Parken-nedjustering får ingen betydning for Solbakkens budget

Bo Rygaard garanterer Ståle Solbakken, at han kan arbejde videre under samme rammer trods nedskrivning.



Det kommer umiddelbart ikke til at ramme Ståle Solbakkens mulighed for at sammensætte et slagskraftigt FC København-hold i den kommende sæson, at selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport & Entertainment, fredag kraftigt nedjusterede sine forventninger til årsregnskabet for 2020.

Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, efter nedjusteringen fra et forventet overskud på 0-20 millioner kroner til et underskud på 150-200 millioner kroner som følge af coronapandemien.

– Det korte svar er nej. Det får ikke betydning for det sportslige budget, siger Bo Rygaard.

– Inden vi overhovedet kendte til coronapandemien og alt mulig andet, så var det et år, hvor vi forventede relativt lave transferaktiviteter i forhold til de seneste år.

– Vi er i gang med at bygge et godt hold op, og vi havde fra start ikke planlagt at sælge nogle af vores store spillere, medmindre der sker et eller andet helt usædvanligt. Det er en del af vores langsigtede strategi og plan. Ståle fik nogle stabile økonomiske rammer at arbejde ud fra, og dem har han stadig, siger han.

Begynder FCK først at reducere det sportslige budget, øger det risikoen for at gå glip af et europæisk gruppespil, hvilket klubben budgetterer med at havne i.

– Vi kan godt klare et underskud, uden at fodboldklubben skal gøre noget, der ikke er med et langt sigte for øje.

– En af succesfaktorerne i FCK, og grunden til, at vi har været i et europæisk gruppespil 14 ud af 15 år, er, at vi har en langsigtet og stabil tilgang til at drive en fodboldklub.

– Hvis man ændrer på det på baggrund af kortsigtede udfald på resultater og økonomi, når man ikke er tvunget til det, så ser man ofte, at udsvingene bliver store. Det vil vi undgå.

– Det er vitalt for vores forretningsmodel, at vi bliver ved med at gå efter at blive danmarksmester og komme i et europæisk gruppespil – også i næste sæson, siger bestyrelsesformanden.

Skulle FCK i de kommende måneder sælge en spiller for et stort millionbeløb, vil pengene akkurat som tidligere blive geninvesteret i spillertruppen frem for at dække det uventede underskud.

– Det er der heller ikke ændret ved. Strategien er den samme som inden pandemien begyndte at rase. Vi mener, at det er rigtig farligt at ryste på hånden og ændre på fundamentet i fodboldklubben, siger Bo Rygaard.

Årsagen til den store nedjustering skal findes i, at FCK har spillet uden tilskuere, Parken har ikke kunnet bruges til koncerter eller det udskudte EM, og Lalandia har været lukket, men er nu åbnet med nedsat kapacitet i højsæsonen.

Før coronapandemien pegede alt ellers i en positiv retning for Parken Sport & Entertainment, siger Bo Rygaard.

– Det forfærdelige ved en her pandemi er, at det er fuldstændig ude af hænderne på os. Jeg er meget tilfreds med det, vi selv har kunnet påvirke, herunder FC Københavns performance.

– Men det hjælper ikke på, at fodboldklubben, vores stadion og Lalandia er underlagt nogle restriktioner, der gør, at vi som en ellers sund virksomhed er rigtig hårdt ramt, siger han.

I de nedjusterede forventninger er der ikke indregnet indtægter fra potentielt kommende hjælpepakker fra staten, men Bo Rygaard forventer, at der vil komme “gode gedigne hjælpepakker som i foråret”. I så fald vil Parken opjustere forventningerne til regnskabet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby IF – Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

– Han vinder Ballon d’Or!

Nu klager FC Barcelona igen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bayern München – Real Madrid

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!