På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

I et interview med Tipsbladet fortæller BK Olympics sportschef om den kommende FC Midtjylland-spiller.



Et stort talent har sat kursen mod Danmark.  

Tidligere onsdag kunne FC Midtjylland præsentere talentet Owen Olague i BK Olympic, og han sætter til januar 2027 kursen mod Superliga-klubben, når han fylder 16.  

Men hvad er den 15-årige svenske midtstopper for en størrelse, og hvor stor har interessen været i ham?  

Tipsbladet har allieret sig med BK Olympics sportschef, Ahmed Chahrour, for at blive klogere på den kommende FC Midtjylland-spiller.  

Kan du gøre os lidt klogere på Owen Olague og hans potentiale?   

– Vi ser et stort potentiale i ham. Han har været en af Sveriges bedste på den position. Det kan vi også se, efter han har været på ungdomslandsholdet, hvor han har spillet seks eller syv kampe, og der har han været en af de bedste på den position, og han var også anfører i en af kampene.  

– Her i Olympic har han udviklet sig virkelig, virkelig godt det seneste halvandet år. Han var også god før det, men for halvandet år siden skete der et eller andet, for der skete et stort skift for ham mentalt, og han gav den virkelig gas.  

– Han har udviklet sig meget siden da, og hans udvikling fortsætter bare. Han har spillet med spillerne på sin egen alder, et år ældre og tre år ældre, og han har gjort det rigtig godt alle steder.  

– Der er mange klubber, der har bemærket ham, og han har været med til mange turneringer, hvor de har set på ham, og det kan jeg godt forstå.  

Hvordan gik forløbet med FC Midtjylland?

– Vi har spillet mod dem, og vi kender klubben godt fra tidligere, så det er sket meget naturligt. Vi har ikke altid snakket med dem om Owen, men i de seneste måneder har de sagt, at de virkelig godt kunne lide ham.  

– Men det har faktisk mest været familien og Owen, der har givet udtryk for, de virkelig gerne vil til FC Midtjylland, hvis muligheden opstod.  

– Jeg tog en snak med FC Midtjylland om det, og de sagde, de godt kunne lide ham, og det er sådan, det skete.  

Var der andre danske klubber inde i billedet?  

– Ja, vi hørte lidt fra andre klubber, men det var mest dialog gennem agenter, så der var ingen direkte kontakt fra dem alle, men nogle danske klubber har spurgt på ham, selvfølgelig.  

Var andre klubber tæt på at hente ham, eller var FC Midtjylland jeres og Owens fulde fokus?  

– Owen besøgte FC Midtjylland, og derefter sagde han til mig, at han kun vil spille for FC Midtjylland. Så fra den dag fokuserede vi kun på FC Midtjylland.  

– Vi er en lille klub med et godt akademi, og vi vil gerne hjælpe vores spillere med at træffe de rette beslutninger. Vi vil ikke bare beholde dem for at beholde dem, så hvis FC Midtjylland var hans drøm, så er vi åbne for at hjælpe ham med det.  

Er det her en stor handel for jer i BK Olympic?  

– Det er en stor handel for os, ja. Der har været mange samtaler, og nogle store klubber har vist deres interesse, og det er vi ikke så vant til.  

– Men for os handler det ikke om penge. Det er ikke det vigtigste for os. Vi fokuserer på Owen og hans fremtid, og hvis han gør det godt i fremtiden, så er det godt fos os i Olympic også.  

– Den her handel viser, at Olympic udvikler gode spillere, og det viser andre unge spillere, at Olympic er et godt sted at være, så i det store billede er det en rigtig god handel. Det handler slet ikke om pengene, afslutter Ahmed Chahrour.

Owen Olague har spillet i BK Olympic i hele karrieren.







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

FC København med overtidssejr over Randers

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

‘Han snakker ikke om andet!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Gil Vicente tryner Tondela

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt