Pacemaker kan stoppe Eriksens Serie A-karriere

Ifølge italienske protokoller kan Christian Eriksen ikke få godkendelse til at spille fodbold med pacemaker.



Hvis Christian Eriksen agter at fortsætte fodboldkarrieren ovenpå lørdagens hjertestop i EM-kampen mod Finland, må han sandsynligvis finde en anden liga end den italienske Serie A, hvor han det seneste halvandet år har spillet for Inter.

I Italien er der således skrappere krav end andre steder til sportsudøvere med hjertesygdomme, og ifølge italienske protokoller kan man ikke blive godkendt som sportsudøver, hvis man fået indopereret en pacemaker, som er tilfældet med Eriksen.

I protokollen Cocis 2017, som lægerne i Italien bruger til at vurdere, om der kan gives tilladelse til at dyrke sport ved hjertesygdomme, står det beskrevet, at der ikke kan gives tilladelse til at dyrke sport, hvis man har indopereret en ICD-enhed, når der er tale om en sport med risiko for traumer.

Det sidste kan bedst oversættes til kontaktsport, som blandt andet tæller fodbold.

– Omkring tildelingen af egnethed til sportsudøvelse i Italien er vi meget mere forsigtige og strenge, siger professor Enrico Castellacci, der var landsholdslæge for Italien ved VM i 2006 og i dag er præsident for læger i fodboldverdenen.

– En ukontrolleret bold eller en tackling kan deaktivere den mekanisme, der giver et elektrisk stød i tilfælde af hjertestop, forklarer Castellacci til avisen Il Messaggero fredag.

De strenge regler i Italien skal blandt andet ses i lyset af, at lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Eriksen faldt om på banen i opgøret mod Finland og fik hjertebehandling, før han igen kom til bevidsthed.

Torsdag oplyste Dansk Boldspil-Union (DBU), at Eriksen skulle have indopereret en ICD-enhed, der også kendes som en pacemaker eller hjertestarter.

Eriksen skiftede i begyndelsen af 2020 til Inter efter syv år i engelske Tottenham.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

AGF køber ham

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han tager hjem fra VM

Tyskland – Curacao

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp