Overtalt af Lössl: Jeg vil slutte karrieren i FCM

Erik Sviatchenko håber at vende hjem til FC Midtjylland og slutte sin aktive karriere.



I disse dage er Jonas Lössl på besøg hos sin gode ven og tidligere holdkammerat, Erik Sviatchenko, i Houston. 

Men det virker ikke til, at det kun for at drikke kaffe og se på store skyskrabere, at FC Midtjylland-keeperen er rejst over Atlanten for at besøge sin gode kammerat, da der meget vel kunne lægge et skjult ærinde bag besøget.

– Jonas Lössl er i øjeblikket i Houston for at besøge mig. Han udtalte sig, at han gerne vil tage medalje med over Atlanten og vise mig, at han havde vundet noget i sin karriere. Det er fedt at se, at FC Midtjylland er tilbage på tronen. 

Har han også forsøgt at overtale dig om at vende retur til FC Midtjylland?

– Haha. Ja, det har han. Vi snakker også om det, og jeg bliver helt nostalgisk af at tænke på tiden i FC Midtjylland, men lige nu er jeg også i noget rigtig spændende, som jeg trives i, og jeg føler, at jeg har lagt på og er blevet en bedre fodboldspiller her. 

Der skal dog to til en tango, hvis Erik Sviatchenkos ønske om at vende hjem til FC Midtjylland skal blive virkelighed, og derfor gør den tidligere FCM-anfører da også sit for at gøre opmærksom på sig selv, da han håber at der en dag kan være plads til ham hos "Ulvene fra Heden".

– Jeg gør mig da til for, at jeg en dag kan vende hjem, og der er det selvfølgelig FC Midtjylland, jeg håber, at jeg kan vende retur til. Jeg håber på, at de kan finde plads. Det er min store drøm, og hvis jeg kunne tegne min karriere, så er det der, jeg vender tilbage og slutter min karriere med stor succes. 

Erik Sviatchenko gør sig i øjeblikket til i MLS for Houston Dynamo, hvor han har været at finde siden marts sidste år. Her er det indtil videre blevet til 47 kampe med et enkelt mål til følge for den 32-årige forsvarsspiller. 

Noget flere kampe er det dog blevet til i FC Midtjylland, hvor den tidligere klubanfører står noteret for 319 kampe, og står det til hovedpersonen selv, har han altså ikke spillet sin sidste kamp for på MCH Arena. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Sender opfordring til Superliga-træner

I dialog med Steve Cooper

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal