På vej væk? ‘Op til FC København’

Pantelis Hatzdiakos' lejeaftale med FC København udløber efter denne sæson, og fremtiden er ikke afklaret.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lakker det mod enden for Pantelis Hatzdiakos i FC København, eller kommer hovedstadsklubbens fans til at se mere til den græske midtstopper?

Ingen ved det – men svaret kommer snart.

Den 28-årige forsvarsspiller er lejet i Serie A-klubben Cagliari, og aftalen udløber ved udgangen af juni, men indeholder en købsoption, som gør det muligt for FC København at beholde Pantelis Hatzdiakos.

Hvis de altså ønsker det.

– Vi har haft snakke, og det er positivt fra begge sider, men det er op til dem. Jeg er glad og positiv, og så må vi se, siger midtstopperen og tilføjer:

– Jeg er glad for at være her, og det samme er min familie. Jeg kan godt lide livet, og jeg har følt mig hjemme lige fra starten. Fansene og stadion er fantastisk, og jeg kan lide ligaen, som tilmed kan blive endnu bedre.

Vil vinde karrierens første trofæ

28-årige Pantelis Hatzdiakos har spillet fast i denne sæson og har dermed sat sit tydelige stempel på, at FC København kæmper med om mesterskabet.

Det vil i så fald være grækerens første trofæ i karrieren – i hvert fald “rigtige” trofæ. I 2017 strøg han til tops i Hollands tredjebedste række med AZ Alkmaars U21-mandskab.

– Jeg var kaptajn i den sæson, og vi vandt ligaen med et hold med mange talentfulde spillere, som nu spiller på et højt niveau, fortæller Hatzdiakos.

Han medgiver dog, at det nok ikke for alvor tæller som en titel. Det vil det til gengæld gøre, hvis FCK vinder mesterskabet i denne sæson.

– Jeg er virkelig sulten, og det var hele grunden til, at jeg kom til FC København. At vinde et trofæ er min helt store drøm i karrieren, siger Hatzdiakos og uddyber, hvor meget et trofæ vil betyde for ham.

– Jeg har en ven i Benfica (Vangelis Pavlidis, red.), som foreløbig kun har vundet Liga Cuppen, som er et temmelig lille trofæ, men det tæller stadig for noget. De er også skiftevis på første- og andenpladsen, og vi er bedste venner, så vi taler meget om det. Jeg er virkelig ligeglad med, om jeg spiller eller ej, eller om jeg spiller godt eller dårligt. Jeg vil bare vinde. Det er det eneste, der tæller.

Han fastslår, at det er en ekstremt spændende tid i hans karriere lige nu.

– Jeg har også spillet en semifinale i Conference League (med AZ Alkmaar, red.), hvor vi var meget tæt på at nå finalen. Det var også stort for mig, fordi det var med den klub, hvor jeg er vokset op, men det er helt sikkert også en spændende tid nu, og jeg vil meget gerne vinde mesterskabet, slutter midtstopperen.

FC København og Pantelis Hatzdiakos møder AGF på udebane søndag eftermiddag.



Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Benhård transfermelding

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Han peger på Simon Kjær

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Alle taler om dem!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

– Du har udstråling som tagpap

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?