PARKEN (Tipsbladet): Sidste år skrev finansmediet InsideBuisness, at der var forhandlinger med en amerikansk investor om et salg af FC København.
Parkens aktie tog et kvantespring, indtil storaktionær Erik Skjærbæk afviste historien overfor Berlingske.
For en måned siden udsendte Parken Sport & Entertainmant så en selskabsmeddelelse, hvori man bekræftede, at der havde været en henvendelse til formand Henrik Møgelmose om dialog med storaktionærerne om et muligt bud på FC København.
Henvendelsen blev afvist, da den blev set som uinteressant, fremgik det i selskabsmeddelelsen.
Efter onsdagens generalforsamling i Parken var Henrik Møgelmose til rådighed for pressen, men han henviste til storaktionærerne for at få svar på, hvorfor henvendelsen var uinteressant.
Han erkender dog, at FC København er blevet mere attraktiv for mulige købere, efter man i 2023 udskilte fodboldklubben fra Parken Sport & Entertainment og i et selvstændigt partnerselskab – læs mere om det her.
– Sådan vil det altid være i en koncern, hvis de forskellige ben ligger enkeltvis (at det bliver mere attraktivt, red.). Det vil rent teoretisk være nemmere at sælge. Det vil også være nemmere at sælge Lalandia, da det også ligger i et selvstændig selskab, siger Henrik Møgelmose til Tipsbladet og forklarer hovedårsagen til, at FCK blev adskilt fra PS&E.
– Det var for at bringe FC København ind på samme måde, som de andre selskaber i koncernen. Lalandia har altid ligget i selvstændige datterselskaber, og så var der en historisk model, hvor ejendomme og FCK lå i Parken. Vi har et ønske om, at FCK skal være et bæredygtigt selskab, og en rigtig god måde at måle det på er ved at have FCK i et separat selskab.
Tror du på et salg af FCK indenfor to år?
0 Votes
Øget spillerbudget
Faktum er, at FC København endnu ikke er solgt, og klubben genererer fortsat mange penge ikke mindst i seneste regnskabsår på grund af spillersalgene af Orri Oskarsson og Elias Jelert, blev det forelagt på generalforsamlingen.
Men der bruges også mange penge i FC København.
– I øjeblikket har vi det største spillerbudget nogensinde og i dansk fodbolds historie, men som med alle andre budgetter ser vi på dem en gang om året for at vurdere, hvad der er nødvendigt til det kommende år. Vi genbesøger også spillerbudgettet løbende i forbindelse med transfervinduerne. Vi synes, vi har et fornuftigt spillerbudget i øjeblikket.
Henrik Møgelmose fortæller dog, at man formentlig vil se en gradvis stigning i spillerbudgettet, som tilfældet har været gennem årene.
– Historien viser, at vi over tid har hævet spillerbudgettet. Det vil næsten være mærkeligt, hvis ikke der sker en udvikling på det område, siger Henrik Møgelmose, der i øvrigt fik genvalg som bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.
Faktisk fik hele bestyrelsen genvalg, så den udover Møgelmose består af Michael Stenskrog, Klaus Gad og Erik Skjærbæk. Sofia Arhall Bergendorff blev indstillet af og valgt ind af bestyrelsen, mens Gert Petersen og Benny Olsen er valgt ind af KB og B1903.

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Nedtur for Vingegaard

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Afslører: Bød på FC København-angriber

Nu er Danmark IKKE favoritter

‘En utilgivelig dansk lussing’

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Tilbage i Premier League

Mads Emil Madsen får uofficiel FCK-debut

Afvist af Kasper Dolberg

Blæst bagover af Victor Froholdt

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Klar besked i nat: ‘Snæversynet’

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte?

Medier raser – dumper ALLE svenskere

Dybt imponeret over dansk stjerne

Vanvittig kamp af U21-landsholdet!

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Klasseforskel – topkarakter til danske stjerner

Bomber løs – danskers værdi er eksploderet

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Dropper German Onugkha

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt

Afsløring: Harder tjener styrtende i Leipzig

Bekymret for Vingegaard: ‘Et svaghedstegn’

Ekspert: Han er bange for det

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Nu fører Danmark sin VM-kvalifikationsgruppe

Afviste gigantisk tilbud

Her er Conrad Harders løn i RB Leipzig

Undrer sig over Brian Riemers valg

Fabrizio Romano: ‘Jeg forventer, det sker’

Kræver Jon Dahl Tomasson fyret

Brøndby spiller kamp i morgen

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

Superstjerne på vej til Tottenham?

‘Hader at snakke om mig selv’

Thuram sænker vikingeskib i Paris

‘Det er en forløsning’

Kæmpemæssig svensk fiasko

Danmark kører Grækenland over i magtdemonstration

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Elias Achouri og co. klar til VM

Brian Riemer skifter system og to mand

Glimrende Gustav Isaksen-nyt

Manchester City og Premier League indgår forlig

Afslører: På blokken i fem år

‘Meget på spil for Jon Dahl Tomasson’