Lössl rækker hånden op: Tvivler på FCM-guld

FC Midtjylland har ti point op til førstepladsen, efter at holdet tabte 1-2 til OB efter scoring i overtiden.



– Hvis man gerne vil vinde mesterskaber, skal man kunne vinde en kamp som denne. Det er der ingen tvivl om, og vi rækker hånden op, og kigger os selv i spejlet alle sammen

Sådan lyder den barske udlægning fra FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, efter at hans hold tabte 1-2 på hjemmebane mod OB.

Fynboerne scorede sejrsmålet i overtiden, og det er målmanden alt andet end tilfreds med.

– Vi tabte fortjent. Det er ærgerligt.

– Vi lukkede mål ind i overtiden af begge halvlege, og det er imod vores principper og de aftaler, som vi har internt, og det var ikke godt nok. Det var forfærdelige tidspunkter at lukke mål ind på.

– Der er ikke så mange undskyldninger. Det var vores niende kamp i oktober, men vi skulle have håndteret kampen bedre. Vi skulle have kommet med mere energi, siger Jonas Lössl.

Nederlaget betyder, at midtjyderne nu er på ottendepladsen med 21 point efter 15 runder, og holdet har hele 10 point op til førende FC Nordsjælland.

Modsat fik OB med sejren rykket sig fra niende- til fjerdepladsen, og fynboerne har nu 22 point efter en skrækkelig sæsonstart, der bød på et enkelt point i de fem første runder.

Derfor tør OB-anfører Jeppe Tverskov også kigge op i tabellen nu.

– Vi vidste, at vi kunne rykke os rigtig meget i tabellen, hvis vi vandt. Indtil nu har vi kun kigget nedad, og det gør vi stadigvæk, fordi det hele er så tæt.

– Omvendt ville det også klæde os, hvis vi tillader os at kigge lidt op i tabellen, for vi er dem, der er i bedst form lige nu, siger Jeppe Tverskov med henvisning til, at OB er ubesejret i syv kampe.

OB-træner Andreas Alm har store roser til sit mandskab for præstationen mod FCM.

– Det var vores bedste præstation i sæsonen mod en svær modstander på udebane. Vores første halvleg var rigtig stærk, og selv om Midtjylland pressede mere på i anden halvleg, spillede vi stadig godt og havde vores muligheder.

– Vores store arbejdsindsats og stærke defensiv gjorde, at vi også kunne vinde til sidst, siger Andreas Alm.

I næste runde af Superligaen skal OB i aktion mod Brøndby IF, mens FCM spiller mod FC Nordsjælland. Inden da skal midtjyderne dog i europæisk aktion, når østrigske Sturm Graz kommer på besøg torsdag.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Raser over Brian Riemer-interview

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’