Overrasket Boysen: Er det et interessant skifte?

David Boysen havde troet, at Oliver Villadsen ville skifte til en større klub for et større beløb.



Som Tipsbladet torsdag aften kunne afsløre, skifter Oliver Villadsen til FC Nürnberg for en million euro, hvilket svarer til cirka 7,5 millioner danske kroner.

Med FC Nordsjællands tradition for store salg af spillere in mente, kan det beskedne beløb godt virke undervældende, selvom Villadsen kun havde et år tilbage af sin kontrakt i Farum-klubben. 

Tipsbladets fodboldkommentator David Boysen havde da også nær fået kaffen galt i halsen, da han så prisen for den 22-årige FC Nordsjælland-profil. Prisen er dog ikke det eneste, der overrasker ham ved skiftet. 

Jeg havde sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham.

David Boysen
Tipsbladets fodboldekspert

Oliver Villadsen ville nemlig sagtens kunne begå sig på en endnu højere hylde, lyder vurderingen fra Boysen. 

– Prisen lyder utrolig lav. Jeg havde egentlig også sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham. Når en Nordsjælland-spiller skifter, så plejer der at være en pointe med det hele, så der er måske noget, du eller jeg ikke ved. Jeg havde ikke rynket på næsen, hvis han havde skiftet til PSV eller Feyenoord. Det ville være en passende hylde.

– Så jeg er overrasket over, at steppet bliver til en 2.Bundesliga-klub, og for en pris af kun en million euro. Jeg har selv udtalt, at han har været en af de bedste spiller i de to første runder af Superligaen, så jeg er meget overrasket, at det overhovedet er et interessant skifte for ham.

– Det er ikke et salg, vi kommer til at snakke om i fem år. Men det kan være, at det er en mand, de værdsætter meget i FC Nordsjælland. Ikke i forhold til prisen, men i forhold til, at han skal have lov til det, han gerne vil. Det må være ham selv, der har trukket på denne her knap, fordi Nordsjælland har penge nok til at sige nej tak til en million euro. Det må være noget, han selv har ønsket. 

Alligevel underkender han ikke Nürnberg. Det er nemlig en klub, der har tradition for at spille i Bundesligaen.

– Det er en klub, man forbinder med Bundesligaen. Altså det er en stor klub, så der er ikke noget der, men jeg er overrasket. Der er også Bundesliga-klubber, der godt kunne bruge ham, tænker jeg. 

– Fair nok, at Oliver Villadsen skulle videre. Det havde vi alle sammen spået, men vi havde nok ikke spået, at det skulle være for en million euro til en 2.Bundesliga-klub. 

22-årige Oliver Villadsen står noteret for 148 kampe i FC Nordsjælland-trøjen med otte mål til følge, men skal altså fremover tørne ud i Tyskland. 





Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’


Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

‘En selvforskyldt katastrofe’

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Superliga-løgn

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Målfattigt i Manchester

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem