Opdateret 27. juli 2020.
Vi gennemgår her de forskellige facetter af Superligaen – hvordan det hænger sammen, og hvordan slutspillet vil se ud.
Europa Playoff:
OB endte som nummer syv i Superligaen og møder nu AGF over én kamp om en plads i Europa næste sæson. Det er denne sæsons treer, der møder nummer syv, fordi pokalturneringen blev vundet af SønderjyskE.
AGF – OB spilles onsdag den 29. juli klokken 20.00 i Aarhus.
På vej mod kampen mod AGF slog OB først Randers og siden AC Horsens ud.
—
Mesterskabsspillet er nu forbi – det endte således:
Mesterskabsspillet:
1. FC Midtjylland: 82 point
2. FC København: 68 point
3. AGF: 64 point
4. Brøndby IF: 56 point
5. AaB: 54 point
6. FC Nordsjælland: 47 point
I mesterskabsspillet spilles der igen alle mod alle – hjemme og ude. Det vil sige, at det ender på 10 runder, og dermed ender hvert mandskab på 36 kampe i sæsonen. Man har sine point med over fra Grundspillet. Nummer et bliver dansk mester, nummer to vinder sølvmedaljer, mens der er bronze til nummer tre. Nummer et går i Champions League-kvalifikationen, mens to ender i Europa League-kvalifikationen.
Nummer tre kommer i Europa League-kvalifikationen, fordi Sydbank Pokalen er blevet vundet af et hold uden for top tre.
FCM vandt guld, FCK sølv og AGF bronze.
—
3F Superliga Playoff er nu færdigafviklet:
De to hold, der endte som nummer tre i de to puljer i Gruppespillet, mødes over to kampe om at undgå at rykke ud af Superligaen. Med tre nedrykkere er det blevet en barsk omgang, og dermed skal de to hold over to drabelige opgør for at undgå at rykke ud. Et hold rykker ud og er færdig for sæsonen, det andet hold redder sig og slutter sæsonen som nummer 11 i Superligaen efter 34 kampe.
Silkeborg og Esbjerg er rykket ud, og den sidste nedrykker skal nu findes.
Det blev Hobro, der samlet tabte med 3-4 til Lyngby, der rykker ud af Superligaen sammen med de førnvænte hold.
—
Gruppespillet er nu færdigafviklet
I Gruppespillet – der indeholder to puljer af fire hold – er puljerne ikke længere fordelt på forhånd. Nummer 11 og 14 fra Grundspillet placeres i pulje 1, mens nummer 12 og 13 placeres i pulje 2.
Derefter vælger de sidste hold fra Grundspillet, hvilken pulje de ønsker at deltage i. Grundspillets nummer syv vælger først, derefter vælger nummer otte, efterfulgt af nummer ni, mens nummer 10 får den sidste, ledige plads.
—
Grundspillet er forbi, og Randers FC og AC Horsens valgte pulje 2, hvorfor OB og Lyngby endte i pulje 1.
Pulje 1
1. OB: 43 point
2. SønderjyskE: 38 point
———————————–
3. Lyngby Boldklub: 34 point
———————————–
4. Silkeborg IF: 26 point
Pulje 2:
1. AC Horsens: 46 point
2. Randers FC: 45 point
———————————–
3. Hobro IK: 30 point
———————————–
4. Esbjerg fB: 22 point
I Gruppespillet i denne sæson er det lidt anderledes, end det hidtil har været. Der spilles stadig alle mod alle – hjemme og ude i de to puljer. Det vil sige seks runder alt i alt. Når de seks runder er spillet, går top to i hver pulje videre til Europa Playoff, hvor nummer et fra pulje 1 møder to fra pulje 2 og omvendt. Det vil i alt med Grundspillet give 32 kampe. Man har i øvrigt sine point med over fra Grundspillet.
De to hold, der ender sidst i hvert af de to puljespil, rykker direkte ud af Superligaen, fordi ligaen næste år går fra 14 til 12 hold. Deres sæson ender efter 32 kampe med en nedrykning.
Grundspillet er færdigafviklet:
1. FC Midtjylland: 65 point
2. FC København: 56 point
3. AGF: 47 point
4. Brøndby IF: 42 point
5. FC Nordsjælland: 41 point
6. AaB: 38 point
———————-
7. Randers FC: 35 point
8. AC Horsens: 34 point
9. OB: 33 point
10. Lyngby BK: 32 point
11. SønderjyskE: 27 point
12. Hobro IK: 23 point
13. Esbjerg fB: 18 point
14. Silkeborg IF: 16 point
I Grundspillet spiller holdene alle mod alle – hjemme og ude. Det giver 26 runder alt i alt, inden slutspillet en gang i foråret indledes. Top seks efter de 26 runder går videre til Mesterskabsspillet, mens bund otte går til Gruppespillet, hvor man primært spiller om at undgå at rykke ud af Superligaen.
Læs også:Kommentator sabler Silkeborg ned: En skændsel for Superligaen

Stjerneagentur skriver kontrakt med Jacob Ambæk

Spændende nyt om Simon Kjær

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Iskoldt Moukoko-svar

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Tour de France-hold lukker og slukker

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Brøndby-boost: Profil er tilbage

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Clem vil se handling frem for ord: Det var pinligt

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Holger Rune-succes i drama

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Netmasker blafrer i Rom

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

– Han er en toptræner

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer
