– Vi var enige om, at det skulle være en dansker

FC Midtjyllands Claus Steinlein fortæller, at kun Thomas Thomasberg var på listen af danske navne, og at man havde besluttet sig for at vælge en dansk træner.



Thomas Thomasberg er – igen – træner i FC Midtjylland.

Selv om der har været rygter om, at Per-Kristian Høgmo og Eirik Horneland sammen skulle sætte sig i FCM som henholdsvis manager og førsteholdstræner, men ifølge norsk TV 2 sagde de to "nej tak" til tilbuddet.

Claus Steinlein havde en noget andet udlægning af FC Midtjyllands trænerinteresse.

I hvert fald sagde den administrerende direktør torsdag, at det var Thomas Thomasberg, da man først besluttede sig for, at det skulle være en dansk træner.

– Vi har kørt samme proces som sidst og set på, hvad vi er lykkedes med. Som jeg også sagde for en uge siden, var det vigtigt at tage med i overvejelserne, hvordan kulturen skulle være. Ret hurtigt blev vi klar over, at vi skulle have en fra Skandinavien.

– Da vi havde undersøgt mulighederne i sportsudvalgtet – i denne omgang Kristian Bak, Ove P., Svend, mig og et par fra bestyrelsen – var vi enige om, at det skulle være en dansker. Det skulle være en, der kunne give tryghed og være det sikre valg og som ved, hvad det går ud på. Så var valget meget, meget let.

– Da vi vidste, at vi ville have en dansker, var der kun ét navn på listen. Han var på listen sidst, og han var på listen denne gang. Thomas Thomasberg, som er det perfekte valg i forhold til, hvor FC Midtjylland er som klub, og hvor vi skal hen, sagde Claus Steinlein på pressemødet.

Om FCM så besluttede sig for en dansker, efter de to nordmænd havde sagt nej, melder historien – endnu – ikke noget om.

Thomas Thomasbergs afløser i Randers FC bliver assistenten Rasmus Bertelsen.





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

England – Argentina

De har spurgt på Gustav Isaksen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er jeg træt af’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte