Forsvarsspiller Pascal Gregor havde kontraktudløb i FC Nordsjælland ved årsskiftet, og han har nu fundet sig en ny arbejdsgiver.
Det er noget overraskende i FC Helsingør, at karrieren fortsætter.
23-årige Gregor har fået en toårig aftale med oprykkerklubben, og han skal altså være med til at sikre, at klubben i denne sæson undgår en nedrykning.
– Der er jo tale om en vanvittigt dygtig spiller, der trods sin meget unge alder kommer med en kæmpe rutine. Han har et hav af Superligakampe, har spillet en del U21-landskampe, og var med OL-landsholdet i Brasilien sidste år. Han har en fantastisk timing og er teknisk på et meget højt niveau, og for 24 timer siden troede jeg ikke, den her transfer ville kunne lade sig gøre. Det er en unik signing for en klub af vores størrelse, og jeg ved, der har været endog meget stor interesse for Pascal. Men han har købt ind på projektet heroppe med mange unge spillere med store ambitioner og et godt træningsmiljø, og det er vi glade og taknemmelige for. Jeg forventer så også, at han bliver en kæmpe profil for os og bliver en vigtig brik i vores altoverskyggende målsætning for foråret, hvor vi skal spille os til endnu en sæson i Superligaen, siger direktør Janus Kyhl i en pressemeddelelse.
Ikke overraskende er træner Christian Lønstrup glad for sin nye forsvarsgeneral.
– Gregor er et af de største forsvarstalenter i Danmark og kommer med et godt cv og en god skoling fra FCN. Han er, som jeg ser ham, en meget komplet spiller: Han kan spille alle fire pladser i en backkæde, han er god fysisk og med hovedet, han er aggressiv og fysisk stærk og har et godt overblik. Det er en spiller fra en højere hylde, end vi er vant til, og han kommer til at være en kæmpe hjælp i forhold til at blive i Superligaen, og det er også et signal om, at vi som klub er kommet op på en højere hylde, end vi har været vant til, lyder det.
Gregor var skadet i foråret, og i efteråret var han fravalgt og spillede således ikke for FC Nordsjælland – muligvis, fordi klubben vidste, han ville søge væk i dette transfervindue.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
