Ove Pedersen hylder FC København

Intet mindre end det bedste FC København-hold i historien. Esbjergs Ove Pedersen er forud for slaget i Parke i morgen ikke i tvivl.



Respekten for FC København etablerer morgendagens modstander i dag i Politiken. Det er Esbjerg-træner Ove Pedersen, der udnævner det nuværende FC København til det bedste hold i hele Superligaens historie.

– FCK’s 2006-hold, der spillede i Champions League, havde større international rutine og var stærkere i defensiven og dermed vanskeligere at score imod end det nuværende hold. Men holdet i dag har i mine øjne flere individuelt dygtige spillere, flere forskellige typer, flere offensivspillere, der er meget svære at dække op for:

– Derfor er det så svært at lægge taktik mod FCK og beregne, hvad de vil gøre i første halvleg, og hvor de vil forstærke sig, når de begynder at skifte ud. Det sidste er det værste for enhver modstandertræner. FCK er et modbydeligt hold at spille imod, fordi Ståle Solbakken har så mange gode spillere at sætte på banen, så det nærmest bliver en helt ny og i hvert fald anderledes spillet kamp, forklarer Ove Pedersen.

Ove Pedersen var begejstret for både Hangeland, Gravgaard, en Tobias Linderoth og en Allbäck, men Ailton og Cesar Santin er i særklasse, mener Ove Pedersen:

– De er to SAS Liga-angribere i en klasse for sig, og så har de lige Morten Nordstrand ’i baghånden’ og den store Dame N’Doye. Kommer N’Doye ind, skal man som forsvarer pludselig spille og dække op på en anden måde. Det er pokkers svært at lave den rigtige strategi, når man skal møde FCK.





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

– Det var virkelig pinligt

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93