Han er stadig ung, og det er et talent, vi har med at gøre, men David Boysen har endnu ikke set noget, der får ham til at juble over forsvarsspiller Ousmane Diao fra FC Midtjylland.
Senegaleseren er et af de første navne på holdkortet i FC Midtjylland, hvor han spiller ved siden af Mads Bech Sørensen i FC Midtjyllands midterforsvar, og selv om der er gode momenter og til tider et højt niveau, kan bundniveauet også være for lavt, ligesom der er blevet lavet nogle mærkværdige fejl, blundere og senest et åndssvagt rødt kort.
Sådan lyder dommen i hvert fald fra David Boysen.
Tipsbladets ekspert fortæller til SpilXperten-podcasten “Højt Spil”, hvad han tænker om Ousmane Diao.
– Det undrer mig. En klub, som går så meget op i statistikker og tal, og at alt skal være rigtigt og forkert, hvordan kan han så spille alle kampe?
– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.
– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, siger David Boysen til Højt Spil.
Mod Brøndby senest havde Diao en særdeles svær kamp over for Mileta Rajovic, der scorede begge Brøndbys mål i sejren på 2-0, og til sidst i opgøret tabte senegaleseren hovedet, da han lavede en hård tackling på Mathias Kvistgaarden, der gav et gult kort nummer to. Og dermed et rødt.
Selv Thomas Thomasberg kritiserede det faktum, at Diao i slutfasen af opgøret trak et rødt kort.
– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.
– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, sagde Thomas Thomasberg søndag efter nederlaget i Brøndby.
Den 20-årige midtstopper blev hentet til klubben fra Ikast og Herning fra FCM-ejerens anden klub, CD Mafra.
Mens der har været blundere og fejl defensivt, har Diao dog også vist noget klasse offensivt, hvor han har scoret et par gange – blandt andet i Champions League-kvalifikationen.
Defensivt har han også vist et højt topniveau til tider, og det er jo helt sikkert det, FC Midtjylland håber på, at han oftere og oftere viser. I september var han også nomineret som en af seks spillere til månedens unge spiller i Superligaen, efter han scorede to gange og stod for et oplæg.
Diao har en aftale med FC Midtjylland, der løber frem til sommeren 2029.
*Tipsbladet har rettet i artiklen og tilføjet, at Diao var en af seks nominerede til månedens unge spiller for september.
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
NYHEDER