FC Københavns fans kan meget vel snart vinke farvel til Christian Sørensen.
Onsdag kunne bold.dk melde, at 31-årige Sørensen ikke indgår i FC Københavns planer fremover, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Dermed må man formode, at Birger Meling er manden, som der satses på fremover på venstrebacken. Men tager man et kig på statistikkerne, så bør FC København måske tænke sig lidt mere om, inden et farvel til Superligaens måske bedste venstrefod bliver en realitet.
Christian Sørensen overstråler nemlig sin konkurrent på rigtig mange parametre, særligt de offensive.
Det viser en gennemgang af hans og Birger Melings nøgletal fra sidste sæson og frem til i dag, som Opta har leveret for Tipsbladet.
For eksempel er Christian langt mere involveret i spillet med bolden end nordmanden. Han leverer næsten 30 afleveringer mere pr 90 minutter på banen, og i åbent spil skaber han tre gange så mange chancer.
Det er almen kendt, at Christian Sørensen har en stærk venstrepote, og det nyder FC København godt af på standardsituationer. Når Christian Sørensen er på banen og får lov til at sparke dødbolde, skaber han 3,6 chancer per 90 minutter. Til sammenligning er Melings tal på 0,5.
Herunder er de to spilleres stats stillet op overfor hinanden. Hvor Christian Sørensen er klar mest involveret offensivt, så er Meling en smule bedre i defensiven, hvor han vinder lidt flere tacklinger og en smule flere dueller per kamp. Til gengæld bliver han oftere driblet forbi end den tidligere Viborg-stjerne.
Ser man på nedenstående grafik, der sammenligner spillerne med backs i de fem bedste europæiske ligaer over de seneste ti år, så kan Christian Sørensens offensive output ikke undervurderes, selv om hans tal naturligvis bliver boostet af, at han sparker dødbolde.

Pizza-tabellen ved Christian Sørensens navn viser, at han gennemførte flere afleveringer, havde flere afleveringer ind på den sidste tredjedel, skabte flere chancer og haft flere indlæg end 100 procent af forsvarsspillerne, som han bliver sammenlignet med. Altså tilhører han topfeltet i disse kategorier, og særligt punkterne at skabe chancer og smække indlæg ind i feltet kan Birger Meling ikke følge med.
Nordmanden har til gengæld større succes på de defensive parametre, såsom defensive aktioner, dueller langs jorden samt luftspillet end Sørensen, så det er to spillere med vidt forskellige kompetencer, som Jacob Neestrup lige nu råder over.
Her satser FCK altså på defensiven fremfor offensiven.
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone