FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.
Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet.
Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive.
Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet.
For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.
Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5.
Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne.
Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med.
Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.
Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED