Patrick Mortensen hylder Superliga-rival

Patrick Mortensen storroser German Onugkha.



AARHUS (Tipsbladet): Hvem er Superligaens bedste angriber? Nogle vil nok pege på Patrick Mortensen fra AGF, andre vil nok pege på German Onugkha fra Vejle Boldklub.

Og spørger man de to nævnte angribere, der aktuelt er nummer et og fire på topscorerlisten i Superligaen? Ja, så er de uenige.

– Lige nu er der (Patrick) Mortensen, der har scoret flere end mig, og han spiller i den øverste halvdel af ligaen, så lige nu er han ligaens bedste, sagde German Onugkha, da han søndag blev spurgt ind til, om han er Superligaens bedste angriber.

Da Tipsbladet nogle timer søndag aften forholder den udtalelse til Patrick Mortensen, der som bekendt er topscorer med 16 fuldtræffere i denne sæson, er han ikke helt enig. 

– Ha ha, det er klogt af ham! Jeg synes, han er, siger Patrick Mortensen med et stort smil i mixed zone og  tilføjer: 

– Han virker cool og vi havde lidt snakke undervejs i kampen, da vi mødtes senest (lige før landskampspausen, red.). Han er bare en fremragende angriber. Man må tage hatten af for, at han virkelig har fået gang i den med otte mål i seks kampe. Det er imponerende. 

‘Der har altid været en eller anden idiot’

Patrick Mortensen har flere gange været tæt på at vinde topscorertitlen, og han må siges at være storfavorit til at tage titlen i år. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Selv fokusere han på bare at præstere godt. 

– Jeg har ikke så meget fokus på topscorerlisten. Jeg vil hellere vinde 2-0 og ikke score end at score og tabe 1-2. For mig er klubbens ambitioner og mål det vigtigste. Så ved jeg, at det også går hånd i hånd, for hvis jeg scorer mål, er der større sandsynlighed for, at vi vinder noget på sigt. Men jeg tror, at opskriften for mig. 

– Jeg har jo stået her utallige gange, og så har der altid været en eller anden idiot, der har scoret et eller to mål mere end mig, siger han med et grin og tilføjer med en mere seriøs mine:

– Det er, hvad det er. Det kan jeg ikke kontrollere. Jeg synes, mine præstationer taler for sig selv, og i min verden er jeg en topscorer. 

Patrick Mortensen kom ikke selv på tavlen mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, men han glædede sig over sejren og præstationen fra AGF. 

– Det er nogle gange sådan mod Nordsjælland, at man ikke har bolden meget. Det gælder om at være beredt og klar på, at man skal ofre lidt kedelige meter. Det er kedeligt for en ældre herre som mig at løbe fra side til side sådan der, men det er nogle gange det, der skal til. 

– Så er det smukke ved fodbold, at man skal være klar, når de små situationer er der. Det synes jeg, at vi er. Vi vil gerne skabe mere, for der er muligheder, men jeg synes, det er en fortjent sejr. De har bolden meget, men skaber ikke meget. En dejlig start på slutspillet, lyder vurderingen fra AGF-bomberen. 

AGF skal i næste spillerunde møde Brøndby IF på udebane. 





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Spotpris – så billig er Højbjerg



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Roser Superliga-træners søn

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Viborg FF – AGF

Blandt dette årtusindes bedste

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen med dyster melding

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback