– Hvis man gerne vil vinde mesterskaber, skal man kunne vinde en kamp som denne. Det er der ingen tvivl om, og vi rækker hånden op, og kigger os selv i spejlet alle sammen
Sådan lyder den barske udlægning fra FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, efter at hans hold tabte 1-2 på hjemmebane mod OB.
Fynboerne scorede sejrsmålet i overtiden, og det er målmanden alt andet end tilfreds med.
– Vi tabte fortjent. Det er ærgerligt.
– Vi lukkede mål ind i overtiden af begge halvlege, og det er imod vores principper og de aftaler, som vi har internt, og det var ikke godt nok. Det var forfærdelige tidspunkter at lukke mål ind på.
– Der er ikke så mange undskyldninger. Det var vores niende kamp i oktober, men vi skulle have håndteret kampen bedre. Vi skulle have kommet med mere energi, siger Jonas Lössl.
Nederlaget betyder, at midtjyderne nu er på ottendepladsen med 21 point efter 15 runder, og holdet har hele 10 point op til førende FC Nordsjælland.
Modsat fik OB med sejren rykket sig fra niende- til fjerdepladsen, og fynboerne har nu 22 point efter en skrækkelig sæsonstart, der bød på et enkelt point i de fem første runder.
Derfor tør OB-anfører Jeppe Tverskov også kigge op i tabellen nu.
– Vi vidste, at vi kunne rykke os rigtig meget i tabellen, hvis vi vandt. Indtil nu har vi kun kigget nedad, og det gør vi stadigvæk, fordi det hele er så tæt.
– Omvendt ville det også klæde os, hvis vi tillader os at kigge lidt op i tabellen, for vi er dem, der er i bedst form lige nu, siger Jeppe Tverskov med henvisning til, at OB er ubesejret i syv kampe.
OB-træner Andreas Alm har store roser til sit mandskab for præstationen mod FCM.
– Det var vores bedste præstation i sæsonen mod en svær modstander på udebane. Vores første halvleg var rigtig stærk, og selv om Midtjylland pressede mere på i anden halvleg, spillede vi stadig godt og havde vores muligheder.
– Vores store arbejdsindsats og stærke defensiv gjorde, at vi også kunne vinde til sidst, siger Andreas Alm.
I næste runde af Superligaen skal OB i aktion mod Brøndby IF, mens FCM spiller mod FC Nordsjælland. Inden da skal midtjyderne dog i europæisk aktion, når østrigske Sturm Graz kommer på besøg torsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER