Thomasberg måber: Det er jo helt vildt

FC Midtjylland kan fejre jul på førstepladsen i Superligaen efter en helt vild stime. En stime, som cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke havde forventet.



Hvis der bliver fundet en ekstra lækker rødvin frem hjemme hos Thomas Thomasberg juleaften, så forstår man det godt. 

FC Midtjylland-træneren kan nemlig se frem til at holde jul på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende slutspurt, som tæller otte sejre og en enkelt uafgjort i de sidste ni spillerunder.

Som en anden sprinter er FC Midtjylland kommet fra baghjul og suset forbi FC København og Brøndby. Den havde de ikke set komme, hvis man spoler tiden tilbage til slut-august – midt-september, hvor FCM gik fire Superliga-kampe uden sejr. Det erkender Thomas Thomasberg overfor Tipsbladet.

Havde I forventet at ligge, hvor I gør? 

– Nej selvfølgelig havde vi ikke det, slår Thomas Thomasberg hurtigt fast. Han peger herefter på 2-0-sejren i Parken over FC København den 30. september som det store vendepunkt. Et nederlag her, og man havde været 11 point efter guldfavoritterne.

– Det gav rigtig meget til hele holdet og en lille smule til omverden. Altså den tro på at vi kunne sætte et eller andet sammen. At jeg så ikke havde forestillet mig, at det skulle blive otte sejre i ni kampe – det er jo helt vildt.

Den succesfulde FC Midtjylland-træner retter faktisk sig selv. Weekenden før FCK-sejren vandt man 2-1 over OB på et sejrsmål i det 94. minut af brasilianske Charles. Den sejr gav selvtillid og moral, og den tog Ulvene med i Parken. 

FC Midtjylland-spillerne fejrer Ola Brynhildsens 1-0-scoring, i hvad der viste sig at være efterårets vendepunkt mod FC København. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

Egentlig giver det meget god mening, at der lige skulle gå lidt tid, før alt begyndte at klikke i FC Midtjylland. Thomasberg har selv indrømmet, at det har været en fordel for dem, at de ikke skulle spille europæisk, men det er også værd at huske, at klubben skiftede en del ud på spillerfronten i sommer. 

Mange nye er kommet til, og sådan noget tager tid at få på plads. 

– Vi skifter mange spillere sidst i vinduet, så holdet fik sat sig over de seneste to en halv måned her, siger han og uddyber:

– Vi fik nogle dygtige og kampafgørende spillere ind, som gjorde, at vi kunne skifte stærkere ind og ændre forløbene under kampene. Vi har haft tre angribere, som på skift har scoret mål.

Cho Gue-sung, Ola Brynhildsen og Franculino har tilsammen scoret 18 Superligamål i efteråret. 

Kan godt følge eksperterne
Som tidligere nævnt ramte FC Midtjylland lige et bump på vejen, inden man satte den imponerende efterårsslutspurt sammen. Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen var eksempelvis ude og sige, at truppen var blevet samlet alt for sent, og at det var useriøst at tale mesterskab. FC Midtjylland er heller ikke gået fri af kritik i Tipsbladets spalter. 

Klip frem til i dag, og Thomasberg, Steinlein og co. kan le sidst. Thomas Thomasberg går dog ikke og bærer nag, og han mener ikke, at medier og eksperter har været for unfair mod ham og Superligaens duksehold. 

– Jeg kan jo godt følge det lidt, når du er så mange point efter og skal ind i Parken og spille. 

– De har jo den fordel, at de altid kan konstatere på det, der er sket. Så kan de sige noget otte runder tidligere og noget andet otte runder efter. Det vil jeg sgu hellere lade dem omkring, i stedet for at vi føler os lidt uretfærdigt behandlet. 

Han kan konstatere, at FC Midtjylland minimum har scoret to gange i de seneste ti Superligakampe, og at hans hold absolut har rykket sig i løbet af efteråret på flere parametre. 

FC Midtjylland er gået på vinterpause to point foran Brøndby og tre point foran FC København.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: Sådan starter AGF og FCM

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Sean Dyche fyret

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nægtet Brøndby-skifte

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

– Hold nu kæft med Arsenal!