Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

Frederik Birk har ikke været bange for at rotere i de seneste kampe, og det får han ros af fra flere eksperter.



Brøndby blev en af de helt store vindere i det hektiske påske-program.

Frederik Birk vil uden tvivl glæde sig over pointhøsten, men også det faktum at han lykkedes med at rotere truppen heftigt.

Netop det, at han hyppigt skiftede ud og sørgede for friske ben, har Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen også bemærket, og det er noget, som de roser i Viaplay Sport News.

– Det er en Frederik Birk, som får brugt stort set hele Brøndby-truppen. Han starter også med Sebulonsen som den yderste af de tre midtstoppere, selv om det ikke var i så lang tid. Han bruger værktøjskassen, og han er sgu modig. Han tør tage nogle beslutninger og virker til at være ligeglad med, hvad de hedder. Han tager også Wass ud forholdsvis tidligt, påpeger ‘KEP’.

Den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen så en sprudlende Yuito Suzuki mod Randers FC, og en forklaring på det kan være, at japaneren fik et lille hvil mod FC Nordsjælland fredag aften.

– Det var effektfuldt at tage Suzuki ud og så få ham ind igen. Han var måske nede i en bølgedal, og man havde brug for mere.

– Det kan være en måde, hvorpå man får det bedste ud af sine spillere, men det kræver en hård beslutning i ny og næ. Det kræver også en hård beslutning at tage Nartey ud, og det gjorde han også, siger Peter Sørensen, der mente, at Nartey var blandt Brøndbys bedste mod FCN.

Generelt mener han, at Nartey, der blev indskiftet mod Randers FC og blev den store helt med sit mål dybt inde i tillægstiden, bør være starter Brøndby.

– Nartey afgør kampen, da han kommer ind fra bænken. Jeg ærgrer mig en lille smule over det, for nu bliver det så indlysende, at alle vil sige, at hvorfor spiller han dog ikke med Nartey fra starten af? Men jeg tænkte, at hvorfor er det, at Nartey, der var så god mod FC Nordsjælland, ikke starter inde igen? Har han virkelig spillet sig af? Er Wass og Tahirovic så gode sammen, at der ikke kan være plads til den her unge super komet, kommende superstjerne? Det bør der være på Brøndbys hold, og nu kom han ind og afgjorde kampen, slår Peter Sørensen fast.

Se hele snakken om Brøndbys gode påske og deres titelkandidatur i afspilleren over artiklen.

Med FC Midtjyllands nederlag til FC Nordsjælland er Brøndby fire point fra førstepladsen. Alligevel er både Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen noget skeptiske omkring guldchancerne.





LIVE

TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth

Færdig i dansk klub

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– Det er ikke rigtig min beslutning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

West Ham forventer Hermansen-skifte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Nørgaard kommenterer exitrygte

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Vil væk fra Brøndby

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

‘FCK er nødt til at lytte’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Medie: FC København nægter

Storklub har taget kontakt

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg