TIPS-bladet kunne i sidste uge afsløre, at Parken halter langt efter international standard, når det gælder stadionsikkerhed. På lignende arenaer i eksempelvis England og Tyskland er antallet af kontrollører meget større end i Parken.
Det er dog ikke kun på antallet af kontrollører, at Parken halter efter. Der er også et efterslæb, hvad angår vagternes uddannelse og professionalisme. Mens man i Parken hovedsageligt benytter sig af frivillige, har man andre standarder i eksempelvis England og Tyskland.
– En af de helt store forskelle er, at vores stewards alle er højtuddannede og professionelle inden for deres fag. Vi bruger ikke frivillige. Vi tror ikke på ideen om at bruge udsmider-agtige typer – det gavner ikke sikkerheden på nogen måde, siger Sue Tilling, der er Head of matchday Security på White Hart Lane i London.
– Folk skal være uddannede til at passe jobbet som steward for overhovedet at komme i betragtning. Alt foregår professionelt. Vi giver dem den rette uddannelse – en såkaldt Football Stewards Qualification, som afsluttes med et diplom – har man ikke det, bliver man ikke steward i Premier League. Uddannelsen indebærer træning og eksamen i brandslukning, førstehjælp, evakuering, katastrofeberedskab og sikkerhedstjek, fortæller Sue Tilling og påpeger, at alle stewards efteruddannes hvert andet år, mens ledergruppen efteruddannes hvert år. Med til historien hører, at vagtkorpste på White Hart Lane deltager i stort anlagte katastrofeøvelser på stadionet to til tre gange om året.
LÆS HELE HISTORIEN I TIPSBLADETS WEEKENDUDGAVE – PÅ GADEN NU
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT