Det kommer umiddelbart ikke til at ramme Ståle Solbakkens mulighed for at sammensætte et slagskraftigt FC København-hold i den kommende sæson, at selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport & Entertainment, fredag kraftigt nedjusterede sine forventninger til årsregnskabet for 2020.
Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, efter nedjusteringen fra et forventet overskud på 0-20 millioner kroner til et underskud på 150-200 millioner kroner som følge af coronapandemien.
– Det korte svar er nej. Det får ikke betydning for det sportslige budget, siger Bo Rygaard.
– Inden vi overhovedet kendte til coronapandemien og alt mulig andet, så var det et år, hvor vi forventede relativt lave transferaktiviteter i forhold til de seneste år.
– Vi er i gang med at bygge et godt hold op, og vi havde fra start ikke planlagt at sælge nogle af vores store spillere, medmindre der sker et eller andet helt usædvanligt. Det er en del af vores langsigtede strategi og plan. Ståle fik nogle stabile økonomiske rammer at arbejde ud fra, og dem har han stadig, siger han.
Begynder FCK først at reducere det sportslige budget, øger det risikoen for at gå glip af et europæisk gruppespil, hvilket klubben budgetterer med at havne i.
– Vi kan godt klare et underskud, uden at fodboldklubben skal gøre noget, der ikke er med et langt sigte for øje.
– En af succesfaktorerne i FCK, og grunden til, at vi har været i et europæisk gruppespil 14 ud af 15 år, er, at vi har en langsigtet og stabil tilgang til at drive en fodboldklub.
– Hvis man ændrer på det på baggrund af kortsigtede udfald på resultater og økonomi, når man ikke er tvunget til det, så ser man ofte, at udsvingene bliver store. Det vil vi undgå.
– Det er vitalt for vores forretningsmodel, at vi bliver ved med at gå efter at blive danmarksmester og komme i et europæisk gruppespil – også i næste sæson, siger bestyrelsesformanden.
Skulle FCK i de kommende måneder sælge en spiller for et stort millionbeløb, vil pengene akkurat som tidligere blive geninvesteret i spillertruppen frem for at dække det uventede underskud.
– Det er der heller ikke ændret ved. Strategien er den samme som inden pandemien begyndte at rase. Vi mener, at det er rigtig farligt at ryste på hånden og ændre på fundamentet i fodboldklubben, siger Bo Rygaard.
Årsagen til den store nedjustering skal findes i, at FCK har spillet uden tilskuere, Parken har ikke kunnet bruges til koncerter eller det udskudte EM, og Lalandia har været lukket, men er nu åbnet med nedsat kapacitet i højsæsonen.
Før coronapandemien pegede alt ellers i en positiv retning for Parken Sport & Entertainment, siger Bo Rygaard.
– Det forfærdelige ved en her pandemi er, at det er fuldstændig ude af hænderne på os. Jeg er meget tilfreds med det, vi selv har kunnet påvirke, herunder FC Københavns performance.
– Men det hjælper ikke på, at fodboldklubben, vores stadion og Lalandia er underlagt nogle restriktioner, der gør, at vi som en ellers sund virksomhed er rigtig hårdt ramt, siger han.
I de nedjusterede forventninger er der ikke indregnet indtægter fra potentielt kommende hjælpepakker fra staten, men Bo Rygaard forventer, at der vil komme “gode gedigne hjælpepakker som i foråret”. I så fald vil Parken opjustere forventningerne til regnskabet.
/ritzau/

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Morten Hjulmand til storklub?

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Nu bekræfter FCK

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Chokerstatning for Thomas Frank?

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kaoskamp ved klub-VM

Monstertransfer i Premier League?

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Klar melding om Morten Karlsen

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt