Han er stadig ung, og det er et talent, vi har med at gøre, men David Boysen har endnu ikke set noget, der får ham til at juble over forsvarsspiller Ousmane Diao fra FC Midtjylland.
Senegaleseren er et af de første navne på holdkortet i FC Midtjylland, hvor han spiller ved siden af Mads Bech Sørensen i FC Midtjyllands midterforsvar, og selv om der er gode momenter og til tider et højt niveau, kan bundniveauet også være for lavt, ligesom der er blevet lavet nogle mærkværdige fejl, blundere og senest et åndssvagt rødt kort.
Sådan lyder dommen i hvert fald fra David Boysen.
Tipsbladets ekspert fortæller til SpilXperten-podcasten “Højt Spil”, hvad han tænker om Ousmane Diao.
– Det undrer mig. En klub, som går så meget op i statistikker og tal, og at alt skal være rigtigt og forkert, hvordan kan han så spille alle kampe?
– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.
– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, siger David Boysen til Højt Spil.
Mod Brøndby senest havde Diao en særdeles svær kamp over for Mileta Rajovic, der scorede begge Brøndbys mål i sejren på 2-0, og til sidst i opgøret tabte senegaleseren hovedet, da han lavede en hård tackling på Mathias Kvistgaarden, der gav et gult kort nummer to. Og dermed et rødt.
Selv Thomas Thomasberg kritiserede det faktum, at Diao i slutfasen af opgøret trak et rødt kort.
– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.
– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, sagde Thomas Thomasberg søndag efter nederlaget i Brøndby.
Den 20-årige midtstopper blev hentet til klubben fra Ikast og Herning fra FCM-ejerens anden klub, CD Mafra.
Mens der har været blundere og fejl defensivt, har Diao dog også vist noget klasse offensivt, hvor han har scoret et par gange – blandt andet i Champions League-kvalifikationen.
Defensivt har han også vist et højt topniveau til tider, og det er jo helt sikkert det, FC Midtjylland håber på, at han oftere og oftere viser. I september var han også nomineret som en af seks spillere til månedens unge spiller i Superligaen, efter han scorede to gange og stod for et oplæg.
Diao har en aftale med FC Midtjylland, der løber frem til sommeren 2029.
*Tipsbladet har rettet i artiklen og tilføjet, at Diao var en af seks nominerede til månedens unge spiller for september.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
