Lössl rækker hånden op: Tvivler på FCM-guld

FC Midtjylland har ti point op til førstepladsen, efter at holdet tabte 1-2 til OB efter scoring i overtiden.



– Hvis man gerne vil vinde mesterskaber, skal man kunne vinde en kamp som denne. Det er der ingen tvivl om, og vi rækker hånden op, og kigger os selv i spejlet alle sammen

Sådan lyder den barske udlægning fra FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, efter at hans hold tabte 1-2 på hjemmebane mod OB.

Fynboerne scorede sejrsmålet i overtiden, og det er målmanden alt andet end tilfreds med.

– Vi tabte fortjent. Det er ærgerligt.

– Vi lukkede mål ind i overtiden af begge halvlege, og det er imod vores principper og de aftaler, som vi har internt, og det var ikke godt nok. Det var forfærdelige tidspunkter at lukke mål ind på.

– Der er ikke så mange undskyldninger. Det var vores niende kamp i oktober, men vi skulle have håndteret kampen bedre. Vi skulle have kommet med mere energi, siger Jonas Lössl.

Nederlaget betyder, at midtjyderne nu er på ottendepladsen med 21 point efter 15 runder, og holdet har hele 10 point op til førende FC Nordsjælland.

Modsat fik OB med sejren rykket sig fra niende- til fjerdepladsen, og fynboerne har nu 22 point efter en skrækkelig sæsonstart, der bød på et enkelt point i de fem første runder.

Derfor tør OB-anfører Jeppe Tverskov også kigge op i tabellen nu.

– Vi vidste, at vi kunne rykke os rigtig meget i tabellen, hvis vi vandt. Indtil nu har vi kun kigget nedad, og det gør vi stadigvæk, fordi det hele er så tæt.

– Omvendt ville det også klæde os, hvis vi tillader os at kigge lidt op i tabellen, for vi er dem, der er i bedst form lige nu, siger Jeppe Tverskov med henvisning til, at OB er ubesejret i syv kampe.

OB-træner Andreas Alm har store roser til sit mandskab for præstationen mod FCM.

– Det var vores bedste præstation i sæsonen mod en svær modstander på udebane. Vores første halvleg var rigtig stærk, og selv om Midtjylland pressede mere på i anden halvleg, spillede vi stadig godt og havde vores muligheder.

– Vores store arbejdsindsats og stærke defensiv gjorde, at vi også kunne vinde til sidst, siger Andreas Alm.

I næste runde af Superligaen skal OB i aktion mod Brøndby IF, mens FCM spiller mod FC Nordsjælland. Inden da skal midtjyderne dog i europæisk aktion, når østrigske Sturm Graz kommer på besøg torsdag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv