På vej væk fra FCK: De mister et vanvittigt våben

Christian Sørensen indgår ikke i FC Københavns planer fremover, men skiller klubben sig af med det skarpe venstreben, så går man glip af rigtig mange goder, som førstevalget Birger Meling slet ikke kommer i nærheden af.



FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.

Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet. 

Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive. 

Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet. 

For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.

Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5. 

Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne. 

Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Player_Comparison_Radar

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med. 

Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.

Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.





LIVE

LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Tæt på at sende millioner til FC København

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub