Parkens kontrollørkorps halter efter

Der er meget langt fra Parkens frivillige til Englands professionelle stadionkontrollørere. Danmark halter efter.



TIPS-bladet kunne i sidste uge afsløre, at Parken halter langt efter international standard, når det gælder stadionsikkerhed. På lignende arenaer i eksempelvis England og Tyskland er antallet af kontrollører meget større end i Parken.

Det er dog ikke kun på antallet af kontrollører, at Parken halter efter. Der er også et efterslæb, hvad angår vagternes uddannelse og professionalisme. Mens man i Parken hovedsageligt benytter sig af frivillige, har man andre standarder i eksempelvis England og Tyskland.

– En af de helt store forskelle er, at vores stewards alle er højtuddannede og professionelle inden for deres fag. Vi bruger ikke frivillige. Vi tror ikke på ideen om at bruge udsmider-agtige typer – det gavner ikke sikkerheden på nogen måde, siger Sue Tilling, der er Head of matchday Security på White Hart Lane i London.

– Folk skal være uddannede til at passe jobbet som steward for overhovedet at komme i betragtning. Alt foregår professionelt. Vi giver dem den rette uddannelse – en såkaldt Football Stewards Qualification, som afsluttes med et diplom – har man ikke det, bliver man ikke steward i Premier League. Uddannelsen indebærer træning og eksamen i brandslukning, førstehjælp, evakuering, katastrofeberedskab og sikkerhedstjek, fortæller Sue Tilling og påpeger, at alle stewards efteruddannes hvert andet år, mens ledergruppen efteruddannes hvert år. Med til historien hører, at vagtkorpste på White Hart Lane deltager i stort anlagte katastrofeøvelser på stadionet to til tre gange om året.

LÆS HELE HISTORIEN I TIPSBLADETS WEEKENDUDGAVE – PÅ GADEN NU





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’