PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.
Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.
For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.
Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.
Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.
Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.
– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.
– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.
Tror du på et salg af FCK indenfor to år?
0 Votes
Øget spillerbudget
Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.
Men der bruges også mange penge i FC København.
– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.
Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.
– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.
Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT