På “spiontogt” i London

FCK-træner Jacob Neestrup har i denne uge været i London for at besigtige Chelsea.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): London baby!

FC København står på tærsklen til at skulle en tur til den engelske hovedstad for at møde Chelsea i et sandt Conference League-brag, der dog begynder i København den 6. marts, hvor de to mandskaber tørner sammen i Parken.

Chelsea er det bedst seedede mandskab i Conference League og nærmere præsentation er velsagtens overflødig, så der venter FC København en meget svær opgave. Jacob Neestrup og Co. skal lægge en god slagplan, hvis det skal lykkes for “løverne” at få skovlen under The Blues.

I den forbindelse har Jacob Neestrup i denne uge været en tur i London sammen med et par kollegaer. Det var han for at overvære Chelseas 4-0-sejr over Southampton på Stamford Bridge tirsdag aften.

– Det var en dag, hvor vi ikke trænede, og Chelsea spillede tilfældigvis hjemme mod et hold fra bunden af Premier League, så det gav mening for os at se kampen, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

Og hvordan skal Chelsea så besejres? Den analyse vil FC København-træneren gerne gemme til i næste uge.

Her og nu er fokus nemlig på den opgave, der står først for, og det er søndagens udekamp mod AaB – et hold, der har tabt de to første kampe i dette forår.

– Vi skal holde fast i vores niveau og finde vores balance, som har været god i 2025 indtil videre. Så har vi gode muligheder for at få tre point, men AaB på udebane er et stadion, hvor det kan ruske, og der kan være god stemning, så det bliver helt sikkert svært mod et interessant fodboldhold.

– Alle opgaver i Superligaen er svære, og så er der selvfølgelig kampe, hvor vi skal vise, at der er forskel, og det synes jeg, at 39 point i 19 kampe viser, at vi er i stand til, siger Jacob Neestrup.

Der er kickoff mellem AaB og FC København søndag klokken 18.00.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Superligaen dropper det

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

De 10 største stjerner, der misser VM

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’