Lössl rækker hånden op: Tvivler på FCM-guld

FC Midtjylland har ti point op til førstepladsen, efter at holdet tabte 1-2 til OB efter scoring i overtiden.



– Hvis man gerne vil vinde mesterskaber, skal man kunne vinde en kamp som denne. Det er der ingen tvivl om, og vi rækker hånden op, og kigger os selv i spejlet alle sammen

Sådan lyder den barske udlægning fra FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, efter at hans hold tabte 1-2 på hjemmebane mod OB.

Fynboerne scorede sejrsmålet i overtiden, og det er målmanden alt andet end tilfreds med.

– Vi tabte fortjent. Det er ærgerligt.

– Vi lukkede mål ind i overtiden af begge halvlege, og det er imod vores principper og de aftaler, som vi har internt, og det var ikke godt nok. Det var forfærdelige tidspunkter at lukke mål ind på.

– Der er ikke så mange undskyldninger. Det var vores niende kamp i oktober, men vi skulle have håndteret kampen bedre. Vi skulle have kommet med mere energi, siger Jonas Lössl.

Nederlaget betyder, at midtjyderne nu er på ottendepladsen med 21 point efter 15 runder, og holdet har hele 10 point op til førende FC Nordsjælland.

Modsat fik OB med sejren rykket sig fra niende- til fjerdepladsen, og fynboerne har nu 22 point efter en skrækkelig sæsonstart, der bød på et enkelt point i de fem første runder.

Derfor tør OB-anfører Jeppe Tverskov også kigge op i tabellen nu.

– Vi vidste, at vi kunne rykke os rigtig meget i tabellen, hvis vi vandt. Indtil nu har vi kun kigget nedad, og det gør vi stadigvæk, fordi det hele er så tæt.

– Omvendt ville det også klæde os, hvis vi tillader os at kigge lidt op i tabellen, for vi er dem, der er i bedst form lige nu, siger Jeppe Tverskov med henvisning til, at OB er ubesejret i syv kampe.

OB-træner Andreas Alm har store roser til sit mandskab for præstationen mod FCM.

– Det var vores bedste præstation i sæsonen mod en svær modstander på udebane. Vores første halvleg var rigtig stærk, og selv om Midtjylland pressede mere på i anden halvleg, spillede vi stadig godt og havde vores muligheder.

– Vores store arbejdsindsats og stærke defensiv gjorde, at vi også kunne vinde til sidst, siger Andreas Alm.

I næste runde af Superligaen skal OB i aktion mod Brøndby IF, mens FCM spiller mod FC Nordsjælland. Inden da skal midtjyderne dog i europæisk aktion, når østrigske Sturm Graz kommer på besøg torsdag.

/ritzau/





– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer