Overrasket over FCM-spiller: Han er ringe

Tipsbladets kommentator David Boysen mener, at Ousmane Diao får lidt for lang snor i FC Midtjylland.



Han er stadig ung, og det er et talent, vi har med at gøre, men David Boysen har endnu ikke set noget, der får ham til at juble over forsvarsspiller Ousmane Diao fra FC Midtjylland.

Senegaleseren er et af de første navne på holdkortet i FC Midtjylland, hvor han spiller ved siden af Mads Bech Sørensen i FC Midtjyllands midterforsvar, og selv om der er gode momenter og til tider et højt niveau, kan bundniveauet også være for lavt, ligesom der er blevet lavet nogle mærkværdige fejl, blundere og senest et åndssvagt rødt kort.

Sådan lyder dommen i hvert fald fra David Boysen.

Tipsbladets ekspert fortæller til SpilXperten-podcasten “Højt Spil”, hvad han tænker om Ousmane Diao.

– Det undrer mig. En klub, som går så meget op i statistikker og tal, og at alt skal være rigtigt og forkert, hvordan kan han så spille alle kampe?

– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.

– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, siger David Boysen til Højt Spil.

Mod Brøndby senest havde Diao en særdeles svær kamp over for Mileta Rajovic, der scorede begge Brøndbys mål i sejren på 2-0, og til sidst i opgøret tabte senegaleseren hovedet, da han lavede en hård tackling på Mathias Kvistgaarden, der gav et gult kort nummer to. Og dermed et rødt.

Selv Thomas Thomasberg kritiserede det faktum, at Diao i slutfasen af opgøret trak et rødt kort.

– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.

– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, sagde Thomas Thomasberg søndag efter nederlaget i Brøndby.

Den 20-årige midtstopper blev hentet til klubben fra Ikast og Herning fra FCM-ejerens anden klub, CD Mafra.

Mens der har været blundere og fejl defensivt, har Diao dog også vist noget klasse offensivt, hvor han har scoret et par gange – blandt andet i Champions League-kvalifikationen.

Defensivt har han også vist et højt topniveau til tider, og det er jo helt sikkert det, FC Midtjylland håber på, at han oftere og oftere viser. I september var han også nomineret som en af seks spillere til månedens unge spiller i Superligaen, efter han scorede to gange og stod for et oplæg.

Diao har en aftale med FC Midtjylland, der løber frem til sommeren 2029.

*Tipsbladet har rettet i artiklen og tilføjet, at Diao var en af seks nominerede til månedens unge spiller for september.





Stor Brøndby-stjerne skadet


To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Rune deler nyt efter mareridt

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

OB – Silkeborg IF

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

United-legende jubler over Patrick Dorgu

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Skidt nyt til Brian Riemer?

– Fuldstændig svigtet

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Angriber er færdig i Randers FC

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

‘Meget problematiske udtalelser’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Et slag fra førstepladsen

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser