FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.
Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet.
Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive.
Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet.
For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.
Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5.
Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne.
Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.
Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med.
Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.
Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Forstår intet af stor dansk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Diogo Jota død i trafikulykke

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Aflyser sommerferien

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Av! Taber stort på dansker