Parken-nedjustering får ingen betydning for Solbakkens budget

Bo Rygaard garanterer Ståle Solbakken, at han kan arbejde videre under samme rammer trods nedskrivning.



Det kommer umiddelbart ikke til at ramme Ståle Solbakkens mulighed for at sammensætte et slagskraftigt FC København-hold i den kommende sæson, at selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport & Entertainment, fredag kraftigt nedjusterede sine forventninger til årsregnskabet for 2020.

Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, efter nedjusteringen fra et forventet overskud på 0-20 millioner kroner til et underskud på 150-200 millioner kroner som følge af coronapandemien.

– Det korte svar er nej. Det får ikke betydning for det sportslige budget, siger Bo Rygaard.

– Inden vi overhovedet kendte til coronapandemien og alt mulig andet, så var det et år, hvor vi forventede relativt lave transferaktiviteter i forhold til de seneste år.

– Vi er i gang med at bygge et godt hold op, og vi havde fra start ikke planlagt at sælge nogle af vores store spillere, medmindre der sker et eller andet helt usædvanligt. Det er en del af vores langsigtede strategi og plan. Ståle fik nogle stabile økonomiske rammer at arbejde ud fra, og dem har han stadig, siger han.

Begynder FCK først at reducere det sportslige budget, øger det risikoen for at gå glip af et europæisk gruppespil, hvilket klubben budgetterer med at havne i.

– Vi kan godt klare et underskud, uden at fodboldklubben skal gøre noget, der ikke er med et langt sigte for øje.

– En af succesfaktorerne i FCK, og grunden til, at vi har været i et europæisk gruppespil 14 ud af 15 år, er, at vi har en langsigtet og stabil tilgang til at drive en fodboldklub.

– Hvis man ændrer på det på baggrund af kortsigtede udfald på resultater og økonomi, når man ikke er tvunget til det, så ser man ofte, at udsvingene bliver store. Det vil vi undgå.

– Det er vitalt for vores forretningsmodel, at vi bliver ved med at gå efter at blive danmarksmester og komme i et europæisk gruppespil – også i næste sæson, siger bestyrelsesformanden.

Skulle FCK i de kommende måneder sælge en spiller for et stort millionbeløb, vil pengene akkurat som tidligere blive geninvesteret i spillertruppen frem for at dække det uventede underskud.

– Det er der heller ikke ændret ved. Strategien er den samme som inden pandemien begyndte at rase. Vi mener, at det er rigtig farligt at ryste på hånden og ændre på fundamentet i fodboldklubben, siger Bo Rygaard.

Årsagen til den store nedjustering skal findes i, at FCK har spillet uden tilskuere, Parken har ikke kunnet bruges til koncerter eller det udskudte EM, og Lalandia har været lukket, men er nu åbnet med nedsat kapacitet i højsæsonen.

Før coronapandemien pegede alt ellers i en positiv retning for Parken Sport & Entertainment, siger Bo Rygaard.

– Det forfærdelige ved en her pandemi er, at det er fuldstændig ude af hænderne på os. Jeg er meget tilfreds med det, vi selv har kunnet påvirke, herunder FC Københavns performance.

– Men det hjælper ikke på, at fodboldklubben, vores stadion og Lalandia er underlagt nogle restriktioner, der gør, at vi som en ellers sund virksomhed er rigtig hårdt ramt, siger han.

I de nedjusterede forventninger er der ikke indregnet indtægter fra potentielt kommende hjælpepakker fra staten, men Bo Rygaard forventer, at der vil komme “gode gedigne hjælpepakker som i foråret”. I så fald vil Parken opjustere forventningerne til regnskabet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt