På vej væk? ‘Op til FC København’

Pantelis Hatzdiakos' lejeaftale med FC København udløber efter denne sæson, og fremtiden er ikke afklaret.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lakker det mod enden for Pantelis Hatzdiakos i FC København, eller kommer hovedstadsklubbens fans til at se mere til den græske midtstopper?

Ingen ved det – men svaret kommer snart.

Den 28-årige forsvarsspiller er lejet i Serie A-klubben Cagliari, og aftalen udløber ved udgangen af juni, men indeholder en købsoption, som gør det muligt for FC København at beholde Pantelis Hatzdiakos.

Hvis de altså ønsker det.

– Vi har haft snakke, og det er positivt fra begge sider, men det er op til dem. Jeg er glad og positiv, og så må vi se, siger midtstopperen og tilføjer:

– Jeg er glad for at være her, og det samme er min familie. Jeg kan godt lide livet, og jeg har følt mig hjemme lige fra starten. Fansene og stadion er fantastisk, og jeg kan lide ligaen, som tilmed kan blive endnu bedre.

Vil vinde karrierens første trofæ

28-årige Pantelis Hatzdiakos har spillet fast i denne sæson og har dermed sat sit tydelige stempel på, at FC København kæmper med om mesterskabet.

Det vil i så fald være grækerens første trofæ i karrieren – i hvert fald “rigtige” trofæ. I 2017 strøg han til tops i Hollands tredjebedste række med AZ Alkmaars U21-mandskab.

– Jeg var kaptajn i den sæson, og vi vandt ligaen med et hold med mange talentfulde spillere, som nu spiller på et højt niveau, fortæller Hatzdiakos.

Han medgiver dog, at det nok ikke for alvor tæller som en titel. Det vil det til gengæld gøre, hvis FCK vinder mesterskabet i denne sæson.

– Jeg er virkelig sulten, og det var hele grunden til, at jeg kom til FC København. At vinde et trofæ er min helt store drøm i karrieren, siger Hatzdiakos og uddyber, hvor meget et trofæ vil betyde for ham.

– Jeg har en ven i Benfica (Vangelis Pavlidis, red.), som foreløbig kun har vundet Liga Cuppen, som er et temmelig lille trofæ, men det tæller stadig for noget. De er også skiftevis på første- og andenpladsen, og vi er bedste venner, så vi taler meget om det. Jeg er virkelig ligeglad med, om jeg spiller eller ej, eller om jeg spiller godt eller dårligt. Jeg vil bare vinde. Det er det eneste, der tæller.

Han fastslår, at det er en ekstremt spændende tid i hans karriere lige nu.

– Jeg har også spillet en semifinale i Conference League (med AZ Alkmaar, red.), hvor vi var meget tæt på at nå finalen. Det var også stort for mig, fordi det var med den klub, hvor jeg er vokset op, men det er helt sikkert også en spændende tid nu, og jeg vil meget gerne vinde mesterskabet, slutter midtstopperen.

FC København og Pantelis Hatzdiakos møder AGF på udebane søndag eftermiddag.





Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Det er helt galt, Brøndby!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Hylder Mads Hermansen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Oprykker henter FCK-emne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Deler godt Brøndby-nyt

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Victor Froholdt bliver matchvinder

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

‘Schmedes er under pres’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Neestrup afslører reprimande

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?