TIPS-bladet kunne i sidste uge afsløre, at Parken halter langt efter international standard, når det gælder stadionsikkerhed. På lignende arenaer i eksempelvis England og Tyskland er antallet af kontrollører meget større end i Parken.
Det er dog ikke kun på antallet af kontrollører, at Parken halter efter. Der er også et efterslæb, hvad angår vagternes uddannelse og professionalisme. Mens man i Parken hovedsageligt benytter sig af frivillige, har man andre standarder i eksempelvis England og Tyskland.
– En af de helt store forskelle er, at vores stewards alle er højtuddannede og professionelle inden for deres fag. Vi bruger ikke frivillige. Vi tror ikke på ideen om at bruge udsmider-agtige typer – det gavner ikke sikkerheden på nogen måde, siger Sue Tilling, der er Head of matchday Security på White Hart Lane i London.
– Folk skal være uddannede til at passe jobbet som steward for overhovedet at komme i betragtning. Alt foregår professionelt. Vi giver dem den rette uddannelse – en såkaldt Football Stewards Qualification, som afsluttes med et diplom – har man ikke det, bliver man ikke steward i Premier League. Uddannelsen indebærer træning og eksamen i brandslukning, førstehjælp, evakuering, katastrofeberedskab og sikkerhedstjek, fortæller Sue Tilling og påpeger, at alle stewards efteruddannes hvert andet år, mens ledergruppen efteruddannes hvert år. Med til historien hører, at vagtkorpste på White Hart Lane deltager i stort anlagte katastrofeøvelser på stadionet to til tre gange om året.
LÆS HELE HISTORIEN I TIPSBLADETS WEEKENDUDGAVE – PÅ GADEN NU
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER