presset på mig eller lade mig gå på af det. Når jeg spiller på landsholdet, føler jeg, at jeg kan spille uden pres. Vi er en svær og lidt dårlig situation lige nu, men jeg har som så mange andre altid drømt at repræsentere mit land på landsholdet, så jeg forsøger at spille så godt som muligt for holdet uden at føle et pres, siger Darío Osorio, der har vænnet sig til, at der følger opmærksomhed med, når man er professionel fodboldspiller.

– Jeg ved godt, det er helt normalt for alle fodboldspillere. Der opstår interesse, når man begynder at klare sig godt. Men det er også derfor, jeg hele tiden forsøger at holde mig lidt på afstand af det, hvor jeg faktisk ikke ser eller læser noget og prøver på ikke at følge med. Jeg prøver bare at koncentrere mig om arbejdet og om det, jeg selv kan kontrollere, siger den 21-årige FCM-profil.

Til gengæld kan han som andre Superliga-profiler med landshold på andre kontinenter ikke undgå at mærke det fysiske slid, det nogle gange er at rejse til og fra landsholdene.

Flere af FCM’s profiler har lange ture med deres landshold. Foto: Alamy

Det kan australske og newzealandske landsholdsspillere og Osorios holdkammerater som Franculino og Cho Gue-sung også tale med om, men Osorio brokker sig ikke.

– Jeg må være ærlig, det er hårdt. Det er mange timer, man skal flyve, og mange timers tidsforskel at håndtere. Og så er klimaet også vidt forskelligt, så det er kompliceret med de her lange ture. Så jeg gør altid de ting, jeg kan gøre for at få omstillingen til at gå så hurtigt som muligt og jetlagget til ikke at påvirke mig så meget. Der er ikke så meget andet at gøre, og jeg prøver på at blive endnu bedre til omstillingen, siger Darío Osorio om de lange ture, som både landshold og klubber hjælper spillerne med i form af kost- og søvn-råd og i FC Midtjyllands tilfælde ekstra fridage til hvile.

Der er 48 landshold med til VM 2026, der spilles til sommer næste år i USA, Canada og Mexico.

Læs også Randers’ australske målmand Paul Izzo og hans fortælling om de lange ture og tilvænningen til fodbold på et nyt kontinent.





Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Raser over dansk stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo