FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.
Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet.
Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive.
Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet.
For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.
Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5.
Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne.
Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med.
Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.
Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
På vej til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
AVIS
Stopper alle forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL