AARHUS (Tipsbladet): Hvem er Superligaens bedste angriber? Nogle vil nok pege på Patrick Mortensen fra AGF, andre vil nok pege på German Onugkha fra Vejle Boldklub.
Og spørger man de to nævnte angribere, der aktuelt er nummer et og fire på topscorerlisten i Superligaen? Ja, så er de uenige.
– Lige nu er der (Patrick) Mortensen, der har scoret flere end mig, og han spiller i den øverste halvdel af ligaen, så lige nu er han ligaens bedste, sagde German Onugkha, da han søndag blev spurgt ind til, om han er Superligaens bedste angriber.
Da Tipsbladet nogle timer søndag aften forholder den udtalelse til Patrick Mortensen, der som bekendt er topscorer med 16 fuldtræffere i denne sæson, er han ikke helt enig.
– Ha ha, det er klogt af ham! Jeg synes, han er, siger Patrick Mortensen med et stort smil i mixed zone og tilføjer:
– Han virker cool og vi havde lidt snakke undervejs i kampen, da vi mødtes senest (lige før landskampspausen, red.). Han er bare en fremragende angriber. Man må tage hatten af for, at han virkelig har fået gang i den med otte mål i seks kampe. Det er imponerende.
‘Der har altid været en eller anden idiot’
Patrick Mortensen har flere gange været tæt på at vinde topscorertitlen, og han må siges at være storfavorit til at tage titlen i år.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Selv fokusere han på bare at præstere godt.
– Jeg har ikke så meget fokus på topscorerlisten. Jeg vil hellere vinde 2-0 og ikke score end at score og tabe 1-2. For mig er klubbens ambitioner og mål det vigtigste. Så ved jeg, at det også går hånd i hånd, for hvis jeg scorer mål, er der større sandsynlighed for, at vi vinder noget på sigt. Men jeg tror, at opskriften for mig.
– Jeg har jo stået her utallige gange, og så har der altid været en eller anden idiot, der har scoret et eller to mål mere end mig, siger han med et grin og tilføjer med en mere seriøs mine:
– Det er, hvad det er. Det kan jeg ikke kontrollere. Jeg synes, mine præstationer taler for sig selv, og i min verden er jeg en topscorer.
Patrick Mortensen kom ikke selv på tavlen mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, men han glædede sig over sejren og præstationen fra AGF.
– Det er nogle gange sådan mod Nordsjælland, at man ikke har bolden meget. Det gælder om at være beredt og klar på, at man skal ofre lidt kedelige meter. Det er kedeligt for en ældre herre som mig at løbe fra side til side sådan der, men det er nogle gange det, der skal til.
– Så er det smukke ved fodbold, at man skal være klar, når de små situationer er der. Det synes jeg, at vi er. Vi vil gerne skabe mere, for der er muligheder, men jeg synes, det er en fortjent sejr. De har bolden meget, men skaber ikke meget. En dejlig start på slutspillet, lyder vurderingen fra AGF-bomberen.
AGF skal i næste spillerunde møde Brøndby IF på udebane.
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM