Et underskud på 26,4 millioner kroner i årets første kvartal er det blevet til for Parken Sport & Entertainment, selskabet bag fodboldklubben FC København.
Sidste år var det næsten lige omvendt i samme periode, da der her kunne fremvises et overskud på 23,2 millioner kroner.
Det oplyser Parken fredag eftermiddag, hvor koncernen også kan vise, at den generelle omsætning er steget med 45,8 millioner kroner. Selskabet har bare brugt flere penge, end der er kommet ind.
En af de væsentligste årsager er et fald i transferindtægter. Sidste år fik FCK 73,4 millioner kroner ind på den konto. Det skyldtes blandt andet salget af backen Viktor Kristiansen til Leicester i januar 2023.
I dette års transfervindue har der ikke været nævneværdige salg, og resultatet af transfervinduet lyder på et minus på 11,6 millioner kroner.
Parken understreger, at selskabet stadig forventer et overskud for hele året på 250 millioner til 300 millioner kroner før skat.
Forventningerne er baseret på FC Københavns deltagelse i Europa League i næste sæson.
Det er endnu ikke sikkert, at FCK kvalificerer sig til Europa, da topstriden i Superligaen er særdeles tæt lige nu. FCK kan risikere at ende som nummer fire, som ikke giver adgang til Europa.
På banen gik det ikke godt for FC København torsdag aften, da holdet tabte 1-2 til FC Midtjylland i Parken.
Med nederlaget røg FCK fra førstepladsen og ned på tredjepladsen. Ligaens tredjeplads er en placering, som giver adgang til en playoffkamp mod ligaens nummer syv om en plads i kvalifikationen til Conference League.
Hvis FCK skal forbedre den placering, kræver det, at holdet henter flere point end FCM og Brøndby, der er placeret på de to øverste pladser lige nu.
Der resterer to kampe i denne sæson, og FCK skal i de næste kampe møde AGF og FCN.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER