På vej væk? ‘Op til FC København’

Pantelis Hatzdiakos' lejeaftale med FC København udløber efter denne sæson, og fremtiden er ikke afklaret.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lakker det mod enden for Pantelis Hatzdiakos i FC København, eller kommer hovedstadsklubbens fans til at se mere til den græske midtstopper?

Ingen ved det – men svaret kommer snart.

Den 28-årige forsvarsspiller er lejet i Serie A-klubben Cagliari, og aftalen udløber ved udgangen af juni, men indeholder en købsoption, som gør det muligt for FC København at beholde Pantelis Hatzdiakos.

Hvis de altså ønsker det.

– Vi har haft snakke, og det er positivt fra begge sider, men det er op til dem. Jeg er glad og positiv, og så må vi se, siger midtstopperen og tilføjer:

– Jeg er glad for at være her, og det samme er min familie. Jeg kan godt lide livet, og jeg har følt mig hjemme lige fra starten. Fansene og stadion er fantastisk, og jeg kan lide ligaen, som tilmed kan blive endnu bedre.

Vil vinde karrierens første trofæ

28-årige Pantelis Hatzdiakos har spillet fast i denne sæson og har dermed sat sit tydelige stempel på, at FC København kæmper med om mesterskabet.

Det vil i så fald være grækerens første trofæ i karrieren – i hvert fald “rigtige” trofæ. I 2017 strøg han til tops i Hollands tredjebedste række med AZ Alkmaars U21-mandskab.

– Jeg var kaptajn i den sæson, og vi vandt ligaen med et hold med mange talentfulde spillere, som nu spiller på et højt niveau, fortæller Hatzdiakos.

Han medgiver dog, at det nok ikke for alvor tæller som en titel. Det vil det til gengæld gøre, hvis FCK vinder mesterskabet i denne sæson.

– Jeg er virkelig sulten, og det var hele grunden til, at jeg kom til FC København. At vinde et trofæ er min helt store drøm i karrieren, siger Hatzdiakos og uddyber, hvor meget et trofæ vil betyde for ham.

– Jeg har en ven i Benfica (Vangelis Pavlidis, red.), som foreløbig kun har vundet Liga Cuppen, som er et temmelig lille trofæ, men det tæller stadig for noget. De er også skiftevis på første- og andenpladsen, og vi er bedste venner, så vi taler meget om det. Jeg er virkelig ligeglad med, om jeg spiller eller ej, eller om jeg spiller godt eller dårligt. Jeg vil bare vinde. Det er det eneste, der tæller.

Han fastslår, at det er en ekstremt spændende tid i hans karriere lige nu.

– Jeg har også spillet en semifinale i Conference League (med AZ Alkmaar, red.), hvor vi var meget tæt på at nå finalen. Det var også stort for mig, fordi det var med den klub, hvor jeg er vokset op, men det er helt sikkert også en spændende tid nu, og jeg vil meget gerne vinde mesterskabet, slutter midtstopperen.

FC København og Pantelis Hatzdiakos møder AGF på udebane søndag eftermiddag.



Sløv kampstart på Sardinien

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Solgt for 285 millioner

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Spøger i kæmpeklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca