Overraskelse: Pascal Gregor skifter til Helsingør

Den kontraktfrie forsvarsspiller har noget overraskende valgt at fortsætte karrieren i FC Helsingør.



Forsvarsspiller Pascal Gregor havde kontraktudløb i FC Nordsjælland ved årsskiftet, og han har nu fundet sig en ny arbejdsgiver.

Det er noget overraskende i FC Helsingør, at karrieren fortsætter.

23-årige Gregor har fået en toårig aftale med oprykkerklubben, og han skal altså være med til at sikre, at klubben i denne sæson undgår en nedrykning.

– Der er jo tale om en vanvittigt dygtig spiller, der trods sin meget unge alder kommer med en kæmpe rutine. Han har et hav af Superligakampe, har spillet en del U21-landskampe, og var med OL-landsholdet i Brasilien sidste år. Han har en fantastisk timing og er teknisk på et meget højt niveau, og for 24 timer siden troede jeg ikke, den her transfer ville kunne lade sig gøre. Det er en unik signing for en klub af vores størrelse, og jeg ved, der har været endog meget stor interesse for Pascal. Men han har købt ind på projektet heroppe med mange unge spillere med store ambitioner og et godt træningsmiljø, og det er vi glade og taknemmelige for. Jeg forventer så også, at han bliver en kæmpe profil for os og bliver en vigtig brik i vores altoverskyggende målsætning for foråret, hvor vi skal spille os til endnu en sæson i Superligaen, siger direktør Janus Kyhl i en pressemeddelelse.

Ikke overraskende er træner Christian Lønstrup glad for sin nye forsvarsgeneral.

– Gregor er et af de største forsvarstalenter i Danmark og kommer med et godt cv og en god skoling fra FCN. Han er, som jeg ser ham, en meget komplet spiller: Han kan spille alle fire pladser i en backkæde, han er god fysisk og med hovedet, han er aggressiv og fysisk stærk og har et godt overblik. Det er en spiller fra en højere hylde, end vi er vant til, og han kommer til at være en kæmpe hjælp i forhold til at blive i Superligaen, og det er også et signal om, at vi som klub er kommet op på en højere hylde, end vi har været vant til, lyder det.

Gregor var skadet i foråret, og i efteråret var han fravalgt og spillede således ikke for FC Nordsjælland – muligvis, fordi klubben vidste, han ville søge væk i dette transfervindue.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane