AARHUS (Tipsbladet): Hvem er Superligaens bedste angriber? Nogle vil nok pege på Patrick Mortensen fra AGF, andre vil nok pege på German Onugkha fra Vejle Boldklub.
Og spørger man de to nævnte angribere, der aktuelt er nummer et og fire på topscorerlisten i Superligaen? Ja, så er de uenige.
– Lige nu er der (Patrick) Mortensen, der har scoret flere end mig, og han spiller i den øverste halvdel af ligaen, så lige nu er han ligaens bedste, sagde German Onugkha, da han søndag blev spurgt ind til, om han er Superligaens bedste angriber.
Da Tipsbladet nogle timer søndag aften forholder den udtalelse til Patrick Mortensen, der som bekendt er topscorer med 16 fuldtræffere i denne sæson, er han ikke helt enig.
– Ha ha, det er klogt af ham! Jeg synes, han er, siger Patrick Mortensen med et stort smil i mixed zone og tilføjer:
– Han virker cool og vi havde lidt snakke undervejs i kampen, da vi mødtes senest (lige før landskampspausen, red.). Han er bare en fremragende angriber. Man må tage hatten af for, at han virkelig har fået gang i den med otte mål i seks kampe. Det er imponerende.
‘Der har altid været en eller anden idiot’
Patrick Mortensen har flere gange været tæt på at vinde topscorertitlen, og han må siges at være storfavorit til at tage titlen i år.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Selv fokusere han på bare at præstere godt.
– Jeg har ikke så meget fokus på topscorerlisten. Jeg vil hellere vinde 2-0 og ikke score end at score og tabe 1-2. For mig er klubbens ambitioner og mål det vigtigste. Så ved jeg, at det også går hånd i hånd, for hvis jeg scorer mål, er der større sandsynlighed for, at vi vinder noget på sigt. Men jeg tror, at opskriften for mig.
– Jeg har jo stået her utallige gange, og så har der altid været en eller anden idiot, der har scoret et eller to mål mere end mig, siger han med et grin og tilføjer med en mere seriøs mine:
– Det er, hvad det er. Det kan jeg ikke kontrollere. Jeg synes, mine præstationer taler for sig selv, og i min verden er jeg en topscorer.
Patrick Mortensen kom ikke selv på tavlen mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, men han glædede sig over sejren og præstationen fra AGF.
– Det er nogle gange sådan mod Nordsjælland, at man ikke har bolden meget. Det gælder om at være beredt og klar på, at man skal ofre lidt kedelige meter. Det er kedeligt for en ældre herre som mig at løbe fra side til side sådan der, men det er nogle gange det, der skal til.
– Så er det smukke ved fodbold, at man skal være klar, når de små situationer er der. Det synes jeg, at vi er. Vi vil gerne skabe mere, for der er muligheder, men jeg synes, det er en fortjent sejr. De har bolden meget, men skaber ikke meget. En dejlig start på slutspillet, lyder vurderingen fra AGF-bomberen.
AGF skal i næste spillerunde møde Brøndby IF på udebane.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Store spillersalg sikrer AaB overskud
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER