Ove Pedersen hylder FC København

Intet mindre end det bedste FC København-hold i historien. Esbjergs Ove Pedersen er forud for slaget i Parke i morgen ikke i tvivl.



Respekten for FC København etablerer morgendagens modstander i dag i Politiken. Det er Esbjerg-træner Ove Pedersen, der udnævner det nuværende FC København til det bedste hold i hele Superligaens historie.

– FCK’s 2006-hold, der spillede i Champions League, havde større international rutine og var stærkere i defensiven og dermed vanskeligere at score imod end det nuværende hold. Men holdet i dag har i mine øjne flere individuelt dygtige spillere, flere forskellige typer, flere offensivspillere, der er meget svære at dække op for:

– Derfor er det så svært at lægge taktik mod FCK og beregne, hvad de vil gøre i første halvleg, og hvor de vil forstærke sig, når de begynder at skifte ud. Det sidste er det værste for enhver modstandertræner. FCK er et modbydeligt hold at spille imod, fordi Ståle Solbakken har så mange gode spillere at sætte på banen, så det nærmest bliver en helt ny og i hvert fald anderledes spillet kamp, forklarer Ove Pedersen.

Ove Pedersen var begejstret for både Hangeland, Gravgaard, en Tobias Linderoth og en Allbäck, men Ailton og Cesar Santin er i særklasse, mener Ove Pedersen:

– De er to SAS Liga-angribere i en klasse for sig, og så har de lige Morten Nordstrand ’i baghånden’ og den store Dame N’Doye. Kommer N’Doye ind, skal man som forsvarer pludselig spille og dække op på en anden måde. Det er pokkers svært at lave den rigtige strategi, når man skal møde FCK.





EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Uventet skifte?