Over 100 millioner? Han rammer de samme høje toner

Carsten V. Jensen håber på, at Brøndby kan have glæde af Yuito Suzuki i en sæson endnu, og så regner han ikke med for stor udskiftning.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF blev ikke danske mestre i denne sæson, men Carsten V. Jensen kan ikke slikke sårene for længe.

Om få uger møder de blågule ind efter sommerferien for at påbegynde forberedelserne til den kommende sæson, der foruden Superligaen også byder på europæisk fodbold. Og spørgsmålet er, om klubben kan holde på profilerne.

En af dem, der formentlig er varmest på transfermarkedet, er Yuito Suzuki, der har været blændende foråret og allerede har været sat i forbindelse med et skifte til Stuttgart.

I Brøndby håber man på at have den målfarlige japaner lidt endnu. 

– Et eller andet sted har han været en åbenbaring i foråret, og det vil han også have været for dem, der kigger med fra større ligaer. I gåseøjne har han spillet en halvsæson for os, så vi kunne rigtig godt tænke os at have ham med i den nye sæson også, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen efter søndagen kamp til pressen.

Og med en kontrakt, der gælder indtil sommeren 2027, skal der også noget ekstraordinært til for at lokke Brøndby til at sænke.

– Det er jo det. Men han er også en ekstraordinær spiller. Vi skal have en ambition om at komme styrket igennem vinduet, siger “CV”.

Så er der spørgsmålet om, hvad han eventuelt skal koste. Direkte adspurgt, om Yuito Suzuki skal koste over 100 millioner kroner, svarer Carsten V. Jensen hverken ja eller nej.

– Kig på, hvad der har været af gode salg af dygtige offensivspillere i den danske Superliga, siger Brøndby-bossen og tilføjer:

– Der er blevet solgt rigtig dygtige spillere ud af den danske liga, og nogle har vist sig at holde vand i større ligaer, og Suzuki har vist sig frem i en halvsæson nu, og for mig rammer han de samme høje toner.

Yuito Suzuki, 22 år, har scoret 11 mål og lagt op til ni for Brøndby IF i denne sæson.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Yuito Suzuki i aktion. Foto: Alamy

Regner ikke med for stor udskiftning
Sæsonen begynder i midten af juli, og Brøndby indtræder i Conference League-kvalifikationen den 25. juli.

Derfor har “CV” og kompagni ikke oceaner af tid til at slikke sårene.  

– Lige nu fylder nederlaget rigtig meget, men lige om lidt skal det ikke fylde ret meget. Vi lovede os selv, at vi ville spille med helt fremme, og vi gav os muligheden for at spille med helt til det sidste, så det er jo sådan set efter bogen, hvad vi vil som klub. Men det gør ondt.

– Og nu skal vi videre. Vi er kvalificeret til Europa. Vi starter sæsonen igen den 20. juni, tror jeg, for at forberede os på at gå i gang midt i juli. Det er jobbet, siger Carsten V. Jensen og tilføjer, at truppen ikke står helt færdig til de første kampe:

– Nej, det kan vi ikke have. Der kan jo også ske noget efterfølgende. Men vi skal have en kompetitiv trup. Som udgangspunkt er det ikke fordi, at der skal alt for mange ud, men der vil være omsætning over en sommer. Det er også fint, at der kommer noget nyt blod og så videre.

Carsten V. Jensen påpeger også, at Brøndby står i en situation, hvor langt de fleste profiler har to eller flere år tilbage af deres kontrakter, og derfor er klubben ikke tvunget til at sælge.

Brøndby indtræder i anden runde af kvalifikationen til Conference League. 





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Barcelona – Real Madrid

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub