Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?
Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.
Vi begynder med AGF, der år efter år har været blandt de Superliga-klubber, hvor overgangen fra ungdoms- til Superliga-fodbold har set sværest ud.
AGF
Spillerbudget: 80 millioner kroner (4. i Superligaen)
Vinterplacering: Nummer 4 med fem point op til FCK og FCM
Gennemsnitsalder: 28,6 år (ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Kristian Arnstad, dyrt indkøbt profil hentet i Anderlecht sidste sommer
Bedste udlænding: Gift Links, en af ligaens bedste kantspillere
AGF i efteråret 2024
Klubtrænet: 2,6 procent
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 420 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 71,3 procent
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Jesper Hansen og Frederik Tingager, hver 1.530 minutter fordelt på 17 kampe (maksimal spilletid)
Udlandet: 26,1 procent
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.385 minutter på 16 kampe
AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe
Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe
Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe
ANALYSE
AGF ligner virkelig sig selv.
En masse erfarne spillere, der kom til klubben med god ballast fra andre Superliga-klubber, udgør stammen og gør AGF til Superligaens ældste og mest sammenspillede hold.
Det gør i de gode perioder AGF til en force i toppen af dansk fodbold, hvor holdet bliver umådelig svært at bryde ned og score på, mens AGF i begyndelsen af sæsonen også spillede noget god angrebsfodbold og scorede mange mål indtil Gift Links’ skade.
Som AGF-cheftræner Uwe Rösler sagde med et glimt i øjet på en nylig presseseance med Tipsbladet og et par andre medier, sætter han meget pris på erfaring, og det har givet AGF gode resultater i Superligaen.
Der, hvor AGF til gengæld ikke er førende, er i at få egenudviklede spillere bragt frem og ind i Superliga-truppen.
Thomas Kristensen og Adam Daghim, der har spillet i Udinese og Red Bull Salzburg siden sommertransfervinduet i 2023, havde hevet gennemsnittet langt op i AGF.
Albert Grønbæk, der skiftede til Bodø/Glimt i 2022 og nu er Premier League-spiller i Southampton, havde selvfølgelig også pyntet.
Men de tre dygtige AGF’ere spiller altså ikke i klubben, og en af den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensens erklærede målsætninger og arbejdsopgaver er at få flere egenudviklede spillere ind på førsteholdet og til at blive profiler.
For der hænger AGF bare sort på hvidt efter; AGF er med stor afstand det hold i Superligaen, der giver de egenudviklede mindst spilletid, og der nytter det ikke noget at pege på Mikkel Duelund og Mikael Anderson, som FC Midtjylland snuppede fra Fredensvang omkring 13-års alderen, som er aldersgrænsen for, hvornår man målrettet må hente ungdomsspillere i andre danske klubber.
Et sådant 'tyveri' (regn også Viktor Fischer med i den kategori) må aldrig ske igen i AGF, som direktør Jacob Nielsen sagde det kort efter sin ansættelse for 10½ år siden.
Men hovedfokus nu må være at få gang i overgangen fra ungdomsafdelingen til førsteholdet, hvor arbejdet bliver yderligere styrket af et nyt talentakademi, der åbnede i oktober og ligger fysisk i forlængelse af førsteholdets klubhus.
AGF har rammerne – nu skal det fyldes ud med nogle af landets bedste teenagere, så AGF også på det punkt bliver et tophold i Danmark.
Udsigterne til at hæve spilletiden i foråret er mildest talt ikke gode efter Jacob Andersens meget uheldige korsbåndsskade og udlejningen af Luka Callø - de to var de eneste egenudviklede AGF'ere, der fik spilletid i efteråret.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han er tilgivet’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG