Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

Frederik Birk har ikke været bange for at rotere i de seneste kampe, og det får han ros af fra flere eksperter.



Brøndby blev en af de helt store vindere i det hektiske påske-program.

Frederik Birk vil uden tvivl glæde sig over pointhøsten, men også det faktum at han lykkedes med at rotere truppen heftigt.

Netop det, at han hyppigt skiftede ud og sørgede for friske ben, har Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen også bemærket, og det er noget, som de roser i Viaplay Sport News.

– Det er en Frederik Birk, som får brugt stort set hele Brøndby-truppen. Han starter også med Sebulonsen som den yderste af de tre midtstoppere, selv om det ikke var i så lang tid. Han bruger værktøjskassen, og han er sgu modig. Han tør tage nogle beslutninger og virker til at være ligeglad med, hvad de hedder. Han tager også Wass ud forholdsvis tidligt, påpeger ‘KEP’.

Den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen så en sprudlende Yuito Suzuki mod Randers FC, og en forklaring på det kan være, at japaneren fik et lille hvil mod FC Nordsjælland fredag aften.

– Det var effektfuldt at tage Suzuki ud og så få ham ind igen. Han var måske nede i en bølgedal, og man havde brug for mere.

– Det kan være en måde, hvorpå man får det bedste ud af sine spillere, men det kræver en hård beslutning i ny og næ. Det kræver også en hård beslutning at tage Nartey ud, og det gjorde han også, siger Peter Sørensen, der mente, at Nartey var blandt Brøndbys bedste mod FCN.

Generelt mener han, at Nartey, der blev indskiftet mod Randers FC og blev den store helt med sit mål dybt inde i tillægstiden, bør være starter Brøndby.

– Nartey afgør kampen, da han kommer ind fra bænken. Jeg ærgrer mig en lille smule over det, for nu bliver det så indlysende, at alle vil sige, at hvorfor spiller han dog ikke med Nartey fra starten af? Men jeg tænkte, at hvorfor er det, at Nartey, der var så god mod FC Nordsjælland, ikke starter inde igen? Har han virkelig spillet sig af? Er Wass og Tahirovic så gode sammen, at der ikke kan være plads til den her unge super komet, kommende superstjerne? Det bør der være på Brøndbys hold, og nu kom han ind og afgjorde kampen, slår Peter Sørensen fast.

Se hele snakken om Brøndbys gode påske og deres titelkandidatur i afspilleren over artiklen.

Med FC Midtjyllands nederlag til FC Nordsjælland er Brøndby fire point fra førstepladsen. Alligevel er både Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen noget skeptiske omkring guldchancerne.





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Han vil være i store problemer

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?