Overrasket over FCM-spiller: Han er ringe

Tipsbladets kommentator David Boysen mener, at Ousmane Diao får lidt for lang snor i FC Midtjylland.



Han er stadig ung, og det er et talent, vi har med at gøre, men David Boysen har endnu ikke set noget, der får ham til at juble over forsvarsspiller Ousmane Diao fra FC Midtjylland.

Senegaleseren er et af de første navne på holdkortet i FC Midtjylland, hvor han spiller ved siden af Mads Bech Sørensen i FC Midtjyllands midterforsvar, og selv om der er gode momenter og til tider et højt niveau, kan bundniveauet også være for lavt, ligesom der er blevet lavet nogle mærkværdige fejl, blundere og senest et åndssvagt rødt kort.

Sådan lyder dommen i hvert fald fra David Boysen.

Tipsbladets ekspert fortæller til SpilXperten-podcasten “Højt Spil”, hvad han tænker om Ousmane Diao.

– Det undrer mig. En klub, som går så meget op i statistikker og tal, og at alt skal være rigtigt og forkert, hvordan kan han så spille alle kampe?

– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.

– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, siger David Boysen til Højt Spil.

Mod Brøndby senest havde Diao en særdeles svær kamp over for Mileta Rajovic, der scorede begge Brøndbys mål i sejren på 2-0, og til sidst i opgøret tabte senegaleseren hovedet, da han lavede en hård tackling på Mathias Kvistgaarden, der gav et gult kort nummer to. Og dermed et rødt.

Selv Thomas Thomasberg kritiserede det faktum, at Diao i slutfasen af opgøret trak et rødt kort.

– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.

– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, sagde Thomas Thomasberg søndag efter nederlaget i Brøndby.

Den 20-årige midtstopper blev hentet til klubben fra Ikast og Herning fra FCM-ejerens anden klub, CD Mafra.

Mens der har været blundere og fejl defensivt, har Diao dog også vist noget klasse offensivt, hvor han har scoret et par gange – blandt andet i Champions League-kvalifikationen.

Defensivt har han også vist et højt topniveau til tider, og det er jo helt sikkert det, FC Midtjylland håber på, at han oftere og oftere viser. I september var han også nomineret som en af seks spillere til månedens unge spiller i Superligaen, efter han scorede to gange og stod for et oplæg.

Diao har en aftale med FC Midtjylland, der løber frem til sommeren 2029.

*Tipsbladet har rettet i artiklen og tilføjet, at Diao var en af seks nominerede til månedens unge spiller for september.






“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”


Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Helt vild med Oscar Schwartau

– Det vil være fuldstændigt magisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fælder hård Schmeichel-dom

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland