Brøndby blev en af de helt store vindere i det hektiske påske-program.
Frederik Birk vil uden tvivl glæde sig over pointhøsten, men også det faktum at han lykkedes med at rotere truppen heftigt.
Netop det, at han hyppigt skiftede ud og sørgede for friske ben, har Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen også bemærket, og det er noget, som de roser i Viaplay Sport News.
– Det er en Frederik Birk, som får brugt stort set hele Brøndby-truppen. Han starter også med Sebulonsen som den yderste af de tre midtstoppere, selv om det ikke var i så lang tid. Han bruger værktøjskassen, og han er sgu modig. Han tør tage nogle beslutninger og virker til at være ligeglad med, hvad de hedder. Han tager også Wass ud forholdsvis tidligt, påpeger ‘KEP’.
Den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen så en sprudlende Yuito Suzuki mod Randers FC, og en forklaring på det kan være, at japaneren fik et lille hvil mod FC Nordsjælland fredag aften.
– Det var effektfuldt at tage Suzuki ud og så få ham ind igen. Han var måske nede i en bølgedal, og man havde brug for mere.
– Det kan være en måde, hvorpå man får det bedste ud af sine spillere, men det kræver en hård beslutning i ny og næ. Det kræver også en hård beslutning at tage Nartey ud, og det gjorde han også, siger Peter Sørensen, der mente, at Nartey var blandt Brøndbys bedste mod FCN.
Generelt mener han, at Nartey, der blev indskiftet mod Randers FC og blev den store helt med sit mål dybt inde i tillægstiden, bør være starter Brøndby.
– Nartey afgør kampen, da han kommer ind fra bænken. Jeg ærgrer mig en lille smule over det, for nu bliver det så indlysende, at alle vil sige, at hvorfor spiller han dog ikke med Nartey fra starten af? Men jeg tænkte, at hvorfor er det, at Nartey, der var så god mod FC Nordsjælland, ikke starter inde igen? Har han virkelig spillet sig af? Er Wass og Tahirovic så gode sammen, at der ikke kan være plads til den her unge super komet, kommende superstjerne? Det bør der være på Brøndbys hold, og nu kom han ind og afgjorde kampen, slår Peter Sørensen fast.
Se hele snakken om Brøndbys gode påske og deres titelkandidatur i afspilleren over artiklen.
Med FC Midtjyllands nederlag til FC Nordsjælland er Brøndby fire point fra førstepladsen. Alligevel er både Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen noget skeptiske omkring guldchancerne.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
DAGENS SPILFORSLAG
Midtjyder i irsk skydetelt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
FCM-transfer i fare
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
LIVE: AGF klarede presset!
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE