Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?
Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.
Vi begynder med AGF, der år efter år har været blandt de Superliga-klubber, hvor overgangen fra ungdoms- til Superliga-fodbold har set sværest ud.
AGF
Spillerbudget: 80 millioner kroner (4. i Superligaen)
Vinterplacering: Nummer 4 med fem point op til FCK og FCM
Gennemsnitsalder: 28,6 år (ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Kristian Arnstad, dyrt indkøbt profil hentet i Anderlecht sidste sommer
Bedste udlænding: Gift Links, en af ligaens bedste kantspillere
AGF i efteråret 2024
Klubtrænet: 2,6 procent
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 420 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 71,3 procent
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Jesper Hansen og Frederik Tingager, hver 1.530 minutter fordelt på 17 kampe (maksimal spilletid)
Udlandet: 26,1 procent
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.385 minutter på 16 kampe
AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe
Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe
Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe
ANALYSE
AGF ligner virkelig sig selv.
En masse erfarne spillere, der kom til klubben med god ballast fra andre Superliga-klubber, udgør stammen og gør AGF til Superligaens ældste og mest sammenspillede hold.
Det gør i de gode perioder AGF til en force i toppen af dansk fodbold, hvor holdet bliver umådelig svært at bryde ned og score på, mens AGF i begyndelsen af sæsonen også spillede noget god angrebsfodbold og scorede mange mål indtil Gift Links’ skade.
Som AGF-cheftræner Uwe Rösler sagde med et glimt i øjet på en nylig presseseance med Tipsbladet og et par andre medier, sætter han meget pris på erfaring, og det har givet AGF gode resultater i Superligaen.
Der, hvor AGF til gengæld ikke er førende, er i at få egenudviklede spillere bragt frem og ind i Superliga-truppen.
Thomas Kristensen og Adam Daghim, der har spillet i Udinese og Red Bull Salzburg siden sommertransfervinduet i 2023, havde hevet gennemsnittet langt op i AGF.
Albert Grønbæk, der skiftede til Bodø/Glimt i 2022 og nu er Premier League-spiller i Southampton, havde selvfølgelig også pyntet.
Men de tre dygtige AGF’ere spiller altså ikke i klubben, og en af den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensens erklærede målsætninger og arbejdsopgaver er at få flere egenudviklede spillere ind på førsteholdet og til at blive profiler.
For der hænger AGF bare sort på hvidt efter; AGF er med stor afstand det hold i Superligaen, der giver de egenudviklede mindst spilletid, og der nytter det ikke noget at pege på Mikkel Duelund og Mikael Anderson, som FC Midtjylland snuppede fra Fredensvang omkring 13-års alderen, som er aldersgrænsen for, hvornår man målrettet må hente ungdomsspillere i andre danske klubber.
Et sådant 'tyveri' (regn også Viktor Fischer med i den kategori) må aldrig ske igen i AGF, som direktør Jacob Nielsen sagde det kort efter sin ansættelse for 10½ år siden.
Men hovedfokus nu må være at få gang i overgangen fra ungdomsafdelingen til førsteholdet, hvor arbejdet bliver yderligere styrket af et nyt talentakademi, der åbnede i oktober og ligger fysisk i forlængelse af førsteholdets klubhus.
AGF har rammerne – nu skal det fyldes ud med nogle af landets bedste teenagere, så AGF også på det punkt bliver et tophold i Danmark.
Udsigterne til at hæve spilletiden i foråret er mildest talt ikke gode efter Jacob Andersens meget uheldige korsbåndsskade og udlejningen af Luka Callø - de to var de eneste egenudviklede AGF'ere, der fik spilletid i efteråret.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
‘De går amok!’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Stjernetransfer på plads alligevel
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER