Coronakrisen koster DBU kassen: Så meget har man mistet

Begrænset adgang for tilskuere til landskampe kostede DBU 20-25 millioner i tabte indtægter i 2020.



Dansk Boldspil-Union (DBU) præsenterede tirsdag et underskud på 2,3 millioner kroner for kalenderåret 2020. Det oplyser DBU på sin hjemmeside.

Underskuddet forklares primært med coronapandemien, som har medført store ændringer i dansk fodbold.

Corona betød udsættelser og aflysninger af kampe, kurser og andre aktiviteter samt begrænset adgang for tilskuere til landskampe.

DBU vurderer, at de tomme tribuner har betydet manglende billetindtægter på 20-25 millioner kroner i 2020.

Unionen havde budgetteret med et overskud på 0,6 millioner kroner, men det endte altså med et underskud på 2,3 millioner kroner.

Alligevel udtrykker DBU-bestyrelsen tilfredshed med resultatet.

– På negativsiden står øverst, at alle landskampe har været ramt af aflysninger og tilskuerbegrænsninger, og i særdeleshed udskydelsen af EM i 2020. Særligt manglende fans til herrelandsholdets kampe har stor økonomisk betydning for regnskabet.

– På positivsiden i 2020 skal det bemærkes, at DBU har lykkedes at tabsminimere. Dels ved at aflyse en række aktiviteter, men også ved at undgå udgifter i stort omfang, skriver DBU på unionens hjemmeside.

Det har hjulpet DBU, at man har modtaget tilskud fra regeringens hjælpepakker og coronastøtte fra Det Internationale Fodboldforbund, Fifa.

Jakob Jensen, DBU’s administrerende direktør, ser generelt tilbage på et turbulent år i dansk fodbold.

– Vi har måttet aflyse, prioritere hårdere og gøre brug af de statslige hjælpepakker, så vi har kunnet undgå afskedigelser.

– Samlet set har vi et bedre regnskab end frygtet takket være opbakning fra medarbejdere, klubber, kommercielle partnere og andre i dansk fodbold.

– Vi vil fortsætte det hårde arbejde og så håbe på forår, vaccine og fodboldfest så snart, som det er sundhedsmæssigt ansvarligt, siger Jakob Jensen.

DBU budgetterer med et underskud i 2021 på 1,5 millioner kroner i det ordinære resultat.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Dansker i rekordtransfer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Det vil være en skandale’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sætter klar målsætning

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Superliga-retur?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Diant Ramaj skal videre

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge