På vej væk? ‘Op til FC København’

Pantelis Hatzdiakos' lejeaftale med FC København udløber efter denne sæson, og fremtiden er ikke afklaret.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lakker det mod enden for Pantelis Hatzdiakos i FC København, eller kommer hovedstadsklubbens fans til at se mere til den græske midtstopper?

Ingen ved det – men svaret kommer snart.

Den 28-årige forsvarsspiller er lejet i Serie A-klubben Cagliari, og aftalen udløber ved udgangen af juni, men indeholder en købsoption, som gør det muligt for FC København at beholde Pantelis Hatzdiakos.

Hvis de altså ønsker det.

– Vi har haft snakke, og det er positivt fra begge sider, men det er op til dem. Jeg er glad og positiv, og så må vi se, siger midtstopperen og tilføjer:

– Jeg er glad for at være her, og det samme er min familie. Jeg kan godt lide livet, og jeg har følt mig hjemme lige fra starten. Fansene og stadion er fantastisk, og jeg kan lide ligaen, som tilmed kan blive endnu bedre.

Vil vinde karrierens første trofæ

28-årige Pantelis Hatzdiakos har spillet fast i denne sæson og har dermed sat sit tydelige stempel på, at FC København kæmper med om mesterskabet.

Det vil i så fald være grækerens første trofæ i karrieren – i hvert fald “rigtige” trofæ. I 2017 strøg han til tops i Hollands tredjebedste række med AZ Alkmaars U21-mandskab.

– Jeg var kaptajn i den sæson, og vi vandt ligaen med et hold med mange talentfulde spillere, som nu spiller på et højt niveau, fortæller Hatzdiakos.

Han medgiver dog, at det nok ikke for alvor tæller som en titel. Det vil det til gengæld gøre, hvis FCK vinder mesterskabet i denne sæson.

– Jeg er virkelig sulten, og det var hele grunden til, at jeg kom til FC København. At vinde et trofæ er min helt store drøm i karrieren, siger Hatzdiakos og uddyber, hvor meget et trofæ vil betyde for ham.

– Jeg har en ven i Benfica (Vangelis Pavlidis, red.), som foreløbig kun har vundet Liga Cuppen, som er et temmelig lille trofæ, men det tæller stadig for noget. De er også skiftevis på første- og andenpladsen, og vi er bedste venner, så vi taler meget om det. Jeg er virkelig ligeglad med, om jeg spiller eller ej, eller om jeg spiller godt eller dårligt. Jeg vil bare vinde. Det er det eneste, der tæller.

Han fastslår, at det er en ekstremt spændende tid i hans karriere lige nu.

– Jeg har også spillet en semifinale i Conference League (med AZ Alkmaar, red.), hvor vi var meget tæt på at nå finalen. Det var også stort for mig, fordi det var med den klub, hvor jeg er vokset op, men det er helt sikkert også en spændende tid nu, og jeg vil meget gerne vinde mesterskabet, slutter midtstopperen.

FC København og Pantelis Hatzdiakos møder AGF på udebane søndag eftermiddag.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel