Hvis der bliver fundet en ekstra lækker rødvin frem hjemme hos Thomas Thomasberg juleaften, så forstår man det godt.
FC Midtjylland-træneren kan nemlig se frem til at holde jul på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende slutspurt, som tæller otte sejre og en enkelt uafgjort i de sidste ni spillerunder.
Som en anden sprinter er FC Midtjylland kommet fra baghjul og suset forbi FC København og Brøndby. Den havde de ikke set komme, hvis man spoler tiden tilbage til slut-august – midt-september, hvor FCM gik fire Superliga-kampe uden sejr. Det erkender Thomas Thomasberg overfor Tipsbladet.
Havde I forventet at ligge, hvor I gør?
– Nej selvfølgelig havde vi ikke det, slår Thomas Thomasberg hurtigt fast. Han peger herefter på 2-0-sejren i Parken over FC København den 30. september som det store vendepunkt. Et nederlag her, og man havde været 11 point efter guldfavoritterne.
– Det gav rigtig meget til hele holdet og en lille smule til omverden. Altså den tro på at vi kunne sætte et eller andet sammen. At jeg så ikke havde forestillet mig, at det skulle blive otte sejre i ni kampe – det er jo helt vildt.
Den succesfulde FC Midtjylland-træner retter faktisk sig selv. Weekenden før FCK-sejren vandt man 2-1 over OB på et sejrsmål i det 94. minut af brasilianske Charles. Den sejr gav selvtillid og moral, og den tog Ulvene med i Parken.
FC Midtjylland-spillerne fejrer Ola Brynhildsens 1-0-scoring, i hvad der viste sig at være efterårets vendepunkt mod FC København. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Egentlig giver det meget god mening, at der lige skulle gå lidt tid, før alt begyndte at klikke i FC Midtjylland. Thomasberg har selv indrømmet, at det har været en fordel for dem, at de ikke skulle spille europæisk, men det er også værd at huske, at klubben skiftede en del ud på spillerfronten i sommer.
Mange nye er kommet til, og sådan noget tager tid at få på plads.
– Vi skifter mange spillere sidst i vinduet, så holdet fik sat sig over de seneste to en halv måned her, siger han og uddyber:
– Vi fik nogle dygtige og kampafgørende spillere ind, som gjorde, at vi kunne skifte stærkere ind og ændre forløbene under kampene. Vi har haft tre angribere, som på skift har scoret mål.
Cho Gue-sung, Ola Brynhildsen og Franculino har tilsammen scoret 18 Superligamål i efteråret.
Kan godt følge eksperterne
Som tidligere nævnt ramte FC Midtjylland lige et bump på vejen, inden man satte den imponerende efterårsslutspurt sammen. Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen var eksempelvis ude og sige, at truppen var blevet samlet alt for sent, og at det var useriøst at tale mesterskab. FC Midtjylland er heller ikke gået fri af kritik i Tipsbladets spalter.
Klip frem til i dag, og Thomasberg, Steinlein og co. kan le sidst. Thomas Thomasberg går dog ikke og bærer nag, og han mener ikke, at medier og eksperter har været for unfair mod ham og Superligaens duksehold.
– Jeg kan jo godt følge det lidt, når du er så mange point efter og skal ind i Parken og spille.
– De har jo den fordel, at de altid kan konstatere på det, der er sket. Så kan de sige noget otte runder tidligere og noget andet otte runder efter. Det vil jeg sgu hellere lade dem omkring, i stedet for at vi føler os lidt uretfærdigt behandlet.
Han kan konstatere, at FC Midtjylland minimum har scoret to gange i de seneste ti Superligakampe, og at hans hold absolut har rykket sig i løbet af efteråret på flere parametre.
FC Midtjylland er gået på vinterpause to point foran Brøndby og tre point foran FC København.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag