På det punkt er AGF Superligaens bundskraber

TALENTER OG UDLÆNDINGE: AGF skal have tændt for talentmaskinen efter endnu en halvsæson, hvor man er det Superliga-hold, der giver mindst spilletid til egenudviklede spillere.



Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?

Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.

Vi begynder med AGF, der år efter år har været blandt de Superliga-klubber, hvor overgangen fra ungdoms- til Superliga-fodbold har set sværest ud.

AGF
Spillerbudget: 80 millioner kroner (4. i Superligaen)
Vinterplacering: Nummer 4 med fem point op til FCK og FCM
Gennemsnitsalder: 28,6 år (ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Kristian Arnstad, dyrt indkøbt profil hentet i Anderlecht sidste sommer
Bedste udlænding: Gift Links, en af ligaens bedste kantspillere

AGF i efteråret 2024
Klubtrænet: 2,6 procent
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 420 minutter på 16 kampe

Landetrænet: 71,3 procent
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Jesper Hansen og Frederik Tingager, hver 1.530 minutter fordelt på 17 kampe (maksimal spilletid)

Udlandet: 26,1 procent
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.385 minutter på 16 kampe

AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe

Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe

Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe

ANALYSE
AGF ligner virkelig sig selv.

En masse erfarne spillere, der kom til klubben med god ballast fra andre Superliga-klubber, udgør stammen og gør AGF til Superligaens ældste og mest sammenspillede hold.

Det gør i de gode perioder AGF til en force i toppen af dansk fodbold, hvor holdet bliver umådelig svært at bryde ned og score på, mens AGF i begyndelsen af sæsonen også spillede noget god angrebsfodbold og scorede mange mål indtil Gift Links’ skade.

Som AGF-cheftræner Uwe Rösler sagde med et glimt i øjet på en nylig presseseance med Tipsbladet og et par andre medier, sætter han meget pris på erfaring, og det har givet AGF gode resultater i Superligaen.

Der, hvor AGF til gengæld ikke er førende, er i at få egenudviklede spillere bragt frem og ind i Superliga-truppen.

Thomas Kristensen og Adam Daghim, der har spillet i Udinese og Red Bull Salzburg siden sommertransfervinduet i 2023, havde hevet gennemsnittet langt op i AGF.

Albert Grønbæk, der skiftede til Bodø/Glimt i 2022 og nu er Premier League-spiller i Southampton, havde selvfølgelig også pyntet.

Men de tre dygtige AGF’ere spiller altså ikke i klubben, og en af den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensens erklærede målsætninger og arbejdsopgaver er at få flere egenudviklede spillere ind på førsteholdet og til at blive profiler.

For der hænger AGF bare sort på hvidt efter; AGF er med stor afstand det hold i Superligaen, der giver de egenudviklede mindst spilletid, og der nytter det ikke noget at pege på Mikkel Duelund og Mikael Anderson, som FC Midtjylland snuppede fra Fredensvang omkring 13-års alderen, som er aldersgrænsen for, hvornår man målrettet må hente ungdomsspillere i andre danske klubber.

Et sådant 'tyveri' (regn også Viktor Fischer med i den kategori) må aldrig ske igen i AGF, som direktør Jacob Nielsen sagde det kort efter sin ansættelse for 10½ år siden.

Men hovedfokus nu må være at få gang i overgangen fra ungdomsafdelingen til førsteholdet, hvor arbejdet bliver yderligere styrket af et nyt talentakademi, der åbnede i oktober og ligger fysisk i forlængelse af førsteholdets klubhus.

AGF har rammerne – nu skal det fyldes ud med nogle af landets bedste teenagere, så AGF også på det punkt bliver et tophold i Danmark.

Udsigterne til at hæve spilletiden i foråret er mildest talt ikke gode efter Jacob Andersens meget uheldige korsbåndsskade og udlejningen af Luka Callø - de to var de eneste egenudviklede AGF'ere, der fik spilletid i efteråret.





Superliga-stjerne i transfer denne sommer?




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

‘Horsens var et helvede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spanien har et ekstra øje på Messi

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig