I disse dage er Jonas Lössl på besøg hos sin gode ven og tidligere holdkammerat, Erik Sviatchenko, i Houston.
Men det virker ikke til, at det kun for at drikke kaffe og se på store skyskrabere, at FC Midtjylland-keeperen er rejst over Atlanten for at besøge sin gode kammerat, da der meget vel kunne lægge et skjult ærinde bag besøget.
– Jonas Lössl er i øjeblikket i Houston for at besøge mig. Han udtalte sig, at han gerne vil tage medalje med over Atlanten og vise mig, at han havde vundet noget i sin karriere. Det er fedt at se, at FC Midtjylland er tilbage på tronen.
Har han også forsøgt at overtale dig om at vende retur til FC Midtjylland?
– Haha. Ja, det har han. Vi snakker også om det, og jeg bliver helt nostalgisk af at tænke på tiden i FC Midtjylland, men lige nu er jeg også i noget rigtig spændende, som jeg trives i, og jeg føler, at jeg har lagt på og er blevet en bedre fodboldspiller her.
Der skal dog to til en tango, hvis Erik Sviatchenkos ønske om at vende hjem til FC Midtjylland skal blive virkelighed, og derfor gør den tidligere FCM-anfører da også sit for at gøre opmærksom på sig selv, da han håber at der en dag kan være plads til ham hos "Ulvene fra Heden".
– Jeg gør mig da til for, at jeg en dag kan vende hjem, og der er det selvfølgelig FC Midtjylland, jeg håber, at jeg kan vende retur til. Jeg håber på, at de kan finde plads. Det er min store drøm, og hvis jeg kunne tegne min karriere, så er det der, jeg vender tilbage og slutter min karriere med stor succes.
Erik Sviatchenko gør sig i øjeblikket til i MLS for Houston Dynamo, hvor han har været at finde siden marts sidste år. Her er det indtil videre blevet til 47 kampe med et enkelt mål til følge for den 32-årige forsvarsspiller.
Noget flere kampe er det dog blevet til i FC Midtjylland, hvor den tidligere klubanfører står noteret for 319 kampe, og står det til hovedpersonen selv, har han altså ikke spillet sin sidste kamp for på MCH Arena.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Vild finale-fejring: Prins var med
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER