LYNGBY (Tipsbladet): Det vil være synd at sige, at der var tilfredshed at spore blandt Lyngby Boldklubs fans efter torsdagens nederlag til Sønderjyske på hjemmebane.
Da dommeren fløjtede kampen af, blev De Kongeblå således mødt af buhråb og piften fra deres egne blåklædte fans. Og ifølge angriber Frederik Gytkjær er det ganske forståeligt.
– Det er fair. Efter sådan en præstation, hvor de kommer ud i påsken på deres fridag for at støtte os, er det helt fair, at de pifter ad os. Det var ikke godt nok.
– Men vi er nødt til at kigge fremad, og vi har kamp igen mandag. Vi er stadig inden for rækkevidde, og den her fase handler om, hvem der er bedst til at komme op på hesten igen. Det er dem, der kan det, der står med succesen til sidst, siger angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Også lidt senere blev der råbt mod spillerne. Da Mathias Hebo var i TV 2 Sports studie for at dissekere kampen, stod en fan få meter fra ham og råbte ‘Hvem tager fucking ansvar, Hebo?’ i retning af Lyngby-profilen.
Det tager Mathias Hebo dog med ro.
– Fair nok. Jeg er også skuffet over mig selv i dag. Jeg tager ikke nok ansvar. Han har vel på sin vis ret. Om der er 100 eller 1.000, der råber ad mig… Jeg har spillet i Polen, så jeg kan nok klare, at en enkelt råber ad mig, for jeg har prøvet, at 40.000 råber ad mig.
– Jeg tager evalueringen med mig selv. – Jeg og vi skal præstere bedre. Vi er sindssygt skuffede i dag. Som sagt har vi en kamp om fire dage, hvor vi skal forsøge at præstere bedre, siger Mathias Hebo til pressen.
‘Jeg håber, I har leen med’
At Lyngby Boldklub præsterede for dårligt mod Sønderjyske, er de også godt klar over. Det understreger både Mathias Hebo, Frederik Gytkjær og cheftræner Morten Karlsen.
– Jeg håber, I har leen med, drenge, indleder Morten Karlsen for eksempel over for den skrevne presse og tilføjer:
– Efter fem-syv minutter tænkte jeg, at vi lige skulle ind i kampen, men det fortsatte bare. Det der med at være på frontfoden og vinde andenbolde, der var vi underlegne i forhold til Sønderjyske. I de der faser er taktik ligegyldig, forstå mig ret, men det handler om basisdyderne i en bundkamp, og de var ikke til stede i dag.
– Vi var for mange, der var tjekket ud i for lang tid.
Nu skal Lyngby rejse sig forud for en vigtig kamp mod Viborg FF mandag, og hvordan gør man så det?
– Spillerne var selv kritiske. Jeg behøvede ikke at sige meget. Hvis jeg giver dem kniven dernede, skal jeg også samle dem op. Jeg har sagt, at de skal tage lussingen ind, og så er det at glemme det her og knokle på, for verden kan se anderledes ud på mandag, siger cheftræneren.
Med dagens nederlag – og Vejles point mod Viborg – er Lyngby Boldklub sidst i Superligaen. Klubben har fire point op til AaB, der er lige over stregen.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’