Overrasket Boysen: Er det et interessant skifte?

David Boysen havde troet, at Oliver Villadsen ville skifte til en større klub for et større beløb.



Som Tipsbladet torsdag aften kunne afsløre, skifter Oliver Villadsen til FC Nürnberg for en million euro, hvilket svarer til cirka 7,5 millioner danske kroner.

Med FC Nordsjællands tradition for store salg af spillere in mente, kan det beskedne beløb godt virke undervældende, selvom Villadsen kun havde et år tilbage af sin kontrakt i Farum-klubben. 

Tipsbladets fodboldkommentator David Boysen havde da også nær fået kaffen galt i halsen, da han så prisen for den 22-årige FC Nordsjælland-profil. Prisen er dog ikke det eneste, der overrasker ham ved skiftet. 

Jeg havde sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham.

David Boysen
Tipsbladets fodboldekspert

Oliver Villadsen ville nemlig sagtens kunne begå sig på en endnu højere hylde, lyder vurderingen fra Boysen. 

– Prisen lyder utrolig lav. Jeg havde egentlig også sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham. Når en Nordsjælland-spiller skifter, så plejer der at være en pointe med det hele, så der er måske noget, du eller jeg ikke ved. Jeg havde ikke rynket på næsen, hvis han havde skiftet til PSV eller Feyenoord. Det ville være en passende hylde.

– Så jeg er overrasket over, at steppet bliver til en 2.Bundesliga-klub, og for en pris af kun en million euro. Jeg har selv udtalt, at han har været en af de bedste spiller i de to første runder af Superligaen, så jeg er meget overrasket, at det overhovedet er et interessant skifte for ham.

– Det er ikke et salg, vi kommer til at snakke om i fem år. Men det kan være, at det er en mand, de værdsætter meget i FC Nordsjælland. Ikke i forhold til prisen, men i forhold til, at han skal have lov til det, han gerne vil. Det må være ham selv, der har trukket på denne her knap, fordi Nordsjælland har penge nok til at sige nej tak til en million euro. Det må være noget, han selv har ønsket. 

Alligevel underkender han ikke Nürnberg. Det er nemlig en klub, der har tradition for at spille i Bundesligaen.

– Det er en klub, man forbinder med Bundesligaen. Altså det er en stor klub, så der er ikke noget der, men jeg er overrasket. Der er også Bundesliga-klubber, der godt kunne bruge ham, tænker jeg. 

– Fair nok, at Oliver Villadsen skulle videre. Det havde vi alle sammen spået, men vi havde nok ikke spået, at det skulle være for en million euro til en 2.Bundesliga-klub. 

22-årige Oliver Villadsen står noteret for 148 kampe i FC Nordsjælland-trøjen med otte mål til følge, men skal altså fremover tørne ud i Tyskland. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen