Overraskelsen lurede om hjørnet i FCK-sejr

En stærk Esbjerg-slutspurt var ikke nok til at forhindre en 2-1 sejr til FC København.



FCK dominerede store dele af udekampen mod Esbjerg og lignede allerede efter en times en klar vinder, men så vågnede hjemmeholdet op, og med en bedre besøgelsestid, så havde vestjyderne måske forhindret deres tredje hjemmenederlag i træk.

Træner Ariël Jacobs havde til kampen mod oprykkerne valgt at stille med det, man tilnærmelsesvis må kalde københavnernes b-kæde. Således fandt den belgiske boss plads til eksempelvis debutanten Christoffer Remmer, mens flere af de sikre kort blev sparet med blikket rettet mod næste uges kvalifaktionskamp mod Club Brugge.

Men hvad der på papiret lignede et svækket FCK-hold, havde ikke de store besværligheder med at besejre oprykkerne fra Vestkysten.

Københavnerne dominerede fuldstændigt første halvleg, hvilket naturligvis også skyldtes, at esbjergenserne stillede sig meget defensivt an. Det rykkede dog ikke ved, at vicemestrene ofte placerede sig i en regulær powerplay-position foran hjemmeholdets felt.

Det totale spilovertag resulterede midtvejs i halvlegen i en chance til Christian Grindheim, der med et langskud var tæt på sende favoritterne i front.

Københavnerne var dog endnu skarpere øjeblikket efter. Debutanten Christoffer Remmer havde sneget sig med frem fra sin højrebackposition, hvorfra han med et indlæg fandt en fri Martin Vingaard, som på en firsttimer sendte udeholdet i front.

Det var kun sporadisk med Esbjerg-chancer, og FCK fortsatte med at være stærke til at forsvare sig på bolden, hvorfor dominansen forblev københavnernes.

Man skulle derfor frem til anden halvleg, før hjemmeholdet fik udfordret FCK’s bagkæde.

Sebastian Andersen havde efter en times spil en stor chance, da bolden dumpede ned for hans fødder tæt inde under mål, men esbjergenserens forsøg farede højt over Johan Wilands mål.

Den brændte chance blev dog også til billedet på, hvordan man skal kende sin besøgelsestid, når man møder de store hold. For øjeblikket efter kunne Cristian Bolaños sende bolden ind i panden på en nærmest fritsvævende Andreas Cornelius, som med sin scoring til 2-0 så ud til at stå for en tidelig afgørelse af kampen.

Men pludselig begyndte Esbjerg at vise noget af den iver, de især i første halvleg manglede.

Pludselig fik Arnór Smárason slidt sig igennem FCK-forsvaret og tacklede nærmest bolden videre til Jakob Ankersen, som reducerede for hjemmeholdet.

Afslutningsvis trykkede vestjyderne for alvor på, og med indskiftningen af Njogo Demba-Nyrén blev der for alvor sat tryk på kedlerne, der udmøntede sig i et par rigtigt store chancer. Men Johan Wiland holdt stand og sikrede dermed FC København en fornem optakt til næste uges Champions League-kvalifikation.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni