Hvis Christian Eriksen agter at fortsætte fodboldkarrieren ovenpå lørdagens hjertestop i EM-kampen mod Finland, må han sandsynligvis finde en anden liga end den italienske Serie A, hvor han det seneste halvandet år har spillet for Inter.
I Italien er der således skrappere krav end andre steder til sportsudøvere med hjertesygdomme, og ifølge italienske protokoller kan man ikke blive godkendt som sportsudøver, hvis man fået indopereret en pacemaker, som er tilfældet med Eriksen.
I protokollen Cocis 2017, som lægerne i Italien bruger til at vurdere, om der kan gives tilladelse til at dyrke sport ved hjertesygdomme, står det beskrevet, at der ikke kan gives tilladelse til at dyrke sport, hvis man har indopereret en ICD-enhed, når der er tale om en sport med risiko for traumer.
Det sidste kan bedst oversættes til kontaktsport, som blandt andet tæller fodbold.
– Omkring tildelingen af egnethed til sportsudøvelse i Italien er vi meget mere forsigtige og strenge, siger professor Enrico Castellacci, der var landsholdslæge for Italien ved VM i 2006 og i dag er præsident for læger i fodboldverdenen.
– En ukontrolleret bold eller en tackling kan deaktivere den mekanisme, der giver et elektrisk stød i tilfælde af hjertestop, forklarer Castellacci til avisen Il Messaggero fredag.
De strenge regler i Italien skal blandt andet ses i lyset af, at lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.
Eriksen faldt om på banen i opgøret mod Finland og fik hjertebehandling, før han igen kom til bevidsthed.
Torsdag oplyste Dansk Boldspil-Union (DBU), at Eriksen skulle have indopereret en ICD-enhed, der også kendes som en pacemaker eller hjertestarter.
Eriksen skiftede i begyndelsen af 2020 til Inter efter syv år i engelske Tottenham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
