Overraskelse: Pascal Gregor skifter til Helsingør

Den kontraktfrie forsvarsspiller har noget overraskende valgt at fortsætte karrieren i FC Helsingør.



Forsvarsspiller Pascal Gregor havde kontraktudløb i FC Nordsjælland ved årsskiftet, og han har nu fundet sig en ny arbejdsgiver.

Det er noget overraskende i FC Helsingør, at karrieren fortsætter.

23-årige Gregor har fået en toårig aftale med oprykkerklubben, og han skal altså være med til at sikre, at klubben i denne sæson undgår en nedrykning.

– Der er jo tale om en vanvittigt dygtig spiller, der trods sin meget unge alder kommer med en kæmpe rutine. Han har et hav af Superligakampe, har spillet en del U21-landskampe, og var med OL-landsholdet i Brasilien sidste år. Han har en fantastisk timing og er teknisk på et meget højt niveau, og for 24 timer siden troede jeg ikke, den her transfer ville kunne lade sig gøre. Det er en unik signing for en klub af vores størrelse, og jeg ved, der har været endog meget stor interesse for Pascal. Men han har købt ind på projektet heroppe med mange unge spillere med store ambitioner og et godt træningsmiljø, og det er vi glade og taknemmelige for. Jeg forventer så også, at han bliver en kæmpe profil for os og bliver en vigtig brik i vores altoverskyggende målsætning for foråret, hvor vi skal spille os til endnu en sæson i Superligaen, siger direktør Janus Kyhl i en pressemeddelelse.

Ikke overraskende er træner Christian Lønstrup glad for sin nye forsvarsgeneral.

– Gregor er et af de største forsvarstalenter i Danmark og kommer med et godt cv og en god skoling fra FCN. Han er, som jeg ser ham, en meget komplet spiller: Han kan spille alle fire pladser i en backkæde, han er god fysisk og med hovedet, han er aggressiv og fysisk stærk og har et godt overblik. Det er en spiller fra en højere hylde, end vi er vant til, og han kommer til at være en kæmpe hjælp i forhold til at blive i Superligaen, og det er også et signal om, at vi som klub er kommet op på en højere hylde, end vi har været vant til, lyder det.

Gregor var skadet i foråret, og i efteråret var han fravalgt og spillede således ikke for FC Nordsjælland – muligvis, fordi klubben vidste, han ville søge væk i dette transfervindue.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Pione Sisto på vej væk?

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Steve Coopers højre hånd afviser

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Jeg var mega ked af det

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

– Han tog mig på røven!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta