Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

Frederik Birk har ikke været bange for at rotere i de seneste kampe, og det får han ros af fra flere eksperter.



Brøndby blev en af de helt store vindere i det hektiske påske-program.

Frederik Birk vil uden tvivl glæde sig over pointhøsten, men også det faktum at han lykkedes med at rotere truppen heftigt.

Netop det, at han hyppigt skiftede ud og sørgede for friske ben, har Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen også bemærket, og det er noget, som de roser i Viaplay Sport News.

– Det er en Frederik Birk, som får brugt stort set hele Brøndby-truppen. Han starter også med Sebulonsen som den yderste af de tre midtstoppere, selv om det ikke var i så lang tid. Han bruger værktøjskassen, og han er sgu modig. Han tør tage nogle beslutninger og virker til at være ligeglad med, hvad de hedder. Han tager også Wass ud forholdsvis tidligt, påpeger ‘KEP’.

Den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen så en sprudlende Yuito Suzuki mod Randers FC, og en forklaring på det kan være, at japaneren fik et lille hvil mod FC Nordsjælland fredag aften.

– Det var effektfuldt at tage Suzuki ud og så få ham ind igen. Han var måske nede i en bølgedal, og man havde brug for mere.

– Det kan være en måde, hvorpå man får det bedste ud af sine spillere, men det kræver en hård beslutning i ny og næ. Det kræver også en hård beslutning at tage Nartey ud, og det gjorde han også, siger Peter Sørensen, der mente, at Nartey var blandt Brøndbys bedste mod FCN.

Generelt mener han, at Nartey, der blev indskiftet mod Randers FC og blev den store helt med sit mål dybt inde i tillægstiden, bør være starter Brøndby.

– Nartey afgør kampen, da han kommer ind fra bænken. Jeg ærgrer mig en lille smule over det, for nu bliver det så indlysende, at alle vil sige, at hvorfor spiller han dog ikke med Nartey fra starten af? Men jeg tænkte, at hvorfor er det, at Nartey, der var så god mod FC Nordsjælland, ikke starter inde igen? Har han virkelig spillet sig af? Er Wass og Tahirovic så gode sammen, at der ikke kan være plads til den her unge super komet, kommende superstjerne? Det bør der være på Brøndbys hold, og nu kom han ind og afgjorde kampen, slår Peter Sørensen fast.

Se hele snakken om Brøndbys gode påske og deres titelkandidatur i afspilleren over artiklen.

Med FC Midtjyllands nederlag til FC Nordsjælland er Brøndby fire point fra førstepladsen. Alligevel er både Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen noget skeptiske omkring guldchancerne.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’