Et underskud på 26,4 millioner kroner i årets første kvartal er det blevet til for Parken Sport & Entertainment, selskabet bag fodboldklubben FC København.
Sidste år var det næsten lige omvendt i samme periode, da der her kunne fremvises et overskud på 23,2 millioner kroner.
Det oplyser Parken fredag eftermiddag, hvor koncernen også kan vise, at den generelle omsætning er steget med 45,8 millioner kroner. Selskabet har bare brugt flere penge, end der er kommet ind.
En af de væsentligste årsager er et fald i transferindtægter. Sidste år fik FCK 73,4 millioner kroner ind på den konto. Det skyldtes blandt andet salget af backen Viktor Kristiansen til Leicester i januar 2023.
I dette års transfervindue har der ikke været nævneværdige salg, og resultatet af transfervinduet lyder på et minus på 11,6 millioner kroner.
Parken understreger, at selskabet stadig forventer et overskud for hele året på 250 millioner til 300 millioner kroner før skat.
Forventningerne er baseret på FC Københavns deltagelse i Europa League i næste sæson.
Det er endnu ikke sikkert, at FCK kvalificerer sig til Europa, da topstriden i Superligaen er særdeles tæt lige nu. FCK kan risikere at ende som nummer fire, som ikke giver adgang til Europa.
På banen gik det ikke godt for FC København torsdag aften, da holdet tabte 1-2 til FC Midtjylland i Parken.
Med nederlaget røg FCK fra førstepladsen og ned på tredjepladsen. Ligaens tredjeplads er en placering, som giver adgang til en playoffkamp mod ligaens nummer syv om en plads i kvalifikationen til Conference League.
Hvis FCK skal forbedre den placering, kræver det, at holdet henter flere point end FCM og Brøndby, der er placeret på de to øverste pladser lige nu.
Der resterer to kampe i denne sæson, og FCK skal i de næste kampe møde AGF og FCN.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde