Overrasket Boysen: Er det et interessant skifte?

David Boysen havde troet, at Oliver Villadsen ville skifte til en større klub for et større beløb.



Som Tipsbladet torsdag aften kunne afsløre, skifter Oliver Villadsen til FC Nürnberg for en million euro, hvilket svarer til cirka 7,5 millioner danske kroner.

Med FC Nordsjællands tradition for store salg af spillere in mente, kan det beskedne beløb godt virke undervældende, selvom Villadsen kun havde et år tilbage af sin kontrakt i Farum-klubben. 

Tipsbladets fodboldkommentator David Boysen havde da også nær fået kaffen galt i halsen, da han så prisen for den 22-årige FC Nordsjælland-profil. Prisen er dog ikke det eneste, der overrasker ham ved skiftet. 

Jeg havde sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham.

David Boysen
Tipsbladets fodboldekspert

Oliver Villadsen ville nemlig sagtens kunne begå sig på en endnu højere hylde, lyder vurderingen fra Boysen. 

– Prisen lyder utrolig lav. Jeg havde egentlig også sat næsen op efter mere end Nürnberg, hvis jeg var ham. Når en Nordsjælland-spiller skifter, så plejer der at være en pointe med det hele, så der er måske noget, du eller jeg ikke ved. Jeg havde ikke rynket på næsen, hvis han havde skiftet til PSV eller Feyenoord. Det ville være en passende hylde.

– Så jeg er overrasket over, at steppet bliver til en 2.Bundesliga-klub, og for en pris af kun en million euro. Jeg har selv udtalt, at han har været en af de bedste spiller i de to første runder af Superligaen, så jeg er meget overrasket, at det overhovedet er et interessant skifte for ham.

– Det er ikke et salg, vi kommer til at snakke om i fem år. Men det kan være, at det er en mand, de værdsætter meget i FC Nordsjælland. Ikke i forhold til prisen, men i forhold til, at han skal have lov til det, han gerne vil. Det må være ham selv, der har trukket på denne her knap, fordi Nordsjælland har penge nok til at sige nej tak til en million euro. Det må være noget, han selv har ønsket. 

Alligevel underkender han ikke Nürnberg. Det er nemlig en klub, der har tradition for at spille i Bundesligaen.

– Det er en klub, man forbinder med Bundesligaen. Altså det er en stor klub, så der er ikke noget der, men jeg er overrasket. Der er også Bundesliga-klubber, der godt kunne bruge ham, tænker jeg. 

– Fair nok, at Oliver Villadsen skulle videre. Det havde vi alle sammen spået, men vi havde nok ikke spået, at det skulle være for en million euro til en 2.Bundesliga-klub. 

22-årige Oliver Villadsen står noteret for 148 kampe i FC Nordsjælland-trøjen med otte mål til følge, men skal altså fremover tørne ud i Tyskland. 



Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Hænger Chido Obi ud

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Lukas Lerager tæt på denne klub

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Vildt skifte i Superligaen?

Har Brøndby-spiller på blokken

– Det er alvorligt og ret bekymrende

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK