PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.
Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.
For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.
Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.
Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.
Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.
– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.
– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.
Tror du på et salg af FCK indenfor to år?
0 Votes
Øget spillerbudget
Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.
Men der bruges også mange penge i FC København.
– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.
Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.
– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.
Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Benhård Brian Riemer-melding
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT