På vej væk fra FCK: De mister et vanvittigt våben

Christian Sørensen indgår ikke i FC Københavns planer fremover, men skiller klubben sig af med det skarpe venstreben, så går man glip af rigtig mange goder, som førstevalget Birger Meling slet ikke kommer i nærheden af.



FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.

Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet. 

Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive. 

Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet. 

For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.

Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5. 

Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne. 

Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Player_Comparison_Radar

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med. 

Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.

Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.





I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stjerne flirter med Brøndby

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

– En sindssygt fed følelse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jacob Rasmussen i chokskifte

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansk klub i kæmpe transferscoop

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kan købes til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League