I disse dage er Jonas Lössl på besøg hos sin gode ven og tidligere holdkammerat, Erik Sviatchenko, i Houston.
Men det virker ikke til, at det kun for at drikke kaffe og se på store skyskrabere, at FC Midtjylland-keeperen er rejst over Atlanten for at besøge sin gode kammerat, da der meget vel kunne lægge et skjult ærinde bag besøget.
– Jonas Lössl er i øjeblikket i Houston for at besøge mig. Han udtalte sig, at han gerne vil tage medalje med over Atlanten og vise mig, at han havde vundet noget i sin karriere. Det er fedt at se, at FC Midtjylland er tilbage på tronen.
Har han også forsøgt at overtale dig om at vende retur til FC Midtjylland?
– Haha. Ja, det har han. Vi snakker også om det, og jeg bliver helt nostalgisk af at tænke på tiden i FC Midtjylland, men lige nu er jeg også i noget rigtig spændende, som jeg trives i, og jeg føler, at jeg har lagt på og er blevet en bedre fodboldspiller her.
Der skal dog to til en tango, hvis Erik Sviatchenkos ønske om at vende hjem til FC Midtjylland skal blive virkelighed, og derfor gør den tidligere FCM-anfører da også sit for at gøre opmærksom på sig selv, da han håber at der en dag kan være plads til ham hos "Ulvene fra Heden".
– Jeg gør mig da til for, at jeg en dag kan vende hjem, og der er det selvfølgelig FC Midtjylland, jeg håber, at jeg kan vende retur til. Jeg håber på, at de kan finde plads. Det er min store drøm, og hvis jeg kunne tegne min karriere, så er det der, jeg vender tilbage og slutter min karriere med stor succes.
Erik Sviatchenko gør sig i øjeblikket til i MLS for Houston Dynamo, hvor han har været at finde siden marts sidste år. Her er det indtil videre blevet til 47 kampe med et enkelt mål til følge for den 32-årige forsvarsspiller.
Noget flere kampe er det dog blevet til i FC Midtjylland, hvor den tidligere klubanfører står noteret for 319 kampe, og står det til hovedpersonen selv, har han altså ikke spillet sin sidste kamp for på MCH Arena.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT