Pacemaker kan stoppe Eriksens Serie A-karriere

Ifølge italienske protokoller kan Christian Eriksen ikke få godkendelse til at spille fodbold med pacemaker.



Hvis Christian Eriksen agter at fortsætte fodboldkarrieren ovenpå lørdagens hjertestop i EM-kampen mod Finland, må han sandsynligvis finde en anden liga end den italienske Serie A, hvor han det seneste halvandet år har spillet for Inter.

I Italien er der således skrappere krav end andre steder til sportsudøvere med hjertesygdomme, og ifølge italienske protokoller kan man ikke blive godkendt som sportsudøver, hvis man fået indopereret en pacemaker, som er tilfældet med Eriksen.

I protokollen Cocis 2017, som lægerne i Italien bruger til at vurdere, om der kan gives tilladelse til at dyrke sport ved hjertesygdomme, står det beskrevet, at der ikke kan gives tilladelse til at dyrke sport, hvis man har indopereret en ICD-enhed, når der er tale om en sport med risiko for traumer.

Det sidste kan bedst oversættes til kontaktsport, som blandt andet tæller fodbold.

– Omkring tildelingen af egnethed til sportsudøvelse i Italien er vi meget mere forsigtige og strenge, siger professor Enrico Castellacci, der var landsholdslæge for Italien ved VM i 2006 og i dag er præsident for læger i fodboldverdenen.

– En ukontrolleret bold eller en tackling kan deaktivere den mekanisme, der giver et elektrisk stød i tilfælde af hjertestop, forklarer Castellacci til avisen Il Messaggero fredag.

De strenge regler i Italien skal blandt andet ses i lyset af, at lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Eriksen faldt om på banen i opgøret mod Finland og fik hjertebehandling, før han igen kom til bevidsthed.

Torsdag oplyste Dansk Boldspil-Union (DBU), at Eriksen skulle have indopereret en ICD-enhed, der også kendes som en pacemaker eller hjertestarter.

Eriksen skiftede i begyndelsen af 2020 til Inter efter syv år i engelske Tottenham.

/ritzau/





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold