Nyt job i Brøndby: Det var ikke min intention

Den tidligere Superliga-spiller Jesper Christiansen er ny U19-cheftræner i Brøndby, og han havde ikke regnet med at lande jobbet, siger Christiansen til Tipsbladet.



Jesper Christiansen kan se frem til et et nyt job efter sommerferien.

Han er nemlig blevet forfremmet fra U19-assistent til U19-cheftræner i Brøndby IF.

Jeg havde ikke nogen intention om at skifte job nu.

Jesper Christiansen
Ny U19-cheftræner i Brøndby

Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-spiller om den nye udfordring i klubben.

– Jeg var en lille smule overrasket, fordi jeg ikke har været der længere tid, end jeg har. Jeg var overrasket, men også utrolig glad og stolt. Det er jo klubben, der har besluttet, at jeg er klar, og det føler jeg også selv, at jeg er, så jeg ryster ikke på hånden, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet.

Den tidligere OB- og Randers-spiller nyder at være en del af Brøndby, og han sætter stor pris på fællesskabet.

– Jeg har været i Brøndby i et år, og jeg har fundet ud af, hvor fantastisk et sted det er at være. Jeg er bare grundlæggende glad for, at jeg kan fortsætte i Brøndby Masterclass. På det personlige plan er det en fantastisk spændende udfordring, og jeg glæder mig helt vildt til at blive cheftræner på U19-holdet efter sommerferien.

– Det, som der er tiltrækkende ved at være i Brøndby, er, at samarbejdet og fællesskabet er i højsædet.

– Projektet i Masterclass er noget, som vi gør i fællesskab, så det handler ikke så meget om mig. At jeg kan få lov til at stå i spidsen for U19-holdet, er jeg selvfølgelig glad og stolt over. Det handler primært om spillerne.

Artiklen fortsætter under billedet.

Jesper_C

Foto: Brøndby IF

Stopfyldt med talenter
Christiansen håber, at han kommer til at blive i Brøndby i mange år endnu. Han har lige nu underskrevet toårig aftale som U19-cheftræner.

– Jeg kan virkelig se mig selv i klubben, og det gør, at jeg er glad for det. Jeg havde ikke nogen intention om at skifte job nu, men jeg er utrolig stolt over, at jeg er klar til at bidrage og bære det videre.

At 44-årige Christiansen har et indgående kendskab til U19-truppen, kan vise sig at være en kæmpe fordel.

– Det, som driver mig, er unge mennesker. De årgange lige før man bliver voksen, er fantastiske, så det driver mig. Nu har jeg været omkring mange af spillerne i et års tid, så jeg kender mange af spillerne, så jeg har et godt bud på, hvordan vi skal få dem derhen, hvor de skal hen, så det er en fordel, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet og tilføjer.

– U19-truppen er stopfyldt med unge mennesker, der har potentiale til at ramme den øverste hylde, og dem er der mange af, principielt dem alle.

Den tidligere Superliga-spiller har tidligere været en del af SfB-Oure FA, hvor han var U19-cheftræner.

Han overtager for Menno van Dam,  der er ny cheftræner i AaB.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Ulve æder Gudinde i Bergamo

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Storklub lurer på Mohamed Salah

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Jagtet af FCK – nu skifter han

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

På vej til storklub

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Solgt for 285 millioner

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford