Overrasket over FCM-spiller: Han er ringe

Tipsbladets kommentator David Boysen mener, at Ousmane Diao får lidt for lang snor i FC Midtjylland.



Han er stadig ung, og det er et talent, vi har med at gøre, men David Boysen har endnu ikke set noget, der får ham til at juble over forsvarsspiller Ousmane Diao fra FC Midtjylland.

Senegaleseren er et af de første navne på holdkortet i FC Midtjylland, hvor han spiller ved siden af Mads Bech Sørensen i FC Midtjyllands midterforsvar, og selv om der er gode momenter og til tider et højt niveau, kan bundniveauet også være for lavt, ligesom der er blevet lavet nogle mærkværdige fejl, blundere og senest et åndssvagt rødt kort.

Sådan lyder dommen i hvert fald fra David Boysen.

Tipsbladets ekspert fortæller til SpilXperten-podcasten “Højt Spil”, hvad han tænker om Ousmane Diao.

– Det undrer mig. En klub, som går så meget op i statistikker og tal, og at alt skal være rigtigt og forkert, hvordan kan han så spille alle kampe?

– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.

– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, siger David Boysen til Højt Spil.

Mod Brøndby senest havde Diao en særdeles svær kamp over for Mileta Rajovic, der scorede begge Brøndbys mål i sejren på 2-0, og til sidst i opgøret tabte senegaleseren hovedet, da han lavede en hård tackling på Mathias Kvistgaarden, der gav et gult kort nummer to. Og dermed et rødt.

Selv Thomas Thomasberg kritiserede det faktum, at Diao i slutfasen af opgøret trak et rødt kort.

– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.

– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, sagde Thomas Thomasberg søndag efter nederlaget i Brøndby.

Den 20-årige midtstopper blev hentet til klubben fra Ikast og Herning fra FCM-ejerens anden klub, CD Mafra.

Mens der har været blundere og fejl defensivt, har Diao dog også vist noget klasse offensivt, hvor han har scoret et par gange – blandt andet i Champions League-kvalifikationen.

Defensivt har han også vist et højt topniveau til tider, og det er jo helt sikkert det, FC Midtjylland håber på, at han oftere og oftere viser. I september var han også nomineret som en af seks spillere til månedens unge spiller i Superligaen, efter han scorede to gange og stod for et oplæg.

Diao har en aftale med FC Midtjylland, der løber frem til sommeren 2029.

*Tipsbladet har rettet i artiklen og tilføjet, at Diao var en af seks nominerede til månedens unge spiller for september.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Chelsea med historiens største PL-underskud

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Rasmus Højlund har ikke set det før

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Joakim Mæhle åbner op

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

En historisk katastrofe for Danmark

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres