Parken-nedjustering får ingen betydning for Solbakkens budget

Bo Rygaard garanterer Ståle Solbakken, at han kan arbejde videre under samme rammer trods nedskrivning.



Det kommer umiddelbart ikke til at ramme Ståle Solbakkens mulighed for at sammensætte et slagskraftigt FC København-hold i den kommende sæson, at selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport & Entertainment, fredag kraftigt nedjusterede sine forventninger til årsregnskabet for 2020.

Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, efter nedjusteringen fra et forventet overskud på 0-20 millioner kroner til et underskud på 150-200 millioner kroner som følge af coronapandemien.

– Det korte svar er nej. Det får ikke betydning for det sportslige budget, siger Bo Rygaard.

– Inden vi overhovedet kendte til coronapandemien og alt mulig andet, så var det et år, hvor vi forventede relativt lave transferaktiviteter i forhold til de seneste år.

– Vi er i gang med at bygge et godt hold op, og vi havde fra start ikke planlagt at sælge nogle af vores store spillere, medmindre der sker et eller andet helt usædvanligt. Det er en del af vores langsigtede strategi og plan. Ståle fik nogle stabile økonomiske rammer at arbejde ud fra, og dem har han stadig, siger han.

Begynder FCK først at reducere det sportslige budget, øger det risikoen for at gå glip af et europæisk gruppespil, hvilket klubben budgetterer med at havne i.

– Vi kan godt klare et underskud, uden at fodboldklubben skal gøre noget, der ikke er med et langt sigte for øje.

– En af succesfaktorerne i FCK, og grunden til, at vi har været i et europæisk gruppespil 14 ud af 15 år, er, at vi har en langsigtet og stabil tilgang til at drive en fodboldklub.

– Hvis man ændrer på det på baggrund af kortsigtede udfald på resultater og økonomi, når man ikke er tvunget til det, så ser man ofte, at udsvingene bliver store. Det vil vi undgå.

– Det er vitalt for vores forretningsmodel, at vi bliver ved med at gå efter at blive danmarksmester og komme i et europæisk gruppespil – også i næste sæson, siger bestyrelsesformanden.

Skulle FCK i de kommende måneder sælge en spiller for et stort millionbeløb, vil pengene akkurat som tidligere blive geninvesteret i spillertruppen frem for at dække det uventede underskud.

– Det er der heller ikke ændret ved. Strategien er den samme som inden pandemien begyndte at rase. Vi mener, at det er rigtig farligt at ryste på hånden og ændre på fundamentet i fodboldklubben, siger Bo Rygaard.

Årsagen til den store nedjustering skal findes i, at FCK har spillet uden tilskuere, Parken har ikke kunnet bruges til koncerter eller det udskudte EM, og Lalandia har været lukket, men er nu åbnet med nedsat kapacitet i højsæsonen.

Før coronapandemien pegede alt ellers i en positiv retning for Parken Sport & Entertainment, siger Bo Rygaard.

– Det forfærdelige ved en her pandemi er, at det er fuldstændig ude af hænderne på os. Jeg er meget tilfreds med det, vi selv har kunnet påvirke, herunder FC Københavns performance.

– Men det hjælper ikke på, at fodboldklubben, vores stadion og Lalandia er underlagt nogle restriktioner, der gør, at vi som en ellers sund virksomhed er rigtig hårdt ramt, siger han.

I de nedjusterede forventninger er der ikke indregnet indtægter fra potentielt kommende hjælpepakker fra staten, men Bo Rygaard forventer, at der vil komme “gode gedigne hjælpepakker som i foråret”. I så fald vil Parken opjustere forventningerne til regnskabet.

/ritzau/





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott

Arsenal skuffer mod bundprop

Choktransfer?

Manchester United jagter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

UEFA med ny stor FC København-straf

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Medie peger på FC København

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr