Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

Der har været flere historier fremme det seneste halve år om et salg af FC København, og det er da også blevet nemmere på grund af en beslutning i 2023, fortæller formand Henrik Møgelmose til Tipsbladet.



PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.

Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.

For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.

Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.

Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.

Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.

– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.

– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.

Tror du på et salg af FCK indenfor to år?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Øget spillerbudget

Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.

Men der bruges også mange penge i FC København.

– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.

Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.

– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.

Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.





LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Chelsea – Paris Saint-Germain

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Overraskende U21-trupudtagelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Interessant afsløring

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Kevin Diks skriver historie

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

De må have mareridt om ham i nat!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Vild spådom om FC Midtjylland

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…