BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF blev ikke danske mestre i denne sæson, men Carsten V. Jensen kan ikke slikke sårene for længe.
Om få uger møder de blågule ind efter sommerferien for at påbegynde forberedelserne til den kommende sæson, der foruden Superligaen også byder på europæisk fodbold. Og spørgsmålet er, om klubben kan holde på profilerne.
En af dem, der formentlig er varmest på transfermarkedet, er Yuito Suzuki, der har været blændende foråret og allerede har været sat i forbindelse med et skifte til Stuttgart.
I Brøndby håber man på at have den målfarlige japaner lidt endnu.
– Et eller andet sted har han været en åbenbaring i foråret, og det vil han også have været for dem, der kigger med fra større ligaer. I gåseøjne har han spillet en halvsæson for os, så vi kunne rigtig godt tænke os at have ham med i den nye sæson også, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen efter søndagen kamp til pressen.
Og med en kontrakt, der gælder indtil sommeren 2027, skal der også noget ekstraordinært til for at lokke Brøndby til at sænke.
– Det er jo det. Men han er også en ekstraordinær spiller. Vi skal have en ambition om at komme styrket igennem vinduet, siger “CV”.
Så er der spørgsmålet om, hvad han eventuelt skal koste. Direkte adspurgt, om Yuito Suzuki skal koste over 100 millioner kroner, svarer Carsten V. Jensen hverken ja eller nej.
– Kig på, hvad der har været af gode salg af dygtige offensivspillere i den danske Superliga, siger Brøndby-bossen og tilføjer:
– Der er blevet solgt rigtig dygtige spillere ud af den danske liga, og nogle har vist sig at holde vand i større ligaer, og Suzuki har vist sig frem i en halvsæson nu, og for mig rammer han de samme høje toner.
Yuito Suzuki, 22 år, har scoret 11 mål og lagt op til ni for Brøndby IF i denne sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet.
Regner ikke med for stor udskiftning
Sæsonen begynder i midten af juli, og Brøndby indtræder i Conference League-kvalifikationen den 25. juli.
Derfor har “CV” og kompagni ikke oceaner af tid til at slikke sårene.
– Lige nu fylder nederlaget rigtig meget, men lige om lidt skal det ikke fylde ret meget. Vi lovede os selv, at vi ville spille med helt fremme, og vi gav os muligheden for at spille med helt til det sidste, så det er jo sådan set efter bogen, hvad vi vil som klub. Men det gør ondt.
– Og nu skal vi videre. Vi er kvalificeret til Europa. Vi starter sæsonen igen den 20. juni, tror jeg, for at forberede os på at gå i gang midt i juli. Det er jobbet, siger Carsten V. Jensen og tilføjer, at truppen ikke står helt færdig til de første kampe:
– Nej, det kan vi ikke have. Der kan jo også ske noget efterfølgende. Men vi skal have en kompetitiv trup. Som udgangspunkt er det ikke fordi, at der skal alt for mange ud, men der vil være omsætning over en sommer. Det er også fint, at der kommer noget nyt blod og så videre.
Carsten V. Jensen påpeger også, at Brøndby står i en situation, hvor langt de fleste profiler har to eller flere år tilbage af deres kontrakter, og derfor er klubben ikke tvunget til at sælge.
Brøndby indtræder i anden runde af kvalifikationen til Conference League.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE