Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

Der har været flere historier fremme det seneste halve år om et salg af FC København, og det er da også blevet nemmere på grund af en beslutning i 2023, fortæller formand Henrik Møgelmose til Tipsbladet.



PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.

Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.

For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.

Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.

Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.

Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.

– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.

– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.

Tror du på et salg af FCK indenfor to år?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Øget spillerbudget

Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.

Men der bruges også mange penge i FC København.

– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.

Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.

– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.

Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’