Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

Der har været flere historier fremme det seneste halve år om et salg af FC København, og det er da også blevet nemmere på grund af en beslutning i 2023, fortæller formand Henrik Møgelmose til Tipsbladet.



PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.

Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.

For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.

Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.

Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.

Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.

– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.

– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.

Tror du på et salg af FCK indenfor to år?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Øget spillerbudget

Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.

Men der bruges også mange penge i FC København.

– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.

Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.

– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.

Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.





Stort dansk flop sat til salg


Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

FCM-transfer i fare

Her kan du se AGF mod Sabah FK

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: FC København afviser millionbud

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl