Den fortabte søn vender hjem.
FC København har lørdag morgen bekræftet, at man henter Thomas Delaney tilbage på en toårig aftale.
Det er syv-og-et-halvt år siden, Delaney forlod FCK til fordel for Werder Bremen, og selvom man siden har kunnet følge hans karriere i Dortmund, Sevilla, Hoffenheim og Anderlecht, er det store spørgsmål, hvilken udgave af Thomas Delaney der vender hjem?
Det har Tipsbladet bedt statistikfirmaet Opta kigge på, og konklusionen er klar: Thomas Delaney er excellerer stadig i mange af de samme facetter af spillet, som da han forlod Superligaen.
På tabellerne herunder kan man eksempelvis se, at Delaney i sidste sæson var den Anderlecht-spiller, der vandt klart flest luftdueller per 90. minut. Han vandt derudover mere end 60 procent af sine hovedstødsdueller.


Thomas Delaney har altid været kendt for at være en boks-til-boks-spiller, og nedenstående billede viser, at han trods sin snart 33 år fortsat formår at bevæge sig rundt på det meste af banen – herunder at komme med i både eget og modstanderens felt – for at gøre en forskel i luftspillet.


Én ting kan dog bekymre FC København og klubbens fans. Opta har sammenlignet Delaneys sæson i Anderlecht med hans seneste sæson i FCK, og her er det tydeligt at se, at Delaney vinder langt færre af sine dueller på jorden. Det kan meget vel hænge sammen med, at midtbanespilleren er blevet syv år ældre og har mistet en del fart.
Derudover er det værd at notere sig, at Delaney lavede markant færre pasninger i Anderlecht. Det hænger i høj grad sammen med hans rolle på holdet og kan sagtens ændre sig, alt efter hvordan Jacob Neestrup har tænkt sig at bruge ham.

Thomas Delaney står noteret for 246 førsteholdskampe for FC København.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER