Hvis der bliver fundet en ekstra lækker rødvin frem hjemme hos Thomas Thomasberg juleaften, så forstår man det godt.
FC Midtjylland-træneren kan nemlig se frem til at holde jul på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende slutspurt, som tæller otte sejre og en enkelt uafgjort i de sidste ni spillerunder.
Som en anden sprinter er FC Midtjylland kommet fra baghjul og suset forbi FC København og Brøndby. Den havde de ikke set komme, hvis man spoler tiden tilbage til slut-august – midt-september, hvor FCM gik fire Superliga-kampe uden sejr. Det erkender Thomas Thomasberg overfor Tipsbladet.
Havde I forventet at ligge, hvor I gør?
– Nej selvfølgelig havde vi ikke det, slår Thomas Thomasberg hurtigt fast. Han peger herefter på 2-0-sejren i Parken over FC København den 30. september som det store vendepunkt. Et nederlag her, og man havde været 11 point efter guldfavoritterne.
– Det gav rigtig meget til hele holdet og en lille smule til omverden. Altså den tro på at vi kunne sætte et eller andet sammen. At jeg så ikke havde forestillet mig, at det skulle blive otte sejre i ni kampe – det er jo helt vildt.
Den succesfulde FC Midtjylland-træner retter faktisk sig selv. Weekenden før FCK-sejren vandt man 2-1 over OB på et sejrsmål i det 94. minut af brasilianske Charles. Den sejr gav selvtillid og moral, og den tog Ulvene med i Parken.
FC Midtjylland-spillerne fejrer Ola Brynhildsens 1-0-scoring, i hvad der viste sig at være efterårets vendepunkt mod FC København. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Egentlig giver det meget god mening, at der lige skulle gå lidt tid, før alt begyndte at klikke i FC Midtjylland. Thomasberg har selv indrømmet, at det har været en fordel for dem, at de ikke skulle spille europæisk, men det er også værd at huske, at klubben skiftede en del ud på spillerfronten i sommer.
Mange nye er kommet til, og sådan noget tager tid at få på plads.
– Vi skifter mange spillere sidst i vinduet, så holdet fik sat sig over de seneste to en halv måned her, siger han og uddyber:
– Vi fik nogle dygtige og kampafgørende spillere ind, som gjorde, at vi kunne skifte stærkere ind og ændre forløbene under kampene. Vi har haft tre angribere, som på skift har scoret mål.
Cho Gue-sung, Ola Brynhildsen og Franculino har tilsammen scoret 18 Superligamål i efteråret.
Kan godt følge eksperterne
Som tidligere nævnt ramte FC Midtjylland lige et bump på vejen, inden man satte den imponerende efterårsslutspurt sammen. Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen var eksempelvis ude og sige, at truppen var blevet samlet alt for sent, og at det var useriøst at tale mesterskab. FC Midtjylland er heller ikke gået fri af kritik i Tipsbladets spalter.
Klip frem til i dag, og Thomasberg, Steinlein og co. kan le sidst. Thomas Thomasberg går dog ikke og bærer nag, og han mener ikke, at medier og eksperter har været for unfair mod ham og Superligaens duksehold.
– Jeg kan jo godt følge det lidt, når du er så mange point efter og skal ind i Parken og spille.
– De har jo den fordel, at de altid kan konstatere på det, der er sket. Så kan de sige noget otte runder tidligere og noget andet otte runder efter. Det vil jeg sgu hellere lade dem omkring, i stedet for at vi føler os lidt uretfærdigt behandlet.
Han kan konstatere, at FC Midtjylland minimum har scoret to gange i de seneste ti Superligakampe, og at hans hold absolut har rykket sig i løbet af efteråret på flere parametre.
FC Midtjylland er gået på vinterpause to point foran Brøndby og tre point foran FC København.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Supercomputer spår FCM-nedtur
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER