Som Tipsbladet torsdag aften kunne afsløre, skifter Oliver Villadsen til FC Nürnberg for en million euro, hvilket svarer til cirka 7,5 millioner danske kroner.
Med FC Nordsjællands tradition for store salg af spillere in mente, kan det beskedne beløb godt virke undervældende, selvom Villadsen kun havde et år tilbage af sin kontrakt i Farum-klubben.
Tipsbladets fodboldkommentator David Boysen havde da også nær fået kaffen galt i halsen, da han så prisen for den 22-årige FC Nordsjælland-profil. Prisen er dog ikke det eneste, der overrasker ham ved skiftet.
Jeg havde sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham.
David BoysenTipsbladets fodboldekspert
Oliver Villadsen ville nemlig sagtens kunne begå sig på en endnu højere hylde, lyder vurderingen fra Boysen.
– Prisen lyder utrolig lav. Jeg havde egentlig også sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham. Når en Nordsjælland-spiller skifter, så plejer der at være en pointe med det hele, så der er måske noget, du eller jeg ikke ved. Jeg havde ikke rynket på næsen, hvis han havde skiftet til PSV eller Feyenoord. Det ville være en passende hylde.
– Så jeg er overrasket over, at steppet bliver til en 2.Bundesliga-klub, og for en pris af kun en million euro. Jeg har selv udtalt, at han har været en af de bedste spiller i de to første runder af Superligaen, så jeg er meget overrasket, at det overhovedet er et interessant skifte for ham.
– Det er ikke et salg, vi kommer til at snakke om i fem år. Men det kan være, at det er en mand, de værdsætter meget i FC Nordsjælland. Ikke i forhold til prisen, men i forhold til, at han skal have lov til det, han gerne vil. Det må være ham selv, der har trukket på denne her knap, fordi Nordsjælland har penge nok til at sige nej tak til en million euro. Det må være noget, han selv har ønsket.
Alligevel underkender han ikke Nürnberg. Det er nemlig en klub, der har tradition for at spille i Bundesligaen.
– Det er en klub, man forbinder med Bundesligaen. Altså det er en stor klub, så der er ikke noget der, men jeg er overrasket. Der er også Bundesliga-klubber, der godt kunne bruge ham, tænker jeg.
– Fair nok, at Oliver Villadsen skulle videre. Det havde vi alle sammen spået, men vi havde nok ikke spået, at det skulle være for en million euro til en 2.Bundesliga-klub.
22-årige Oliver Villadsen står noteret for 148 kampe i FC Nordsjælland-trøjen med otte mål til følge, men skal altså fremover tørne ud i Tyskland.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER