Som Tipsbladet torsdag aften kunne afsløre, skifter Oliver Villadsen til FC Nürnberg for en million euro, hvilket svarer til cirka 7,5 millioner danske kroner.
Med FC Nordsjællands tradition for store salg af spillere in mente, kan det beskedne beløb godt virke undervældende, selvom Villadsen kun havde et år tilbage af sin kontrakt i Farum-klubben.
Tipsbladets fodboldkommentator David Boysen havde da også nær fået kaffen galt i halsen, da han så prisen for den 22-årige FC Nordsjælland-profil. Prisen er dog ikke det eneste, der overrasker ham ved skiftet.
Jeg havde sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham.
David BoysenTipsbladets fodboldekspert
Oliver Villadsen ville nemlig sagtens kunne begå sig på en endnu højere hylde, lyder vurderingen fra Boysen.
– Prisen lyder utrolig lav. Jeg havde egentlig også sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham. Når en Nordsjælland-spiller skifter, så plejer der at være en pointe med det hele, så der er måske noget, du eller jeg ikke ved. Jeg havde ikke rynket på næsen, hvis han havde skiftet til PSV eller Feyenoord. Det ville være en passende hylde.
– Så jeg er overrasket over, at steppet bliver til en 2.Bundesliga-klub, og for en pris af kun en million euro. Jeg har selv udtalt, at han har været en af de bedste spiller i de to første runder af Superligaen, så jeg er meget overrasket, at det overhovedet er et interessant skifte for ham.
– Det er ikke et salg, vi kommer til at snakke om i fem år. Men det kan være, at det er en mand, de værdsætter meget i FC Nordsjælland. Ikke i forhold til prisen, men i forhold til, at han skal have lov til det, han gerne vil. Det må være ham selv, der har trukket på denne her knap, fordi Nordsjælland har penge nok til at sige nej tak til en million euro. Det må være noget, han selv har ønsket.
Alligevel underkender han ikke Nürnberg. Det er nemlig en klub, der har tradition for at spille i Bundesligaen.
– Det er en klub, man forbinder med Bundesligaen. Altså det er en stor klub, så der er ikke noget der, men jeg er overrasket. Der er også Bundesliga-klubber, der godt kunne bruge ham, tænker jeg.
– Fair nok, at Oliver Villadsen skulle videre. Det havde vi alle sammen spået, men vi havde nok ikke spået, at det skulle være for en million euro til en 2.Bundesliga-klub.
22-årige Oliver Villadsen står noteret for 148 kampe i FC Nordsjælland-trøjen med otte mål til følge, men skal altså fremover tørne ud i Tyskland.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED