Overraskelse: Pascal Gregor skifter til Helsingør

Den kontraktfrie forsvarsspiller har noget overraskende valgt at fortsætte karrieren i FC Helsingør.



Forsvarsspiller Pascal Gregor havde kontraktudløb i FC Nordsjælland ved årsskiftet, og han har nu fundet sig en ny arbejdsgiver.

Det er noget overraskende i FC Helsingør, at karrieren fortsætter.

23-årige Gregor har fået en toårig aftale med oprykkerklubben, og han skal altså være med til at sikre, at klubben i denne sæson undgår en nedrykning.

– Der er jo tale om en vanvittigt dygtig spiller, der trods sin meget unge alder kommer med en kæmpe rutine. Han har et hav af Superligakampe, har spillet en del U21-landskampe, og var med OL-landsholdet i Brasilien sidste år. Han har en fantastisk timing og er teknisk på et meget højt niveau, og for 24 timer siden troede jeg ikke, den her transfer ville kunne lade sig gøre. Det er en unik signing for en klub af vores størrelse, og jeg ved, der har været endog meget stor interesse for Pascal. Men han har købt ind på projektet heroppe med mange unge spillere med store ambitioner og et godt træningsmiljø, og det er vi glade og taknemmelige for. Jeg forventer så også, at han bliver en kæmpe profil for os og bliver en vigtig brik i vores altoverskyggende målsætning for foråret, hvor vi skal spille os til endnu en sæson i Superligaen, siger direktør Janus Kyhl i en pressemeddelelse.

Ikke overraskende er træner Christian Lønstrup glad for sin nye forsvarsgeneral.

– Gregor er et af de største forsvarstalenter i Danmark og kommer med et godt cv og en god skoling fra FCN. Han er, som jeg ser ham, en meget komplet spiller: Han kan spille alle fire pladser i en backkæde, han er god fysisk og med hovedet, han er aggressiv og fysisk stærk og har et godt overblik. Det er en spiller fra en højere hylde, end vi er vant til, og han kommer til at være en kæmpe hjælp i forhold til at blive i Superligaen, og det er også et signal om, at vi som klub er kommet op på en højere hylde, end vi har været vant til, lyder det.

Gregor var skadet i foråret, og i efteråret var han fravalgt og spillede således ikke for FC Nordsjælland – muligvis, fordi klubben vidste, han ville søge væk i dette transfervindue.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit