Jesper Christiansen kan se frem til et et nyt job efter sommerferien.
Han er nemlig blevet forfremmet fra U19-assistent til U19-cheftræner i Brøndby IF.
Jeg havde ikke nogen intention om at skifte job nu.
Jesper ChristiansenNy U19-cheftræner i Brøndby
Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-spiller om den nye udfordring i klubben.
– Jeg var en lille smule overrasket, fordi jeg ikke har været der længere tid, end jeg har. Jeg var overrasket, men også utrolig glad og stolt. Det er jo klubben, der har besluttet, at jeg er klar, og det føler jeg også selv, at jeg er, så jeg ryster ikke på hånden, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet.
Den tidligere OB- og Randers-spiller nyder at være en del af Brøndby, og han sætter stor pris på fællesskabet.
– Jeg har været i Brøndby i et år, og jeg har fundet ud af, hvor fantastisk et sted det er at være. Jeg er bare grundlæggende glad for, at jeg kan fortsætte i Brøndby Masterclass. På det personlige plan er det en fantastisk spændende udfordring, og jeg glæder mig helt vildt til at blive cheftræner på U19-holdet efter sommerferien.
– Det, som der er tiltrækkende ved at være i Brøndby, er, at samarbejdet og fællesskabet er i højsædet.
– Projektet i Masterclass er noget, som vi gør i fællesskab, så det handler ikke så meget om mig. At jeg kan få lov til at stå i spidsen for U19-holdet, er jeg selvfølgelig glad og stolt over. Det handler primært om spillerne.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stopfyldt med talenter
Christiansen håber, at han kommer til at blive i Brøndby i mange år endnu. Han har lige nu underskrevet toårig aftale som U19-cheftræner.
– Jeg kan virkelig se mig selv i klubben, og det gør, at jeg er glad for det. Jeg havde ikke nogen intention om at skifte job nu, men jeg er utrolig stolt over, at jeg er klar til at bidrage og bære det videre.
At 44-årige Christiansen har et indgående kendskab til U19-truppen, kan vise sig at være en kæmpe fordel.
– Det, som driver mig, er unge mennesker. De årgange lige før man bliver voksen, er fantastiske, så det driver mig. Nu har jeg været omkring mange af spillerne i et års tid, så jeg kender mange af spillerne, så jeg har et godt bud på, hvordan vi skal få dem derhen, hvor de skal hen, så det er en fordel, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet og tilføjer.
– U19-truppen er stopfyldt med unge mennesker, der har potentiale til at ramme den øverste hylde, og dem er der mange af, principielt dem alle.
Den tidligere Superliga-spiller har tidligere været en del af SfB-Oure FA, hvor han var U19-cheftræner.
Han overtager for Menno van Dam, der er ny cheftræner i AaB.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE