På vej væk? ‘Op til FC København’

Pantelis Hatzdiakos' lejeaftale med FC København udløber efter denne sæson, og fremtiden er ikke afklaret.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lakker det mod enden for Pantelis Hatzdiakos i FC København, eller kommer hovedstadsklubbens fans til at se mere til den græske midtstopper?

Ingen ved det – men svaret kommer snart.

Den 28-årige forsvarsspiller er lejet i Serie A-klubben Cagliari, og aftalen udløber ved udgangen af juni, men indeholder en købsoption, som gør det muligt for FC København at beholde Pantelis Hatzdiakos.

Hvis de altså ønsker det.

– Vi har haft snakke, og det er positivt fra begge sider, men det er op til dem. Jeg er glad og positiv, og så må vi se, siger midtstopperen og tilføjer:

– Jeg er glad for at være her, og det samme er min familie. Jeg kan godt lide livet, og jeg har følt mig hjemme lige fra starten. Fansene og stadion er fantastisk, og jeg kan lide ligaen, som tilmed kan blive endnu bedre.

Vil vinde karrierens første trofæ

28-årige Pantelis Hatzdiakos har spillet fast i denne sæson og har dermed sat sit tydelige stempel på, at FC København kæmper med om mesterskabet.

Det vil i så fald være grækerens første trofæ i karrieren – i hvert fald “rigtige” trofæ. I 2017 strøg han til tops i Hollands tredjebedste række med AZ Alkmaars U21-mandskab.

– Jeg var kaptajn i den sæson, og vi vandt ligaen med et hold med mange talentfulde spillere, som nu spiller på et højt niveau, fortæller Hatzdiakos.

Han medgiver dog, at det nok ikke for alvor tæller som en titel. Det vil det til gengæld gøre, hvis FCK vinder mesterskabet i denne sæson.

– Jeg er virkelig sulten, og det var hele grunden til, at jeg kom til FC København. At vinde et trofæ er min helt store drøm i karrieren, siger Hatzdiakos og uddyber, hvor meget et trofæ vil betyde for ham.

– Jeg har en ven i Benfica (Vangelis Pavlidis, red.), som foreløbig kun har vundet Liga Cuppen, som er et temmelig lille trofæ, men det tæller stadig for noget. De er også skiftevis på første- og andenpladsen, og vi er bedste venner, så vi taler meget om det. Jeg er virkelig ligeglad med, om jeg spiller eller ej, eller om jeg spiller godt eller dårligt. Jeg vil bare vinde. Det er det eneste, der tæller.

Han fastslår, at det er en ekstremt spændende tid i hans karriere lige nu.

– Jeg har også spillet en semifinale i Conference League (med AZ Alkmaar, red.), hvor vi var meget tæt på at nå finalen. Det var også stort for mig, fordi det var med den klub, hvor jeg er vokset op, men det er helt sikkert også en spændende tid nu, og jeg vil meget gerne vinde mesterskabet, slutter midtstopperen.

FC København og Pantelis Hatzdiakos møder AGF på udebane søndag eftermiddag.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København – FC Nordsjælland

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

– Enten FCK eller også stopper han?

Stort Brøndby-boost

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Neestrup må undvære profil igen

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FC København-boss reagerer på tilråb

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub