Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?
Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.
Vi begynder med AGF, der år efter år har været blandt de Superliga-klubber, hvor overgangen fra ungdoms- til Superliga-fodbold har set sværest ud.
AGF
Spillerbudget: 80 millioner kroner (4. i Superligaen)
Vinterplacering: Nummer 4 med fem point op til FCK og FCM
Gennemsnitsalder: 28,6 år (ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Kristian Arnstad, dyrt indkøbt profil hentet i Anderlecht sidste sommer
Bedste udlænding: Gift Links, en af ligaens bedste kantspillere
AGF i efteråret 2024
Klubtrænet: 2,6 procent
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 420 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 71,3 procent
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Jesper Hansen og Frederik Tingager, hver 1.530 minutter fordelt på 17 kampe (maksimal spilletid)
Udlandet: 26,1 procent
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.385 minutter på 16 kampe
AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe
Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe
Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe
ANALYSE
AGF ligner virkelig sig selv.
En masse erfarne spillere, der kom til klubben med god ballast fra andre Superliga-klubber, udgør stammen og gør AGF til Superligaens ældste og mest sammenspillede hold.
Det gør i de gode perioder AGF til en force i toppen af dansk fodbold, hvor holdet bliver umådelig svært at bryde ned og score på, mens AGF i begyndelsen af sæsonen også spillede noget god angrebsfodbold og scorede mange mål indtil Gift Links’ skade.
Som AGF-cheftræner Uwe Rösler sagde med et glimt i øjet på en nylig presseseance med Tipsbladet og et par andre medier, sætter han meget pris på erfaring, og det har givet AGF gode resultater i Superligaen.
Der, hvor AGF til gengæld ikke er førende, er i at få egenudviklede spillere bragt frem og ind i Superliga-truppen.
Thomas Kristensen og Adam Daghim, der har spillet i Udinese og Red Bull Salzburg siden sommertransfervinduet i 2023, havde hevet gennemsnittet langt op i AGF.
Albert Grønbæk, der skiftede til Bodø/Glimt i 2022 og nu er Premier League-spiller i Southampton, havde selvfølgelig også pyntet.
Men de tre dygtige AGF’ere spiller altså ikke i klubben, og en af den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensens erklærede målsætninger og arbejdsopgaver er at få flere egenudviklede spillere ind på førsteholdet og til at blive profiler.
For der hænger AGF bare sort på hvidt efter; AGF er med stor afstand det hold i Superligaen, der giver de egenudviklede mindst spilletid, og der nytter det ikke noget at pege på Mikkel Duelund og Mikael Anderson, som FC Midtjylland snuppede fra Fredensvang omkring 13-års alderen, som er aldersgrænsen for, hvornår man målrettet må hente ungdomsspillere i andre danske klubber.
Et sådant 'tyveri' (regn også Viktor Fischer med i den kategori) må aldrig ske igen i AGF, som direktør Jacob Nielsen sagde det kort efter sin ansættelse for 10½ år siden.
Men hovedfokus nu må være at få gang i overgangen fra ungdomsafdelingen til førsteholdet, hvor arbejdet bliver yderligere styrket af et nyt talentakademi, der åbnede i oktober og ligger fysisk i forlængelse af førsteholdets klubhus.
AGF har rammerne – nu skal det fyldes ud med nogle af landets bedste teenagere, så AGF også på det punkt bliver et tophold i Danmark.
Udsigterne til at hæve spilletiden i foråret er mildest talt ikke gode efter Jacob Andersens meget uheldige korsbåndsskade og udlejningen af Luka Callø - de to var de eneste egenudviklede AGF'ere, der fik spilletid i efteråret.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Vil bygge statue af Messi
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Superligaboss om FCK: Pas på med det
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud