TIPS-bladet kunne i sidste uge afsløre, at Parken halter langt efter international standard, når det gælder stadionsikkerhed. På lignende arenaer i eksempelvis England og Tyskland er antallet af kontrollører meget større end i Parken.
Det er dog ikke kun på antallet af kontrollører, at Parken halter efter. Der er også et efterslæb, hvad angår vagternes uddannelse og professionalisme. Mens man i Parken hovedsageligt benytter sig af frivillige, har man andre standarder i eksempelvis England og Tyskland.
– En af de helt store forskelle er, at vores stewards alle er højtuddannede og professionelle inden for deres fag. Vi bruger ikke frivillige. Vi tror ikke på ideen om at bruge udsmider-agtige typer – det gavner ikke sikkerheden på nogen måde, siger Sue Tilling, der er Head of matchday Security på White Hart Lane i London.
– Folk skal være uddannede til at passe jobbet som steward for overhovedet at komme i betragtning. Alt foregår professionelt. Vi giver dem den rette uddannelse – en såkaldt Football Stewards Qualification, som afsluttes med et diplom – har man ikke det, bliver man ikke steward i Premier League. Uddannelsen indebærer træning og eksamen i brandslukning, førstehjælp, evakuering, katastrofeberedskab og sikkerhedstjek, fortæller Sue Tilling og påpeger, at alle stewards efteruddannes hvert andet år, mens ledergruppen efteruddannes hvert år. Med til historien hører, at vagtkorpste på White Hart Lane deltager i stort anlagte katastrofeøvelser på stadionet to til tre gange om året.
LÆS HELE HISTORIEN I TIPSBLADETS WEEKENDUDGAVE – PÅ GADEN NU
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Her er FCK’s næste modstander i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
AVIS
De vil have Jelert
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
FC Midtjylland er ude
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED