TIPS-bladet kunne i sidste uge afsløre, at Parken halter langt efter international standard, når det gælder stadionsikkerhed. På lignende arenaer i eksempelvis England og Tyskland er antallet af kontrollører meget større end i Parken.
Det er dog ikke kun på antallet af kontrollører, at Parken halter efter. Der er også et efterslæb, hvad angår vagternes uddannelse og professionalisme. Mens man i Parken hovedsageligt benytter sig af frivillige, har man andre standarder i eksempelvis England og Tyskland.
– En af de helt store forskelle er, at vores stewards alle er højtuddannede og professionelle inden for deres fag. Vi bruger ikke frivillige. Vi tror ikke på ideen om at bruge udsmider-agtige typer – det gavner ikke sikkerheden på nogen måde, siger Sue Tilling, der er Head of matchday Security på White Hart Lane i London.
– Folk skal være uddannede til at passe jobbet som steward for overhovedet at komme i betragtning. Alt foregår professionelt. Vi giver dem den rette uddannelse – en såkaldt Football Stewards Qualification, som afsluttes med et diplom – har man ikke det, bliver man ikke steward i Premier League. Uddannelsen indebærer træning og eksamen i brandslukning, førstehjælp, evakuering, katastrofeberedskab og sikkerhedstjek, fortæller Sue Tilling og påpeger, at alle stewards efteruddannes hvert andet år, mens ledergruppen efteruddannes hvert år. Med til historien hører, at vagtkorpste på White Hart Lane deltager i stort anlagte katastrofeøvelser på stadionet to til tre gange om året.
LÆS HELE HISTORIEN I TIPSBLADETS WEEKENDUDGAVE – PÅ GADEN NU
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER