Parken-formand til fans: Det kan jeg aldrig love

Den nye Parken-formand Allan L. Agerholm giver store dele af FCK-fansene svar på det åbne brev, de har sendt.



I et åbent brev underskrevet af FC København Fan Club, Sektion 12 Foreningen og Urban Crew, Boys og Juniors blev der tidligere på ugen gjort opmærksom på, hvad man forventer af til bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment samt den kommende FCK-direktør.

Her er det i bund og grund tale om, at man ønsker en fortsat god dialog mellem parterne, og det er nu noget, som den nye bestyrelsesformand i PS&E, Allan L. Agerholm, har givet et svar på via FCK’s hjemmeside.

– Jeg er helt enig med jer i, at vi er inde i en særdeles positiv udvikling, når det handler om samarbejdet med alle de fangrupperinger, der er omkring F.C. København. Der er fantastiske projekter i gang med udviklingen af den visuelle oplevelse på Sektion 12, ligesom der er etableret en fanafdeling i klubben med fanudvalg på tværs af tribuner og fraktioner, fortæller han og fortsætter:

– Fansene har vist klubben en enorm tillid med donation af millioner af kroner, som vi sammen investerer i udviklingen af nye oplevelser i Parken, blandt andet med den kommende fanzone og det allerede installerede nye lydanlæg m.m, lyder det fra Allan L. Agerholm.

Endvidere glæder han sig over, at man har slået rekorden for solgte sæsonkort, og at man i den kommende sæson vil opleve en fantastisk stemning og kulisse til klubbens kampe.

Der er dog også noget, som han ikke kan garantere.

– Jeg kan dog aldrig love, at vi ikke kommer til at begå fejl eller træffe beslutninger, der ikke er populære hos alle, fastslår Parken-formanden.

Tidligere har den nye formand udtalt sig om FC Midtjyllands strategi. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bayern München på plads til Superliga-brag

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges