På vej væk fra FCK: De mister et vanvittigt våben

Christian Sørensen indgår ikke i FC Københavns planer fremover, men skiller klubben sig af med det skarpe venstreben, så går man glip af rigtig mange goder, som førstevalget Birger Meling slet ikke kommer i nærheden af.



FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.

Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet. 

Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive. 

Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet. 

For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.

Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5. 

Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne. 

Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Player_Comparison_Radar

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med. 

Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.

Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Neestrup afslører reprimande

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Brøndby IF – Sønderjyske

Det har jeg ikke set før i Superligaen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

FCK i dialog med Zanka

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Barcelona generobrede førstepladsen

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber