Overtalt af Lössl: Jeg vil slutte karrieren i FCM

Erik Sviatchenko håber at vende hjem til FC Midtjylland og slutte sin aktive karriere.



I disse dage er Jonas Lössl på besøg hos sin gode ven og tidligere holdkammerat, Erik Sviatchenko, i Houston. 

Men det virker ikke til, at det kun for at drikke kaffe og se på store skyskrabere, at FC Midtjylland-keeperen er rejst over Atlanten for at besøge sin gode kammerat, da der meget vel kunne lægge et skjult ærinde bag besøget.

– Jonas Lössl er i øjeblikket i Houston for at besøge mig. Han udtalte sig, at han gerne vil tage medalje med over Atlanten og vise mig, at han havde vundet noget i sin karriere. Det er fedt at se, at FC Midtjylland er tilbage på tronen. 

Har han også forsøgt at overtale dig om at vende retur til FC Midtjylland?

– Haha. Ja, det har han. Vi snakker også om det, og jeg bliver helt nostalgisk af at tænke på tiden i FC Midtjylland, men lige nu er jeg også i noget rigtig spændende, som jeg trives i, og jeg føler, at jeg har lagt på og er blevet en bedre fodboldspiller her. 

Der skal dog to til en tango, hvis Erik Sviatchenkos ønske om at vende hjem til FC Midtjylland skal blive virkelighed, og derfor gør den tidligere FCM-anfører da også sit for at gøre opmærksom på sig selv, da han håber at der en dag kan være plads til ham hos "Ulvene fra Heden".

– Jeg gør mig da til for, at jeg en dag kan vende hjem, og der er det selvfølgelig FC Midtjylland, jeg håber, at jeg kan vende retur til. Jeg håber på, at de kan finde plads. Det er min store drøm, og hvis jeg kunne tegne min karriere, så er det der, jeg vender tilbage og slutter min karriere med stor succes. 

Erik Sviatchenko gør sig i øjeblikket til i MLS for Houston Dynamo, hvor han har været at finde siden marts sidste år. Her er det indtil videre blevet til 47 kampe med et enkelt mål til følge for den 32-årige forsvarsspiller. 

Noget flere kampe er det dog blevet til i FC Midtjylland, hvor den tidligere klubanfører står noteret for 319 kampe, og står det til hovedpersonen selv, har han altså ikke spillet sin sidste kamp for på MCH Arena. 





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer