FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.
Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet.
Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive.
Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet.
For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.
Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5.
Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne.
Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med.
Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.
Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER