Patrick Mortensen hylder Superliga-rival

Patrick Mortensen storroser German Onugkha.



AARHUS (Tipsbladet): Hvem er Superligaens bedste angriber? Nogle vil nok pege på Patrick Mortensen fra AGF, andre vil nok pege på German Onugkha fra Vejle Boldklub.

Og spørger man de to nævnte angribere, der aktuelt er nummer et og fire på topscorerlisten i Superligaen? Ja, så er de uenige.

– Lige nu er der (Patrick) Mortensen, der har scoret flere end mig, og han spiller i den øverste halvdel af ligaen, så lige nu er han ligaens bedste, sagde German Onugkha, da han søndag blev spurgt ind til, om han er Superligaens bedste angriber.

Da Tipsbladet nogle timer søndag aften forholder den udtalelse til Patrick Mortensen, der som bekendt er topscorer med 16 fuldtræffere i denne sæson, er han ikke helt enig. 

– Ha ha, det er klogt af ham! Jeg synes, han er, siger Patrick Mortensen med et stort smil i mixed zone og  tilføjer: 

– Han virker cool og vi havde lidt snakke undervejs i kampen, da vi mødtes senest (lige før landskampspausen, red.). Han er bare en fremragende angriber. Man må tage hatten af for, at han virkelig har fået gang i den med otte mål i seks kampe. Det er imponerende. 

‘Der har altid været en eller anden idiot’

Patrick Mortensen har flere gange været tæt på at vinde topscorertitlen, og han må siges at være storfavorit til at tage titlen i år. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Selv fokusere han på bare at præstere godt. 

– Jeg har ikke så meget fokus på topscorerlisten. Jeg vil hellere vinde 2-0 og ikke score end at score og tabe 1-2. For mig er klubbens ambitioner og mål det vigtigste. Så ved jeg, at det også går hånd i hånd, for hvis jeg scorer mål, er der større sandsynlighed for, at vi vinder noget på sigt. Men jeg tror, at opskriften for mig. 

– Jeg har jo stået her utallige gange, og så har der altid været en eller anden idiot, der har scoret et eller to mål mere end mig, siger han med et grin og tilføjer med en mere seriøs mine:

– Det er, hvad det er. Det kan jeg ikke kontrollere. Jeg synes, mine præstationer taler for sig selv, og i min verden er jeg en topscorer. 

Patrick Mortensen kom ikke selv på tavlen mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, men han glædede sig over sejren og præstationen fra AGF. 

– Det er nogle gange sådan mod Nordsjælland, at man ikke har bolden meget. Det gælder om at være beredt og klar på, at man skal ofre lidt kedelige meter. Det er kedeligt for en ældre herre som mig at løbe fra side til side sådan der, men det er nogle gange det, der skal til. 

– Så er det smukke ved fodbold, at man skal være klar, når de små situationer er der. Det synes jeg, at vi er. Vi vil gerne skabe mere, for der er muligheder, men jeg synes, det er en fortjent sejr. De har bolden meget, men skaber ikke meget. En dejlig start på slutspillet, lyder vurderingen fra AGF-bomberen. 

AGF skal i næste spillerunde møde Brøndby IF på udebane. 





Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Superliga-premiere aflyst



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tror på overraskelse i startopstilling

– Priserne er eksploderet

Medier fælder hård dom



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Brian Riemer på plads til topkamp

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Spændende OB-nyhed

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-profil skadet

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Fælder bekymrende dom efter chok

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet