Et underskud på 26,4 millioner kroner i årets første kvartal er det blevet til for Parken Sport & Entertainment, selskabet bag fodboldklubben FC København.
Sidste år var det næsten lige omvendt i samme periode, da der her kunne fremvises et overskud på 23,2 millioner kroner.
Det oplyser Parken fredag eftermiddag, hvor koncernen også kan vise, at den generelle omsætning er steget med 45,8 millioner kroner. Selskabet har bare brugt flere penge, end der er kommet ind.
En af de væsentligste årsager er et fald i transferindtægter. Sidste år fik FCK 73,4 millioner kroner ind på den konto. Det skyldtes blandt andet salget af backen Viktor Kristiansen til Leicester i januar 2023.
I dette års transfervindue har der ikke været nævneværdige salg, og resultatet af transfervinduet lyder på et minus på 11,6 millioner kroner.
Parken understreger, at selskabet stadig forventer et overskud for hele året på 250 millioner til 300 millioner kroner før skat.
Forventningerne er baseret på FC Københavns deltagelse i Europa League i næste sæson.
Det er endnu ikke sikkert, at FCK kvalificerer sig til Europa, da topstriden i Superligaen er særdeles tæt lige nu. FCK kan risikere at ende som nummer fire, som ikke giver adgang til Europa.
På banen gik det ikke godt for FC København torsdag aften, da holdet tabte 1-2 til FC Midtjylland i Parken.
Med nederlaget røg FCK fra førstepladsen og ned på tredjepladsen. Ligaens tredjeplads er en placering, som giver adgang til en playoffkamp mod ligaens nummer syv om en plads i kvalifikationen til Conference League.
Hvis FCK skal forbedre den placering, kræver det, at holdet henter flere point end FCM og Brøndby, der er placeret på de to øverste pladser lige nu.
Der resterer to kampe i denne sæson, og FCK skal i de næste kampe møde AGF og FCN.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE