AARHUS (Tipsbladet): Hvem er Superligaens bedste angriber? Nogle vil nok pege på Patrick Mortensen fra AGF, andre vil nok pege på German Onugkha fra Vejle Boldklub.
Og spørger man de to nævnte angribere, der aktuelt er nummer et og fire på topscorerlisten i Superligaen? Ja, så er de uenige.
– Lige nu er der (Patrick) Mortensen, der har scoret flere end mig, og han spiller i den øverste halvdel af ligaen, så lige nu er han ligaens bedste, sagde German Onugkha, da han søndag blev spurgt ind til, om han er Superligaens bedste angriber.
Da Tipsbladet nogle timer søndag aften forholder den udtalelse til Patrick Mortensen, der som bekendt er topscorer med 16 fuldtræffere i denne sæson, er han ikke helt enig.
– Ha ha, det er klogt af ham! Jeg synes, han er, siger Patrick Mortensen med et stort smil i mixed zone og tilføjer:
– Han virker cool og vi havde lidt snakke undervejs i kampen, da vi mødtes senest (lige før landskampspausen, red.). Han er bare en fremragende angriber. Man må tage hatten af for, at han virkelig har fået gang i den med otte mål i seks kampe. Det er imponerende.
‘Der har altid været en eller anden idiot’
Patrick Mortensen har flere gange været tæt på at vinde topscorertitlen, og han må siges at være storfavorit til at tage titlen i år.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Selv fokusere han på bare at præstere godt.
– Jeg har ikke så meget fokus på topscorerlisten. Jeg vil hellere vinde 2-0 og ikke score end at score og tabe 1-2. For mig er klubbens ambitioner og mål det vigtigste. Så ved jeg, at det også går hånd i hånd, for hvis jeg scorer mål, er der større sandsynlighed for, at vi vinder noget på sigt. Men jeg tror, at opskriften for mig.
– Jeg har jo stået her utallige gange, og så har der altid været en eller anden idiot, der har scoret et eller to mål mere end mig, siger han med et grin og tilføjer med en mere seriøs mine:
– Det er, hvad det er. Det kan jeg ikke kontrollere. Jeg synes, mine præstationer taler for sig selv, og i min verden er jeg en topscorer.
Patrick Mortensen kom ikke selv på tavlen mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, men han glædede sig over sejren og præstationen fra AGF.
– Det er nogle gange sådan mod Nordsjælland, at man ikke har bolden meget. Det gælder om at være beredt og klar på, at man skal ofre lidt kedelige meter. Det er kedeligt for en ældre herre som mig at løbe fra side til side sådan der, men det er nogle gange det, der skal til.
– Så er det smukke ved fodbold, at man skal være klar, når de små situationer er der. Det synes jeg, at vi er. Vi vil gerne skabe mere, for der er muligheder, men jeg synes, det er en fortjent sejr. De har bolden meget, men skaber ikke meget. En dejlig start på slutspillet, lyder vurderingen fra AGF-bomberen.
AGF skal i næste spillerunde møde Brøndby IF på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann