Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

Frederik Birk har ikke været bange for at rotere i de seneste kampe, og det får han ros af fra flere eksperter.



Brøndby blev en af de helt store vindere i det hektiske påske-program.

Frederik Birk vil uden tvivl glæde sig over pointhøsten, men også det faktum at han lykkedes med at rotere truppen heftigt.

Netop det, at han hyppigt skiftede ud og sørgede for friske ben, har Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen også bemærket, og det er noget, som de roser i Viaplay Sport News.

– Det er en Frederik Birk, som får brugt stort set hele Brøndby-truppen. Han starter også med Sebulonsen som den yderste af de tre midtstoppere, selv om det ikke var i så lang tid. Han bruger værktøjskassen, og han er sgu modig. Han tør tage nogle beslutninger og virker til at være ligeglad med, hvad de hedder. Han tager også Wass ud forholdsvis tidligt, påpeger ‘KEP’.

Den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen så en sprudlende Yuito Suzuki mod Randers FC, og en forklaring på det kan være, at japaneren fik et lille hvil mod FC Nordsjælland fredag aften.

– Det var effektfuldt at tage Suzuki ud og så få ham ind igen. Han var måske nede i en bølgedal, og man havde brug for mere.

– Det kan være en måde, hvorpå man får det bedste ud af sine spillere, men det kræver en hård beslutning i ny og næ. Det kræver også en hård beslutning at tage Nartey ud, og det gjorde han også, siger Peter Sørensen, der mente, at Nartey var blandt Brøndbys bedste mod FCN.

Generelt mener han, at Nartey, der blev indskiftet mod Randers FC og blev den store helt med sit mål dybt inde i tillægstiden, bør være starter Brøndby.

– Nartey afgør kampen, da han kommer ind fra bænken. Jeg ærgrer mig en lille smule over det, for nu bliver det så indlysende, at alle vil sige, at hvorfor spiller han dog ikke med Nartey fra starten af? Men jeg tænkte, at hvorfor er det, at Nartey, der var så god mod FC Nordsjælland, ikke starter inde igen? Har han virkelig spillet sig af? Er Wass og Tahirovic så gode sammen, at der ikke kan være plads til den her unge super komet, kommende superstjerne? Det bør der være på Brøndbys hold, og nu kom han ind og afgjorde kampen, slår Peter Sørensen fast.

Se hele snakken om Brøndbys gode påske og deres titelkandidatur i afspilleren over artiklen.

Med FC Midtjyllands nederlag til FC Nordsjælland er Brøndby fire point fra førstepladsen. Alligevel er både Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen noget skeptiske omkring guldchancerne.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-spiller åben for transfer

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Brasilien – Haiti



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby