Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

En fan råbte ad Mathias Hebo, mens han var i tv-studiet.



LYNGBY (Tipsbladet): Det vil være synd at sige, at der var tilfredshed at spore blandt Lyngby Boldklubs fans efter torsdagens nederlag til Sønderjyske på hjemmebane. 

Da dommeren fløjtede kampen af, blev De Kongeblå således mødt af buhråb og piften fra deres egne blåklædte fans. Og ifølge angriber Frederik Gytkjær er det ganske forståeligt. 

– Det er fair. Efter sådan en præstation, hvor de kommer ud i påsken på deres fridag for at støtte os, er det helt fair, at de pifter ad os. Det var ikke godt nok. 

– Men vi er nødt til at kigge fremad, og vi har kamp igen mandag.  Vi er stadig inden for rækkevidde, og den her fase handler om, hvem der er bedst til at komme op på hesten igen. Det er dem, der kan det, der står med succesen til sidst, siger angriberen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Også lidt senere blev der råbt mod spillerne. Da Mathias Hebo var i TV 2 Sports studie for at dissekere kampen, stod en fan få meter fra ham og råbte ‘Hvem tager fucking ansvar, Hebo?’ i retning af Lyngby-profilen. 

Det tager Mathias Hebo dog med ro. 

– Fair nok. Jeg er også skuffet over mig selv i dag. Jeg tager ikke nok ansvar. Han har vel på sin vis ret. Om der er 100 eller 1.000, der råber ad mig… Jeg har spillet i Polen, så jeg kan nok klare, at en enkelt råber ad mig, for jeg har prøvet, at 40.000 råber ad mig.

– Jeg tager evalueringen med mig selv. – Jeg og vi skal præstere bedre. Vi er sindssygt skuffede i dag. Som sagt har vi en kamp om fire dage, hvor vi skal forsøge at præstere bedre, siger Mathias Hebo til pressen.

‘Jeg håber, I har leen med’

At Lyngby Boldklub præsterede for dårligt mod Sønderjyske, er de også godt klar over. Det understreger både Mathias Hebo, Frederik Gytkjær og cheftræner Morten Karlsen. 

– Jeg håber, I har leen med, drenge, indleder Morten Karlsen for eksempel over for den skrevne presse og tilføjer: 

– Efter fem-syv minutter tænkte jeg, at vi lige skulle ind i kampen, men det fortsatte bare. Det der med at være på frontfoden og vinde andenbolde, der var vi underlegne i forhold til Sønderjyske. I de der faser er taktik ligegyldig, forstå mig ret, men det handler om basisdyderne i en bundkamp, og de var ikke til stede i dag. 

– Vi var for mange, der var tjekket ud i for lang tid. 

Nu skal Lyngby rejse sig forud for en vigtig kamp mod Viborg FF mandag, og hvordan gør man så det?

– Spillerne var selv kritiske. Jeg behøvede ikke at sige meget. Hvis jeg giver dem kniven dernede, skal jeg også samle dem op. Jeg har sagt, at de skal tage lussingen ind, og så er det at glemme det her og knokle på, for verden kan se anderledes ud på mandag, siger cheftræneren.

Med dagens nederlag – og Vejles point mod Viborg – er Lyngby Boldklub sidst i Superligaen. Klubben har fire point op til AaB, der er lige over stregen. 





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Forventer mudderkrig mod FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Angriber meldes tæt på

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Kommer til AGF efter monstersæson

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund