Det kommer umiddelbart ikke til at ramme Ståle Solbakkens mulighed for at sammensætte et slagskraftigt FC København-hold i den kommende sæson, at selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport & Entertainment, fredag kraftigt nedjusterede sine forventninger til årsregnskabet for 2020.
Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, efter nedjusteringen fra et forventet overskud på 0-20 millioner kroner til et underskud på 150-200 millioner kroner som følge af coronapandemien.
– Det korte svar er nej. Det får ikke betydning for det sportslige budget, siger Bo Rygaard.
– Inden vi overhovedet kendte til coronapandemien og alt mulig andet, så var det et år, hvor vi forventede relativt lave transferaktiviteter i forhold til de seneste år.
– Vi er i gang med at bygge et godt hold op, og vi havde fra start ikke planlagt at sælge nogle af vores store spillere, medmindre der sker et eller andet helt usædvanligt. Det er en del af vores langsigtede strategi og plan. Ståle fik nogle stabile økonomiske rammer at arbejde ud fra, og dem har han stadig, siger han.
Begynder FCK først at reducere det sportslige budget, øger det risikoen for at gå glip af et europæisk gruppespil, hvilket klubben budgetterer med at havne i.
– Vi kan godt klare et underskud, uden at fodboldklubben skal gøre noget, der ikke er med et langt sigte for øje.
– En af succesfaktorerne i FCK, og grunden til, at vi har været i et europæisk gruppespil 14 ud af 15 år, er, at vi har en langsigtet og stabil tilgang til at drive en fodboldklub.
– Hvis man ændrer på det på baggrund af kortsigtede udfald på resultater og økonomi, når man ikke er tvunget til det, så ser man ofte, at udsvingene bliver store. Det vil vi undgå.
– Det er vitalt for vores forretningsmodel, at vi bliver ved med at gå efter at blive danmarksmester og komme i et europæisk gruppespil – også i næste sæson, siger bestyrelsesformanden.
Skulle FCK i de kommende måneder sælge en spiller for et stort millionbeløb, vil pengene akkurat som tidligere blive geninvesteret i spillertruppen frem for at dække det uventede underskud.
– Det er der heller ikke ændret ved. Strategien er den samme som inden pandemien begyndte at rase. Vi mener, at det er rigtig farligt at ryste på hånden og ændre på fundamentet i fodboldklubben, siger Bo Rygaard.
Årsagen til den store nedjustering skal findes i, at FCK har spillet uden tilskuere, Parken har ikke kunnet bruges til koncerter eller det udskudte EM, og Lalandia har været lukket, men er nu åbnet med nedsat kapacitet i højsæsonen.
Før coronapandemien pegede alt ellers i en positiv retning for Parken Sport & Entertainment, siger Bo Rygaard.
– Det forfærdelige ved en her pandemi er, at det er fuldstændig ude af hænderne på os. Jeg er meget tilfreds med det, vi selv har kunnet påvirke, herunder FC Københavns performance.
– Men det hjælper ikke på, at fodboldklubben, vores stadion og Lalandia er underlagt nogle restriktioner, der gør, at vi som en ellers sund virksomhed er rigtig hårdt ramt, siger han.
I de nedjusterede forventninger er der ikke indregnet indtægter fra potentielt kommende hjælpepakker fra staten, men Bo Rygaard forventer, at der vil komme “gode gedigne hjælpepakker som i foråret”. I så fald vil Parken opjustere forventningerne til regnskabet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Afviser mesterskabssnak
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
