Lössl rækker hånden op: Tvivler på FCM-guld

FC Midtjylland har ti point op til førstepladsen, efter at holdet tabte 1-2 til OB efter scoring i overtiden.



– Hvis man gerne vil vinde mesterskaber, skal man kunne vinde en kamp som denne. Det er der ingen tvivl om, og vi rækker hånden op, og kigger os selv i spejlet alle sammen

Sådan lyder den barske udlægning fra FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, efter at hans hold tabte 1-2 på hjemmebane mod OB.

Fynboerne scorede sejrsmålet i overtiden, og det er målmanden alt andet end tilfreds med.

– Vi tabte fortjent. Det er ærgerligt.

– Vi lukkede mål ind i overtiden af begge halvlege, og det er imod vores principper og de aftaler, som vi har internt, og det var ikke godt nok. Det var forfærdelige tidspunkter at lukke mål ind på.

– Der er ikke så mange undskyldninger. Det var vores niende kamp i oktober, men vi skulle have håndteret kampen bedre. Vi skulle have kommet med mere energi, siger Jonas Lössl.

Nederlaget betyder, at midtjyderne nu er på ottendepladsen med 21 point efter 15 runder, og holdet har hele 10 point op til førende FC Nordsjælland.

Modsat fik OB med sejren rykket sig fra niende- til fjerdepladsen, og fynboerne har nu 22 point efter en skrækkelig sæsonstart, der bød på et enkelt point i de fem første runder.

Derfor tør OB-anfører Jeppe Tverskov også kigge op i tabellen nu.

– Vi vidste, at vi kunne rykke os rigtig meget i tabellen, hvis vi vandt. Indtil nu har vi kun kigget nedad, og det gør vi stadigvæk, fordi det hele er så tæt.

– Omvendt ville det også klæde os, hvis vi tillader os at kigge lidt op i tabellen, for vi er dem, der er i bedst form lige nu, siger Jeppe Tverskov med henvisning til, at OB er ubesejret i syv kampe.

OB-træner Andreas Alm har store roser til sit mandskab for præstationen mod FCM.

– Det var vores bedste præstation i sæsonen mod en svær modstander på udebane. Vores første halvleg var rigtig stærk, og selv om Midtjylland pressede mere på i anden halvleg, spillede vi stadig godt og havde vores muligheder.

– Vores store arbejdsindsats og stærke defensiv gjorde, at vi også kunne vinde til sidst, siger Andreas Alm.

I næste runde af Superligaen skal OB i aktion mod Brøndby IF, mens FCM spiller mod FC Nordsjælland. Inden da skal midtjyderne dog i europæisk aktion, når østrigske Sturm Graz kommer på besøg torsdag.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Han er færdig i Brøndby

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag