FCK dominerede store dele af udekampen mod Esbjerg og lignede allerede efter en times en klar vinder, men så vågnede hjemmeholdet op, og med en bedre besøgelsestid, så havde vestjyderne måske forhindret deres tredje hjemmenederlag i træk.
Træner Ariël Jacobs havde til kampen mod oprykkerne valgt at stille med det, man tilnærmelsesvis må kalde københavnernes b-kæde. Således fandt den belgiske boss plads til eksempelvis debutanten Christoffer Remmer, mens flere af de sikre kort blev sparet med blikket rettet mod næste uges kvalifaktionskamp mod Club Brugge.
Men hvad der på papiret lignede et svækket FCK-hold, havde ikke de store besværligheder med at besejre oprykkerne fra Vestkysten.
Københavnerne dominerede fuldstændigt første halvleg, hvilket naturligvis også skyldtes, at esbjergenserne stillede sig meget defensivt an. Det rykkede dog ikke ved, at vicemestrene ofte placerede sig i en regulær powerplay-position foran hjemmeholdets felt.
Det totale spilovertag resulterede midtvejs i halvlegen i en chance til Christian Grindheim, der med et langskud var tæt på sende favoritterne i front.
Københavnerne var dog endnu skarpere øjeblikket efter. Debutanten Christoffer Remmer havde sneget sig med frem fra sin højrebackposition, hvorfra han med et indlæg fandt en fri Martin Vingaard, som på en firsttimer sendte udeholdet i front.
Det var kun sporadisk med Esbjerg-chancer, og FCK fortsatte med at være stærke til at forsvare sig på bolden, hvorfor dominansen forblev københavnernes.
Man skulle derfor frem til anden halvleg, før hjemmeholdet fik udfordret FCK’s bagkæde.
Sebastian Andersen havde efter en times spil en stor chance, da bolden dumpede ned for hans fødder tæt inde under mål, men esbjergenserens forsøg farede højt over Johan Wilands mål.
Den brændte chance blev dog også til billedet på, hvordan man skal kende sin besøgelsestid, når man møder de store hold. For øjeblikket efter kunne Cristian Bolaños sende bolden ind i panden på en nærmest fritsvævende Andreas Cornelius, som med sin scoring til 2-0 så ud til at stå for en tidelig afgørelse af kampen.
Men pludselig begyndte Esbjerg at vise noget af den iver, de især i første halvleg manglede.
Pludselig fik Arnór Smárason slidt sig igennem FCK-forsvaret og tacklede nærmest bolden videre til Jakob Ankersen, som reducerede for hjemmeholdet.
Afslutningsvis trykkede vestjyderne for alvor på, og med indskiftningen af Njogo Demba-Nyrén blev der for alvor sat tryk på kedlerne, der udmøntede sig i et par rigtigt store chancer. Men Johan Wiland holdt stand og sikrede dermed FC København en fornem optakt til næste uges Champions League-kvalifikation.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
– Du har udstråling som tagpap
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL