På vej væk fra FCK: De mister et vanvittigt våben

Christian Sørensen indgår ikke i FC Københavns planer fremover, men skiller klubben sig af med det skarpe venstreben, så går man glip af rigtig mange goder, som førstevalget Birger Meling slet ikke kommer i nærheden af.



FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.

Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet. 

Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive. 

Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet. 

For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.

Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5. 

Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne. 

Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Player_Comparison_Radar

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med. 

Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.

Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.





Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Har talt med Bruno Fernandes om transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Succestræner forlader Premier League-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

‘Det er slut’

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM