Dansk Boldspil-Union (DBU) præsenterede tirsdag et underskud på 2,3 millioner kroner for kalenderåret 2020. Det oplyser DBU på sin hjemmeside.
Underskuddet forklares primært med coronapandemien, som har medført store ændringer i dansk fodbold.
Corona betød udsættelser og aflysninger af kampe, kurser og andre aktiviteter samt begrænset adgang for tilskuere til landskampe.
DBU vurderer, at de tomme tribuner har betydet manglende billetindtægter på 20-25 millioner kroner i 2020.
Unionen havde budgetteret med et overskud på 0,6 millioner kroner, men det endte altså med et underskud på 2,3 millioner kroner.
Alligevel udtrykker DBU-bestyrelsen tilfredshed med resultatet.
– På negativsiden står øverst, at alle landskampe har været ramt af aflysninger og tilskuerbegrænsninger, og i særdeleshed udskydelsen af EM i 2020. Særligt manglende fans til herrelandsholdets kampe har stor økonomisk betydning for regnskabet.
– På positivsiden i 2020 skal det bemærkes, at DBU har lykkedes at tabsminimere. Dels ved at aflyse en række aktiviteter, men også ved at undgå udgifter i stort omfang, skriver DBU på unionens hjemmeside.
Det har hjulpet DBU, at man har modtaget tilskud fra regeringens hjælpepakker og coronastøtte fra Det Internationale Fodboldforbund, Fifa.
Jakob Jensen, DBU’s administrerende direktør, ser generelt tilbage på et turbulent år i dansk fodbold.
– Vi har måttet aflyse, prioritere hårdere og gøre brug af de statslige hjælpepakker, så vi har kunnet undgå afskedigelser.
– Samlet set har vi et bedre regnskab end frygtet takket være opbakning fra medarbejdere, klubber, kommercielle partnere og andre i dansk fodbold.
– Vi vil fortsætte det hårde arbejde og så håbe på forår, vaccine og fodboldfest så snart, som det er sundhedsmæssigt ansvarligt, siger Jakob Jensen.
DBU budgetterer med et underskud i 2021 på 1,5 millioner kroner i det ordinære resultat.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
